Sondaj Platformunda gerçekleşen olay paniğe neden oldu

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Sondaj Platformunda gerçekleşen olay paniğe neden oldu

Sondaj Platformunda gerçekleşen olay paniğe neden oldu

Tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'inde bulunan ve "Afrodit" olarak adlandırılan 12'inci parselde teyit sondajı yapmakta olan ENSCO 5006 platformunda, platformun kontrol kulesini dumanlar kaplaması üzerine, geçtiğimiz Cumartesi gece geç saatlerde panik yaşandığı haber verildi.

Sondaj Platformunda gerçekleşen olay paniğe neden oldu
banner
A- A A+

Bu olayın yaşanması üzerine, platformdaki yangın planının işleve konduğunu yazan Fileleftheros, sorununun kaynağının hızlı bir şekilde tespit edildiğini ve durumun kontrol altına alındığını; sondaj çalışmalarının da bunun ardından normale döndüğünü belirtti.

Öte yandan, sondaj makinesinin kontrol sistemlerinin bugünlerde değiştirilmekte olduğunu ifade eden gazete, bunların kısa zaman önce problem çıkardığını anlattı.

Bunun için Güney Kıbrıs'a acil olarak gerekli parçaların geldiğini kaydeden gazete, kontrol sistemlerinin değiştirilmesinin sondajla ilgili zaman takvimini etkilemeyeceğini çünkü sondaj makinesinin son günlerde kesintisiz çalıştığını ve deniz tabanının altında yaklaşık 800 metre derinliğe ulaştığını belirtti.

Geriye, kat edilmesi gereken 3 bin 100 metre kaldığını anımsatan gazete, bunun, gecikmeler yaşanmaması halinde çalışmaların Eylül başında tamamlanacağı anlamına geldiğini ekledi.

DOĞAL GAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ İÇİN İMZALARI BUGÜN ATILIYOR… TOTAL ŞİRKETİ DE TERMİNALE KATILMAYA HAZIR…

Haberinde, Rum Enerji ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis ile Noble, Delek ve Anver şirketlerinin üst düzey yetkililerinin, Vasiliko bölgesinde inşa edilmesi planlanan Doğal Gaz Sıvılaştırma Terminali için bugün bir karşılıklı anlayış memorandumu imzalanacağını da anımsatan gazete, Enerji Bakanı Lakkotripis'in benzer bir memorandumu Fransız Total şirketiyle de müzakere etmeyi kabul ettiğini haber verdi.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Fransız Total şirketinin de terminalin inşası ve idaresine katılma arzusunda olduğunu ifade ettiğini yazan gazete, Noble-Delek-Anver ile Rum kesimi arasındaki memorandumun bu sabah imzalanacağını anımsattı.
Bugün imzalanacak olan memorandumun, Enerji Bakanlığının, Total ve Eni-Kogas gibi diğer ilgililerle de paralel müzakereler yürütmesine müsaade etmekte olduğunu kaydeden gazete, Total şirketinin memorandumu imzalamaya hazır olduğunu ifade etmesinin, Bakanlığı memnun ettiğini ve çerçevenin hazır olduğunu anlattı.

İki tarafın bir anlaşmaya varması için, müzakerelerin önümüzdeki günlerde başlamasının beklendiğini kaydeden gazete, Total şirketinin de terminale katılmaya hazır olduğunu iletmesiyle birlikte, Noble-Delek-Anver şirketlerinin bugün üstlenecek oldukları taahhütlerin; kendi doğal gazını ihraç etmesi konusunda Rum kesimiyle işbirliğinde bulunmaya karar vermesi için, İsrail'e yolu daha da açtığını ekledi.

Elde edinilen aynı bilgilerin, Eni-Kogas konsorsiyumunun da terminale katılım konusunu masaya koyduğu yönünde olduğunu kaydeden gazete, gelişmelerin şu an temas aşamasında olduğunu belirtti.

Fransız Technip şirketinin de Noble Energy şirketi hesabına yaptığı terminal konusundaki ön projeyi tamamladığını haber veren gazete, şirketin, çeşitli senaryolar içeren projeyi bakanlığa teslim ettiğini ekledi.

ANASTASİADİS İSRAİL'İN İHRAÇ KARARINA DEĞİNDİ

İsrail'in kendi MEB'indeki doğal gaz yataklarını ihraç etme kararı almasını yorumlayan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise, sabırlı olunması gerektiğine işaret etti.

Kendilerinin doğru gidişata yönelik çalışmakta olduklarını dile getiren Anastasiadis, makul veya makul olmayan beklentiler yaratabilecek, ya da bu şekilde yorumlanabilecek herhangi bir şey söylemek istemediğini belirtti.

Noble, Delek ve Anver şirketleriyle bugün imzalanacak olan memoranduma da değinen Anastasiadis, bunun çok önemli olduğunu ve muhtemelen İsrail'in kararıyla alakalı olduğunu, bununla birlikte daha fazla şey söylemek istemediğini ekledi.

Politis gazetesi de "Terminal İçin Gala… İlk İmzalar Bugün Atılıyor- Terminalle İlgili İlk Girişim-Memorandumun İçeriği Bağlayıcı Değil" başlıklarıyla yer ayırdığı haberinde, bugün imzalanacak olan memorandumun, bağlayıcı bir özelliği olmadığını anımsattı.

Gazete, memorandumun içerisinde, Rum kesimi ile 12'inci parselde işletme hakkına sahip olan 3 şirketin, terminalle ilgili nihai anlaşmanın imzalanması için, en kısa zamanda müzakerelere başlayacaklarının vurgulanmakta olduğunu ekledi.

Alithia gazetesi de "İkinci Hat İçin Total ile Anlaşma" başlıklı haberinde, Rum hükümetinin, Rum kesiminde inşa edilmesi planlanmakta olan terminalin ikinci sıvılaştırma hattının inşası için, Total şirketiyle prensip anlaşmasına vardığının görüldüğünü haber verdi.

Reuters haber ajansına dayanarak, Rum kesimindeki hükümet yetkililerinin, Total şirketinin geçtiğimiz Salı günü, Rum kesiminde inşa edilmesi planlanmakta olan terminalin ikinci sıvılaştırılmış doğal gaz üretim hattının (tren olarak da biliniyor) inşası için bir karşılıklı anlayış memorandumu imzaladığını kaydeden gazete, ikinci üretim hattının maliyetinin 3 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

İlk üretim hattının ise 6 milyar dolara mal olmasının beklendiğini ifade eden gazete, Total ile yapılan anlaşmayla ilgili daha çok detayın bugün ortaya çıkmasının beklendiğini; Rum kesiminin bugün ilk üretim hattı için Noble, Delek ve Anver şirketleriyle memorandum imzalamasının beklendiğini anımsattı.

Haber, Haravgi gazetesinde "Terminal İçin Memorandum İmzalanıyor", Simerini gazetesinde ise "Noble İle İmzalar Atılıyor" başlığıyla yer aldı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri