GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

TMK'ya başvuruları önleme çabaları

TMK'ya başvuruları önleme çabaları

Rum Yönetimi, dün Bakanlar Kurulu'nda aldığı bir kararla KKTC'deki eski Rum mallarının salım-satımlarında yeni olgular yaratmaya çalışıyor.

Yayın Tarihi: 27/06/13 13:07
okuma süresi: 6 dak.
TMK'ya başvuruları önleme çabaları
A- A A+

Rumların KKTC'deki eski malları için Taşınmaz Mal Komisyonu'na (TMK) başvurmak yerine kendi aralarında (Rum'dan Rum'a) anlaşma yapmalarına olanak tanıyarak, TMK'nın mal sahiplerine tazminat ödemesi nedeniyle malların Türk mülkiyetine geçmesini önlemeyi, set çekmeyi umuyor.

Fileleftheros "İşgal Bölgelerindeki Kıbrıs Rum Mallarının Yabancılaşmasına Set" başlıklı haberinde Rum Bakanlar Kurulu'nun dünkü kararı ile İçişleri, Maliye ve Adalet bakanlarından oluşan bir bakanlar komitesi oluşturulduğunu, bu komitenin KKTC'deki eski mallarını satmak isteyen veya isteyecek olan veya bu tür mal satın almak isteyen Rumlara verilecek teşvikleri araştıracağını yazdı.

MALINI RUM'A SATACAK RUM'UN İSTERSE, SATTIĞI MALI GERİ ALMA HAKKI OLACAK

Habere göre verilecek teşvikler arasında, KKTC'deki eski taşınmazlarla ilgili aralarında alım satım anlaşması yapan Rumlardan (alıcı da satıcı da Rum olacak) devir harcı da dâhil hiçbir harç alınmaması da bulunuyor. Aynı zamanda, KKTC'deki eski malını Rum'a satan Rum'un, satışı yaptıktan sonra herhangi bir zaman, bu malını geri almaya karar vermesi halinde, aşırı veya caydırıcı nitelikte olmayacak bir bedel ödemek şartıyla malını geri alma hakkı da veriliyor.

Rum Yönetimi Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos "Bu karar, Kıbrıslı Rumların işgal bölgelerinde faaliyet gösteren sözde 'Tazminat Komisyonu'na artarak devam eden başvurularıyla oluşan sorunun göğüslenmesi çabası çerçevesinde alındı" dedi.

Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, yaptıkları bu planla gerek akrabalarına gerek köylülerine ve hatta arkadaşlarına, mallarını alıp karşılığında para vererek yardımcı olabilecek Rumlara fırsat verileceğini belirterek "buna paralel olarak, muhtemel istismarlardan kaçınılması için de emniyet supapları var. Satıcı, her an malını geri alabilir" ifadesini kullandı.

Gazete dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, ilgili kararın siyasi partilerin olabildiğince çok destek vermesini sağlamak için, Bakanlar Komitesi'nin önerilerini Rum Ulusal Konseyi'nin Mülkiyet Alt Komitesi'ne sunması kararı da aldığını yazdı.

Politis haberi "Rumlara Satış Teşvikleri" başlıklı haberinde Rum İçişleri Bakanlığı'nın halen ilgili tüzükleri hazırladığını ve meclise götürmek için Rum Ulusal Konseyi'nin Mülkiyet Alt Komitesi'nin onayını beklediğini yazdı.

Dünkü kararla oluşturulan bakanlar komitesinin işinin, Rum'dan Rum'a satışların kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlerle bitmeyeceğini kaydeden gazete, edindiği bilgilere dayanarak İçişleri, Maliye ve Adalet bakanlarından oluşan komitenin Rumların TMK'ya artan başvurularının göğüslenmesine yönelik daha ileri öneriler de açıklayacağını yazdı.

Gazete halen TMK'ya yapılan başvuru sayısının 5 bini aştığını ve TMK'nın halen dostane anlaşmalar için 119 milyon sterlin ödediğini hatırlattı, özetle şunları yazdı:

"İşgal bölgelerindeki taşınmaz mal sahiplerine Kıbrıslı Rum alternatif alıcının farklı ne verebileceği sorusuna kimse cevap veremiyor. Dahası mevcut ekonomik şartlar altında kullanılamayan malların satın alınması konusundaki vergi muafiyeti cazip görünmüyor.

Bakanlar komitesinin işleyişi çerçevesinde, Meclis Göçmenler Komitesi'nin İçişleri Bakanlığı'na yaptığı göçmenlere yardım için AB fonlarından para alınması olanaklarının araştırılması talebi de zenginleştirilecek. Komitenin dünkü toplantısında Kıbrıs'ın AB üyelik prosedürlerinde göçmenler konusuyla hiç ilgilenilmediği için bugün bu konunun gündeme getirilmesinin zor olduğuna da işaret edildi. Ancak İçişleri bakanlığı, işgal bölgelerinde malı olanların katılabileceği Avrupa programlarının araştırılacağını ve elde edeceği verileri ekim ayında meclise bildireceğini taahhüt etti."

MORMENEKŞE'DEKİ KIBRIS TÜRK MALININ SATILMASI ARAŞTIRILIYOR

Aynı gazete "Cyta'ya Kadar Araştırılacak... Kıbrıs Türk Malları Alım Satımlarıyla İlgili Araştırma Komitesi İşe Başlıyor" başlıklı haberinde, Güney'de kalan Türk mallarının istimlaki ve alım satımıyla ilgili şikayetleri araştırmak üzere Rum Bakanlar Kurulu tarafından kurulan araştırma komitesi üyelerinin dün yemin ettiğini bugün, Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'u dinleyerek işe başlayacağını yazdı. Araştırma komitesinin eski hukuk baş müşaviri Eleonora Nikolaidu (başkan), Thaso Neokleus ve Stalo Aristidu'dan oluştuğunu belirtti.

Gazeteye göre Hasikos, araştırma komitesinin Larnaka'ya bağlı Mormenekşe köyündeki Kıbrıs Türk arazisi alım satımı ile ilgili mülk için şehircilik izni verilmesi ve Kıbrıs Türk arazisinin Rum Telekomünikasyon İdaresi'nin (Cyta) ihtiyat sandığına satılmasını araştıracağını söyledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.