Fotiu Ruslar'a verilmesi gündemde olan askeri kolaylıklara değindi

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.60

8.62

$

7.33

Fotiu Ruslar'a verilmesi gündemde olan askeri kolaylıklara değindi

Fotiu Ruslar'a verilmesi gündemde olan askeri kolaylıklara değindi

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Rus Donanması ile Rus Hava Kuvvetleri'ne bazı kolaylıklar sağlanmasıyla ilgili talebin araştırılmakta olduğunu söyledi.

Fotiu Ruslar'a verilmesi gündemde olan askeri kolaylıklara değindi
A- A A+

Simerini gazetesinin haberine göre Fotiu, Rus vatandaşlarının bölgedeki bir çatışma durumunda bulundukları ülkelerden tahliye edilmesi konusunda kolaylıklar sağlanması için, Moskova ile başka bir anlaşma imzalanacağını da haber verdi.

Gazete "Rus Talebi İnceleme Altında… Moskova Limanlarda ve Andreas Papandreu Üssünde de Kolaylıklar İstiyor" başlıklı haberinde, Ruslara Rum Yönetimi tarafından askeri kolaylıklar sağlanmasıyla ilgili talebe olumlu bir karşılık verilmesi olasılığının, gözden geçirilmekte olduğunu yineledi.

Moskova'nın Rum limanlarında, aynı zamanda Baf'taki "Andreas Papandreu" hava üssünde kendisine bazı kolaylıklar sağlanmasını istediğini kaydeden gazete, Savunma Bakanı Fotis Fotiu'ya dayanarak, Rum hükümetinin bu talebi incelemekte olduğunu çünkü Rusya ile tarihi bağlara sahip olduklarını, Rusya'nın Güney Kıbrıs'ı destekleyen bir ülke olduğunu ve hedeflenen şeyin bu ilişkilerin daha da güçlendirilmesi olduğunu anlattı.

Fotiu'nun, Moskova'ya yönelik olası kolaylıkların, Güney Kıbrıs'ın Rusya'dan aldığı 2 buçuk milyar Euro'luk kredinin geri ödemesinin uzatılmasına ilişkin bazı "karşılıklar" şeklinde olacağı konusundaki izlenimleri hemen dağıttığını da yazan gazete, Fotiu'nun böyle bir şeyin gündemde olmadığını söylediğini iletti.

Fotiu, Rus Donanması ve muhtemelen Rus Hava Kuvvetleri'ne yönelik kolaylıklar sağlanması meselesinin, hem kendisi hem de Dışişleri Bakanının gündemine getirildiğini de belirtti.

Limanlardaki kolaylıkların, başka ülkelere verildiği gibi Ruslara da verileceğini kaydeden Fotiu, bu tür kolaylıkları ABD'ye sağladıkları gibi, Fransa, Almanya ve İsrail gibi ülkelere de sağladıklarını anlattı.

Bu tür kolaylıkların, bazı durumlarda, Baf'taki Andreas Papandreu Hava Üssü'nde de sağlanıp sağlanamayacağı olasılığını araştırmakta olduklarını dile getiren Fotiu, Rus vatandaşlarının bölgedeki bir çarpışma durumunda tahliye edilmesine dair kolaylıklar sağlanmasına ilişkin bir anlaşma yapılmasına yönelik talep bulunduğunu da ifade etti.

Bahse konu anlaşmanın hazırlık aşamasında bulunduğunu söyleyen Fotiu, kısa zaman içerisinde imzaların atılacağını ifade etti.

Baf'taki Andreas Papandreu Hava Üssü'nü, 2007 yılında yapılan bir anlaşmaya göre, bugüne kadar sadece Fransız Hava Kuvvetleri'nin kullanmakta olduğunu belirten gazete, Savunma Bakanı Fotis Fotiu ile Fransız muhatabının kısa zaman önce yaptığı görüşmenin ardından, bu anlaşmanın güncelleneceğini ifade etti.

Gazete Fotiu'nun Fransa'da, Suriye'deki Fransız vatandaşlarının gerekmesi halinde tahliye edilmesi konusunu da görüştüğünü ve ilgili anlaşmanın imzalanması için işlemlerin başlatıldığını da yazdı.

Tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'i konusunda ifade edildiği ileri sürülen Türk tehditlerine de değinen Fotiu, bunların rutin ve sözlü olduklarını, öte yandan öneme sahip olan şeyin, kendilerinin bu planlamanın hayata geçirilmesine devam etmeleri olduğunu çünkü yasalara aykırı davranmakta olanın kendileri olmadığını ileri sürdü.

Kendilerinin uluslar arası kanunlar ve uluslar arası hukuk temelinde faaliyette bulunmakta olduklarını savunan Fotiu, bu şekilde devam edeceklerini ve herkesin bu mesajı almasını söyledi.

Egemenlik haklarından ödün vermediklerini dile getiren Fotiu, bunun açık ve net olduğunu ekledi.

Rum kesiminin, jeostratejik rolünü artık yükseltmekte olduğunu ve bunun çok önemli olduğunu da dile getiren Fotiu, bu rolün yalnızca AB ülkeleri için değil, bu AB dışındaki ülkeler için de yükseltilmekte olduğunu söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in İsrail ziyaretinden sonra, enerji konularıyla ilgili stratejik bir diyalog başladığını da anlatan Fotiu, bunun hem hidrokarbon yataklarından ortaklaşa faydalanılması, hem de enerji güvenliğiyle alakalı olduğunu anımsattı.

Konuşmasında Rum kesiminde inşa edilmesi planlanan doğal gaz sıvılaştırma terminaline de değinen Fotiu, terminalin Vasiliko bölgesinde yapılacağını, bunun Bakanlar Kurulu'nun kararı olduğunu ve bunun Anastasiadis tarafından açıklandığını dile getirdi.

Bunun haricinde, İsrail'in bu terminali kullanmaya karar vermesi halinde, bunu olumlu bir gelişme olarak kabul edeceklerini de söyleyen Fotiu, kararlarını görmeyi bekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Politis gazetesi de "Ruslar Karşılık İstemedi" başlıklı haberinde, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun, Rum kesiminin, Rusya'nın limanlar dışında hava üssünde de kendisine kolaylıklar sağlanması talebine olumlu baktığını söylediğini iletti.

Alithia gazetesinin "Ruslara Üs Değil Kolaylıklar" başlıklı haberine göre ise Fotiu, Rum Yönetimi'nin, Ruslara bazı durumlarda limanlar dışında, Baf'taki Hava Üssünde de kolaylıklar sağlanması olasılığını araştırmakta olduğunu söyledi.

Fotiu, Ruslar için Güney Kıbrıs'ta üs tahsis edilmesi konusunun gündemde olmadığını açıklığa kavuşturmak istediğini de sözlerine ekledi.

Fileleftheros ise habere "Ruslara Hava Üssünde de Kolaylıklar" başlığıyla yer verdi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri