"MEB'te güvenlik bölgeleri"

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

"MEB'te güvenlik bölgeleri"

"MEB'te güvenlik bölgeleri"

Rum Hukuk Dairesi, Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde; Rum yönetiminin doğal gaz çıkarma platformlarının, gemilerin ve hatta çapaların etrafında, en az 500 metre alana sahip olabilecek güvenlik bölgeleri ilan edebileceği bir yasal çerçeve hazırladı.

"MEB'te güvenlik bölgeleri"
A- A A+

Simerini ve diğer gazeteler, Rumların tek yanlı ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölge" (MEB) ve "kıta sahanlığındaki" gelişmeler nedeniyle Güney'deki mevzuatın acilen güncellenmesi gereğine hükmeden Rum Meclisi Dışişleri ve Avrupa Konuları komitelerinin dünkü toplantısında bu çerçeveyi incelemeye başladığını yazdı.

Haberi "MEB'te Güvenlik Bölgeleri... Kıbrıs Mevzuatının Güncellenmesi Şart" başlığıyla veren gazete Rum yönetiminin ilan edebileceği güvenlik bölgesi içerisinde, çalışanların ve çevrenin korunmasına ilişkin Rum ve Avrupa yasalarının geçerli olacağını, Rum Çalışma Bakanlığı'nın, çalışanların güvenliğini ve çalışma şartlarını denetlemek üzere platformlara görevli gönderebileceğini yazdı.

Gazeteye göre Dışişleri ve Avrupa Konuları komitelerinin dünkü toplantısında kıta sahanlığı yasa tasarısını da incelemeye başladı. Tasarıda, kuralları çiğneyenlere 3 yıla kadar hapis veya 100 bin Euro'ya kadar para cezası veya her iki cezanın birden uygulanması da yer alıyor.

TASOS CONİS

Rum Dışişleri Bakanlığı'nı temsilen dünkü toplantıya katılan Büyükelçi Tasos Conis "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölge içerisinde egemenliği yoktur, sadece deniz dibi zenginliğinden, özellikle de taşınmaz zenginliğinden istifade etme hakkı vardır. Yani herkes uluslar arası bölge olan Kıbrıs MEB'inden geçebilir, içerisinde balık avlayabilir" ifadesini kullandı.

Gazete dünkü toplantı sonunda Güney Kıbrıs'ın İsrail'le yaptığı arama kurtarma işbirliği anlaşmasının onandığını kaydetti.

Bu arada Rum Enerji Bakanlığı, Güney Kıbrıs'ın Fransız Total şirketi ile doğal gaz sıvılaştırma terminali inşaatı konusunda hiçbir anlaşma imzalamadığı sadece iki tarafın, doğal gazın sıvılaştırılmasıyla ilgili konularda işbirliği niyetlerini ifade ettiklerini açıkladı.

ARA ÇÖZÜMDE RAEK'İN ŞARTLARI ZORLUYOR

Politis "LNG İçin Baskılar Artıyor" başlıklı haberinde "MEB"den doğal gaz çıkarılıp kullanımına başlanana kadar elektrik üretimi için ihtiyaç duyulan doğal gazın -ara çözüm olarak- başka ülkeden tedarik edilmesi maksadıyla Rum Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) ile Rus ITERA şirketi arasındaki müzakereler yaklaştıkça çeşitli tarafların baskılarını yoğunlaştırdığını haber verdi.

Gazete DEFA Yönetim Kurulu tarafından atanan müzakere grubu üyelerinin 2015-2018 dönemini kapsayacak doğal gaz satın alımı konusunda müzakere gücünü zedeleyecek en küçük bilgi ve veri sızmasını önlemek, gizliliği korumak için son günlerde medyaya veya diğer ilgililere açıklama yapmaktan kaçındıklarına vurgu yaptı.

Habere göre ara çözüm konusunda ITERA ve VITOL şirketlerinin masada bulunan tekliflerinin, Vasiliko'ya kesintisiz doğal gaz sağlanması ve buna paralel olarak, petrolle çalışan Dikelya'daki ünitelerin kullanılması konusunda Enerji Düzenleme Kurulu (RAEK) ve Elektrik İdaresi (AİK) tarafından ortaya konulan şartların nihai maliyetinin etkileri konusundaki homurdanmalar arttı.

RAEK ve AİK tarafından ortaya konulan, bir kısmı mevcut mevzuat maddelerinden, bir kısmı da AB'ye yönelik yükümlülüklerden kaynaklanan şartların (doğal gaz) milyon BTU birimin maliyetini artırdığı ve tercihleri neredeyse avantajsız veya az avantajlı hale getirdiğini doğrulandı.

Gazete bu kapsamda RAEK'in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'e DEFA'nın ekonomik açıdan tatmin edici bir anlaşma sağlaması halinde, ortaya konulan teknik şartların değiştirilmesinin siyasi ve teknik düzeyde görüşülmesini istediğini yazdı.

Haravgi "İnsan Dinamiği Geliştirme Kurumu'nun (AnAD) doğal gaz yönetiminin çeşitli (çıkartma, nakliye, işleme ve üretim, dağıtım, ihracat) aşamalarında çalışacak 4 bin kişiye ihtiyaç duyulduğunu, bu yönde ilgili alanlarda çalışacak kişilerin eğitimine başlandığını, ilk etapta 24 kişinin eğitime alındığını açıkladığını haber verdi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri