ADLİ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Sahte AdaPass soruşturması: Sisteme kayıt yapan Mutlu, 4 gün daha tutuklu kalacak

Sahte AdaPass soruşturması: Sisteme kayıt yapan Mutlu, 4 gün daha tutuklu kalacak

Ülkede infialle neden olan “sahte AdaPass” işlemleriyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan ve sisteme para karşılığı kayıt yapmakla suçlanan Cemaliye Mutlu’nun 4 gün daha soruşturma maksatlı tutuklu kalmasına, Mutlu’dan yasadışı bir şekilde hizmet alan 3 zanlının ise teminat karşılığı, yargılanmayı tutuksuz beklemelerine karar verildi.

Yayın Tarihi: 24/09/21 14:26
okuma süresi: 4 dak.
Sahte AdaPass soruşturması: Sisteme kayıt yapan Mutlu, 4 gün daha tutuklu kalacak
A- A A+

Ülkede infialle neden olan “sahte AdaPass” işlemleri ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında, aşı olmayan birçok şahsı maddi menfaat karşılığında çift aşı olmuş gibi aşı bilgi sistemine kaydeden zanlı Cemaliye Mutlu, bugün ek tutukluluk talebiyle mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, Polis, emarelerin incelenmesi gerektiğini, 10 kişiden ifade temin edildiğini, olayla ilgili 6 kişinin tutuklandığını ve halen soruşturulacak şahıslar olduğunu belirterek, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 4 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

FİLO ÇİFTİ VE BOLATCIOĞLU, TUTUKSUZ YARGILANACAK

Öte yandan olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan polis memuru Salih Filo, eşi Pembe Filo ve Ersin Bolatcıoğlu bugün teminat amaçlı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren Müfettiş Muavini Feyyaz İneci, zanlı Salih Filo, eşi Pembe Filo ve Ersin Bolatcıoğlu’nun, aşı bilgi sistemine kayıt görevi yapan zanlı Cemaliye Mutlu’dan çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp AdaPass uygulamasına kaydedilmeyi talep ettiklerini aktardı.

Zanlı Cemaliye Mutlu’nun, aşı olmayan ancak acil olarak yurtdışına çıkış yapması gereken zanlı Salih Filo ve eşi Pembe Filo’ya çift aşı olmuş gibi kayıt yapıp AdaPass uygulamasına kaydedip, yurtdışına giriş çıkış yapmasını sağladığı yönünde bilgi elde edildiğini belirten polis, bu yönde soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Polis, yine Şubat ve Eylül ayları arasında zanlı Ersin Bolatcıoğlu’nun, arkadaşının isteği üzerine, zanlı Cemaliye Mutlu’ya ulaşıp, aşı olmadığı halde çift aşı olmuş gibi kayıt yaptırmakla methaldar olduğunu belirtti.

Polis mesele ile ilgili olarak zanlıların etki edebileceği soruşturmanın tamamlandığını belirterek zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Ozankaya zanlı Salih Filo, eşi Pembe Filo ve Ersin Bolatcıoğlu yurtdışına çıkışının yasaklanması, haftada 1’er gün ispati vücutta bulunmalarına emir verdi.

Ozankaya, Salih Filo’nun 15 bin TL nakdi teminat yatırması, bir kefilin 200 bin TL kefalet senedi imzalaması, eşi Pembe Filo ve Ersin Bolatcıoğlu 10’ar bin nakit teminat yatırması, birer kefilin 100 bin TL kefalet senedi imzalaması koşulu ile tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

MUTLU, HANGİ SUÇLARDAN YARGILANIYOR?

Zanlı konumundaki Cemaliye Mutlu, “Sahte resmi evrak düzenlemek ve tedavüle sürmek” suçuna yargılanıyor.

Mıutlu’nun,  Şubat ve Eylül ayları arasında Global Development Eğitim ve Danışmanlık Şirketi’nde aşı bilgi sistemine kayıt görevi yaptığı ve aşı olmayan birçok şahsa maddi menfaat karşılığında çift aşı olmuş gibi kayıt yaptığı ifade ediliyor.

Mutlu’nun tutuklandığı gün, itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini belirten polis, zanlının evinin arandığını ve bilgisayarının emare olarak alındığını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör