ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Borsada işletmesi için kendisine verilen parayı çalmakla suçlanan zanlı yargılanıncaya dek serbest

Borsada işletmesi için kendisine verilen parayı çalmakla suçlanan zanlı yargılanıncaya dek serbest

Yeniboğaziçi’nde A.E’nin satışını yaptığı tarladan elde ettiği paranın 465 bin TL’sini gerek elden gerekse internet bankacılığı aracılığı ile borsa ve döviz işlemleri için arkadaşı A.E’den alıp kendi ihtiyaçları için harcadığı tespit Kemal Asilsoy teminatla serbest bırakıldı.

Yayın Tarihi: 02/07/21 18:20
okuma süresi: 4 dak.
Borsada işletmesi için kendisine verilen parayı çalmakla suçlanan zanlı yargılanıncaya dek serbest
Nadire Bahadi
A- A A+

Yeniboğaziçi’nde 2020 yılında bir tarla satışı yapan A.E’nin 2020 yılı Ocak ve Ağustos ayları arasında borsa ve döviz işlemleri ile kar sağlaması için bir kısmını elden bir kısmını da internet bankacılığı aracılığı ile kendisine verdiği toplam 465 bin TL parayı ihtiyaçları için harcadığı tespit edilen Kemal Asilsoy hakkındaki polis soruşturması devam ediyor.

“Emanetçi tarafından sirkat” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlamaları ile yürütülen soruşturmaya etki etme olasılığı kalmadığı gerekçesi ile bugün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan zanlı Asilsoy, teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

PARALARI HARCADIĞI TESPİT EDİLDİ

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Murat Öztürk mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı Kemal Asilsoy’un Ocak-Nisan 2020 tarihleri arasında A.E’nin Yeniboğaziçi bölgesinde satışını yaptığı arsadan elde ettiği paranın 74 bin TL’sini borsa ve döviz işlemleri için zanlıya verdiğini, zanlının bu işlemleri yapmayıp parayı kendi ihtiyaçları için kullandığının tespit edildiğini açıkladı.

Nisan-Ağustos 2020 tarihleri arasında ise aynı arsa satışından elde edilen paranın 391 bin TL’sini zanlı Kemal Asilsoy’un sözlü ve yazılı sahte davranışta bulunup, A.E’nin internet bankacılığı aracılığı ile kendisine göndermesini sağlayarak sahtekarlıkla para temin ettiğini belirten Öztürk, zanlının bu paraları da kendi ihtiyaçlarında harcadığının tespit edildiğini açıkladı.

2021 yılı Haziran ayında polise yapılan şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, KKTC Merkez Bankası’na zanlı ve müştekinin banka hareketleri ile ilgili yazı yazıldığını belirten Öztürk, 2 telefon operatörüne de yazı yazıldığını, telefon operatörlerinden birinden temin edilen rapor ışığında 1 cep telefonun arandığını açıkladı.

Zanlının soruşturma maksatlı toplam 9 gün poliste tutuklu kaldığını belirten Öztürk, temin edilen tutukluluk süreleri içerisinde, raporlardan yapılan incelemelerde zanlının A.E’den temin ettiği paraların 289 bin 90 TL’sini şube ve ATM’den çektiğinin, 102 bin TL’yi ise farklı hesaplara havale ettiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Yürütülen soruşturmada zanlının turizm acentesi olduğu ve pandemi sürecinde kapattığının tespit edildiğini belirten Öztürk, iş yerine ait bazı ödemeleri EFT aracılığı ile bu paradan yaptığının tespit edildiğini kaydetti.

Zanlı hakkında yürütülen soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlının soruşturmaya etki etme olasılığının kalmadığını söyleyen Öztürk, Kemal Asilsoy’un yargı sürecinde hazır bulunmasını temin etmek maksadı ile teminata bağlanmasını talep etti.

YARGILANINCAYA DEK SERBEST

Mahkeme zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanması, seyahat belgelerine el konulması, zanlının 7 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı 2 kefilin 75 bin TL meblağlı kefalet senedi imzalaması ve haftanın 1 günü en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile serbest bırakılmasına emir verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör