ADLİ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Hint kenevirlerini tedavi için yetiştirdiğini söyledi, 9 ay hapse gönderildi

Hint kenevirlerini tedavi için yetiştirdiğini söyledi, 9 ay hapse gönderildi

İskele’de 2018 yılı Ekim ayı içerisinde 77 kök hintkeneviri bitkisi ziraatı yapan sanık Erkan Kara hakkındaki karar dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesinde açıklandı. Avukat sanığın bitkileri kanser hastaları için yetiştirdiği yönünde savunma yaptı, mahkeme tarafından kabul gören savunma ile olgu ve emareler ışığında sanık Kara’ya kısa süreli hapis cezası uygun görüldü.

Yayın Tarihi: 14/09/21 18:31
okuma süresi: 5 dak.
Hint kenevirlerini tedavi için yetiştirdiğini söyledi, 9 ay hapse gönderildi
Nadire Bahadi
A- A A+

Narkotik ekiplerinin İskele’de 2018 yılı Ekim ayı içerisinde düzenlenen operasyonda kendisine ait tavuk çiftliğinde 77 kök hintkeneviri bitkisi ziraatı yaparken tespit edilen sanık Erkan Kara hakkındaki karar bugün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı.

“Kanunsuz Hintkeneviri bitkisi ziraatı yapmak” ve “Kanunsuz Hintkeneviri bitkisi tasarrufu” davalarının yanı sıra toplam 7 davadan yargılanan sanık Kara, suçlu bulundu.

Sanık hakkındaki kararı okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Fatma Şenol kararında sadece tedavi maksatlı başkalarına yardımcı olmak amacıyla hintkeneviri yağı üreten bir sanığa kamu menfaatini de göz önünde tutarak kısa süreli hapis cezası verilmesinin kamu vicdanında olumsuz bir etki yaratmayacağını belirterek sanığı 9 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

SAĞLAMER: “HİNTKENEVİRİ YAĞI ELDE ETMEK İÇİN ZİRAATINI YAPTI”

Sanık Erkan Kara’nın avukatı Batur Sağlamer mahkemeye yaptığı savunmada sanık Erkan Kara’nın uyuşturucu kullanmadığını ve ticaretini yapmadığını, sadece hintkenevirinin yağını üretmek için bitkileri ektiğini ve hintkeneviri yağının yasallaşması için dönemin Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri ile görüştüğünü söyledi.

Sanık Kara’nın hintkenevirinin tıbbi amaçlar için kullanılması amacıyla yasallaştırılması yönünde çalışmalarda bulunduğunu savunan Sağlamer, hintkeneviri yağının onkolojide kullanılması için 2006 yılında Bakanlar Kurulu’ndan bir karar çıktığını beyan ederek sanığa mülayim bir ceza verilmesini talep etti.

ŞENOL: "HİNTKENEVİRİNİN SADECE YAĞINI KULLANMAK İÇİN BU SUÇU İŞLEDİ"

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fatma Şenol, sanık Erkan Kara’yı aleyhine getirilen davalardan suçlu bularak mahkum ettiklerini açıkladı.

Sanığın tasarrufunda bulunan uyuşturucu türünün en az zararlı uyuşturucu türü olan hintkeneviri olduğunu ifade eden Şenol, mahkemeye sunulan emarelerden sanık Erkan Kara’nın, bu bitkileri tedavi maksatlı yetiştirmeye başladığını ve hintkenevirinin sadece yağını kullanmak için bu suçu işlediğinin görüldüğünü kaydetti.

Şenol sanığın bu bitkileri kanser hastaları gibi ağır hastaların tedavileri maksadıyla kullanmaları için ürettiği ve sanığın hintkeneviri yağının ağır hastaların tedavisinde kullanılmasının yasallaşması için de devlet yetkilileri ve kamu kurumlarıyla bu davadan önce birçok girişimde bulunduğunun anlaşıldığını vurguladı.

Sadece tedavi maksatlı başkalarına yardımcı olmak amacıyla Hintkeneviri yağı üreten bir sanığa kamu menfaatini de gözönünde tutarak kısa süreli hapis cezası verilmesinin kamu vicdanında olumsuz bir etki yaratmayacağını belirten Şenol, sanığı 9 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

TAVUK ÇİFTLİĞİNDE 77 KÖK HİNT KENEVİRİ YETİŞTİRİRKEN YAKALANMIŞTI

Narkotik ekipleri, 29 Ekim 2018 tarihinde İskele’de sanık Erkan Kara’nın kendisine ait tavuk çiftliği içerisinde hintkeneviri bitkisi ziraatı yaptığı yönünde ihbar almıştı. Narkotik ekipleri ayni gün alınan ihbar üzerine sanık Erkan Kara’ya ait tavuk çiftliğine gitmiş ve sanık Kara’yı konu çiftlik içerisinde tespit etmişti. Narkotik ekipleri akabinde konu çiftlik içerisinde yaptığı aramada toplam 77 kök hintkeneviri bitkisi ile hintkeneviri bitkisi ziraatında kullanılan muhtelif çeşit ve ebatlarda saksılar, ilaçlar, lambalar, hortumlar, yansıtıcılar, reflektör, fanlar, hazır toprak, buhar makinesi ve ilaçlama pompası tespit etmişti.

Soruşturma kapsamında konu 77 kök hintkeneviri bitkisi analiz için Devlet Kimya Laboratuvarına gönderilmiş ve temin edilen analiz sonuçlarına göre konu bitkilerin yaklaşık 445 gr hintkeneviri türü uyuşturucu olduğu tespit edilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör