Likidite konusunda endişeli saatler

loading
24 Kasım, Salı
£

10.60

9.44

$

7.95

Likidite konusunda endişeli saatler

Likidite konusunda endişeli saatler

Güney Kıbrıs'ta likidite konusunda endişeli saatlerin geçirilmekte olduğu, Hükümetin, finans sisteminin likiditesinin sağlanması için çabalar gösterdiği haber verildi.

Likidite konusunda endişeli saatler
A- A A+

Simerini gazetesi "Likidite Konusunda Tedirginlik Saatleri... Finansal Kurumların Likidi İçin Büyük Çabalar" başlıklarıyla manşetten verdiği, iç sayfalarında ayrıntılarını aktardığı haberinde, Laiki Bankası'nın 9 milyar Euro'sunun yeni Kıbrıs Bankasına "yüklenmesi" ve Kıbrıs Bankası'nın Acil Likidite Mekanizmasında (ELA) 2 milyar Euro sağlamasının ardından finans sistemi likiditesinin hat safhada bulunduğunu yazdı.

Habere göre likiditenin "tam takır kalmasından" dolayı finans sisteminin içerisinde bulunduğu endişe verici durum; yeni Kıbrıs Bankası, ELA'dan likidite sağlayan diğer bankalar ve hatta kooperatif bankaları, ekonomi, işletme ve hane halkına ciddi etkilerinin olacağı zor günlere doğru sürüklüyor.

Bu durumun Hükümeti finans sistemi likiditesinin sağlanması için büyük çabalar göstermeye sevk ettiğini aktaran gazete, bu çerçevede Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, AB'nin ve bilhassa tehlike çanlarını çaldığı bir mektup gönderdiği Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun doğrudan desteğini istediğini belirtti.

Finans sisteminin likidite sağlayamaması durumunda büyük sorunların ortaya çıkacağını kaydeden gazete, nakit sıkıntısı ve ödemelerin yapılamaması gibi tehlikelere işaret etti.

KIBRIS BANKASI İÇİN ALTERNATİF ÇÖZÜMLER

Gazete öte yandan bir başka düzeyde, finans sistemi ve ülke açısından önemli bir kan kaybı olan Kıbrıs Bankası'nın kurtarılması yönünde alternatif tüm çözümlerin harcanması için her gün büyük çabalar gösterildiğini yazdı.

Habere göre Hükümet kanadı "Banka çöküşe bırakılmayacak, çünkü tüm sistemi yanında götürür" garantisi veriyor.

"KRİTİK YAZ"… ANASTASİADİS'İN MEKTUBU İÇ CEPHEYE YÖNELİKTİ

Gazete "Anastasiadis'in Mektubundan Sonra Kritik Yaz... Euro Grubu'ndan Yanıt Gelmedi, Gelmiyor" başlıklarıyla verdiği bir başka haberinde, Anastasiadis'in Euro Grubu ve Troyka'ya gönderdiği mektubun Brüksel ve Frankfurt'a nazaran Güney Kıbrıs'ta daha çok "şamataya" neden olduğunu kaydetti.

"Belki de nihayetinde bu arzulanmıştı. Aslında göle düşen taş olarak faaliyet gösterdi ve ortak merkezli çemberler yarattı" diye yazan gazete devamında şunları aktardı:

"Nikos Anastasiadis programı hiç değiştirmek istemedi. Başkan mektubuyla ne istiyordu? Özellikle bankalar konusunda oluşan çıkmaz karşısında bazı çözümler istiyordu. Mektubun, ıslah sürecinin tamamlanmasından birkaç halfa önce ortaya çıkması bir tesadüf değildi"

Anastasiadis'in, alınan kararların o kadar da dayanıklı olmadığına işaret ederek, programın sürekliliğine ilişkin endişelerini dile getirdiğini, ayrıca sayılar ve hesapların tutmadığını tekrarladığını kaydeden gazete, (Anastasiadis'in mektubuna) Euro Grubu'nda herhangi bir özlü neticenin, yanıtın çıkmadığını, çıkmasının da zor olduğunu belirtti.

Gazete, Brüksel'den çevrelerin, Euro Grubu veya Brüksel yada Frankfurt'taki herhangi bir yetkilinin hata olduğunu kabul etmesinin söz konusu olmadığını belirttiklerini, ancak sorunlar mektupla kaydedildiğine göre Güney Kıbrıs için bazı olumlu inisiyatiflerin gelmenin ihtimal dahilinde olduğunu sözlerine eklediklerini aktardı.

Güney Kıbrıs'ta mektup karşısında herkes olumlu açıklamalar yapmış olsa da işlerin değişmeye başladığına dikkat çeken gazete, muhalefetin "suda bir delik açtı" sözlerinin yükseldiğini belirtti.

Gazete yurtdışında, bunun, iç cepheye yönelik bir hareketin olduğu inancının hakim olduğunu da aktardı.

"ON MİLYONLARCA EURO'LUK DELİK"…ŞİRKETLER ÖZEL VERGİLERİ ÖDEMİYOR

Fileleftheros gazetesi, kayıtlı şirketlerin sadece yüzde 10'unun 350 Euro tutarındaki özel vergilerini ödemesi nedeniyle hazinede on milyonlarca Euro'luk açığın oluştuğunu yazdı.

Gazete yetkili birimlerden elde ettiği verilere göre, Mayıs ayına kadar 273 bin 134 kayıtlı şirketten sadece 27 bin 654'ünün (yüzde 10) özel vergilerini ödediğini aktardı.

Bu verginin en geç Haziran ayı sonuna kadar ödenmesi gerektiğini belirten gazete, bir yetkilinin açıklamasına göre bazı şirketlerin bu vergiyi ödememek için kaydını sildirmek istediğini kaydetti.

"İYİ HABER: KIBRIS İÇİN İKİ MİLYAR"

Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla manşetten aktardığı haberinde, Avrupa Merkez Bankası'nın, bankların doğrudan yeniden sermayelendirilmesi planlamaları yaptığını yazdı.

Olguların, bankaların Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) tarafından doğrudan yeniden sermayelendirilmesine yönelik anlaşmanın olacağını gösterdiğini kaydeden gazete, bu çerçevede mekanizmanın 2014 yılının ikinci üç ayında devreye konulacağını aktardı.

Gazete bu planlar çerçevesinde diğer ülkelerin yanı sıra Güney Kıbrıs'a 2 milyar Euro verilmesi ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri