Anastasiadis, Monaco'da temaslarda bulundu

loading
22 Eylül, Salı
£

9.80

9.00

$

7.66

Anastasiadis, Monaco'da temaslarda bulundu

Anastasiadis, Monaco'da temaslarda bulundu

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Monako Prensi Albert'in daveti üzerine, Monako Prensliğine dün günübirlik bir ziyarette bulunduğu haber verildi.

A- A A+

Anastasiadis'e, Monako Prensi Albert ile görüşmesinde, Rum kesiminin Monako'daki konsolosu Stelios Hacıyoannu'nun eşlik ettiğini yazan Fileleftheros, görüşmede, Rum kesimi ile Monako'nun kalkınma modeliyle ilgili fikir teatisinde bulunulduğunu, aynı zamanda Monako Prensliğinin kaliteli kalkınma konularında, Rum kesiminden deneyim elde etmesi yöntemlerinin ele alındığını yazdı.

Anastasiadis'in temaslarının, Rum hükümetinin, ekonominin yeniden canlanması için deneyim ve işbirliği kazanmak için gösterdiği çabalara dahil olduğunu kaydeden gazete, bu temasların mevcut konjonktürde önemli olarak değerlendirildiklerini belirtti.

Anastasiadis'in ziyareti sırasında, Monako'da faaliyet göstermekte olan Rum işadamlarıyla bir araya geldiğini de ifade eden gazete, Anastasiadis'in ziyaret çerçevesinde, Enerji konulu toplantıya katılan uzmanlar grubuyla bir araya geldiğini de aktardı.

Devamla, Anastasiadis'in dün akşam Monako'dan Zagreb'e hareket ettiğini yazan gazete, Anastasiadis'in burada, Hırvatistan'ın AB'ye katılımıyla ilgili törene katılacağını ekledi.

ANASTASİADİS'İN DİĞER TEMASLARI

Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ve Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis eşiliğinde, 3 Temmuz'da Frankfurt'ta Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ile görüşeceği haber verildi.

Görüşmenin gündeminde, memorandumun hayata geçirilmesinde ortaya çıkan birtakım pratik zorlukların bulunacağını yazan gazete, Anastasiadis'in önümüzdeki hafta ise Nobel ödüllü Rum ekonomist Hristoforos Pissaridis eşliğinde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, genç nüfusta işsizlik konusunda Berlin'de düzenleyeceği toplantıya katılacağını ekledi.

RUM KESİMİNİN KAZANÇLARI

Gazete, Rum kesiminin, memorandumun yeniden düzenlenmesini istemediği, ancak memorandumun hayata geçirilmesinden doğan ciddi pratik zorlukların görüşülmesini istediğinin açıklığa kavuşmasının ardından, AB Zirve Toplantısı çerçevesinde Brüksel'de temaslarda bulunmuş Rum heyetin, ciddi kazançlar sağladığını da yazdı.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in desteğiyle, Rum kesiminin AB fonlarından 400 milyon Euro'ya kadar ulaşan bir para tedarik edeceğini kaydeden gazete, bu ödeneklerin tedarik edilmesi için, Rum Maliye Bakanlığı'nın somut programlar ortaya koyması gerektiğini aktardı.

Anastasiadis ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin 3 Temmuz'da Frankfurt'ta gerçekleştirecekleri görüşmede ise, Laiki Bankası'na verilen Acil Likidite Fonu'nun (ELA) düzenlenmesi çabasının bulunacağını, ancak bu projenin oldukça zor olarak addedildiğini anlatan gazete, Kıbrıs Bankası'nın kurtarılmasının ise, Rum kesimi açısından ciddi bir argüman olduğunu yazdı.

Kıbrıs Bankası'nın Temmuz ayı sonunda ıslah statüsünden çıkacağını anımsatan, ancak Acil Likidite Fonu'ndan para tedarik edilmesiyle ilgili çok olanak bulunmadığını ifade eden gazete, bu konudaki çözümün, bankanın şüpheli borçlarının farklı bir şekilde değerlendirmesi olduğunun altını çizdi.

Gazete böyle bir durumda bankanın, ıslah statüsünün sona ermesinin hemen ardından bankadan olası para çekme fırtınasını atlatmak için, başka düzenlemeler yapılmadan, 4 milyar Euro'ya kadar acil likidite fonu alabileceğini ekledi.

Gazete, Rum kesiminin, Anastasiadis ile Draghi'nin yapacağı görüşmede, memorandum kapsamında bulunan diğer ülkelerin geçtiğimiz Şubat ayında ek yardım aldıkları ancak Rum kesiminin memorandumu Mayıs ayında imzaladığı için ek yardım almadığı bahanesiyle, Avrupa Merkez Bankası'ndan ek para isteyeceğini de haber verdi.

Gazete "Biraz da Kıbrıs Sorunu" ara başlıklı haberinde ise, Brüksel'de gerçekleştirilen temaslarda Kıbrıs sorununun da eksik olmadığını yazdı ve Kıbrıs sorununun Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşüldüğünü ancak yapılan görüşmelerin, mevcut konjönktürde, Türkiye'deki durum yüzünden gerekli ilgiyi görmediğini ekledi.

Haftalık Kathimerini gazetesi ise "Anastasiadis'in Avrupa Merkez Bankası'ndaki Zor Misyonu" başlıklı haberinde, Kıbrıs Bankası'nın geleceği konusunda Frankfurt'ta kritik temaslar yapılacağını yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Laiki Bankasına verilen Acil Likidite Fonu yüzünden, Kıbrıs Bankası'nın borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda Brüksel ve Frankfurt'ta hakim olan olumsuz ortamı tersine çevirmeye çalışacağını yazan gazete, Kıbrıs Bankası'nın geleceği konusunda, Avrupa Merkez Bankası'nda da kritik temaslar yapılacağını belirtti.

Rum kesiminin, geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günü Brüksel'de yapılan AB Zirve Toplantısı sonuçlarından memnun kalması için birçok sebebi olduğunu da yazan gazete, ancak bu mutluluğun geçici olabileceğini çünkü Kıbrıs Bankası'yla ilgili olarak Brüksel ve Frankfurt'tan gelen mesajların çok da teşvik edici olmadığını kaydetti.

Anastasiadis'in önümüzdeki hafta, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in işsizlik konusunda düzenleyeceği bir toplantıya katılacağını anımsatan gazete, Anastasiadis'in Kıbrıs Bankası'nın desteklenmesi konusunda ise, Avrupa Merkez Bankası merkezinde kritik temaslarda bulunacağını ekledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri