Draghi'den Anastasiadis'e "sonra gel" yanıtı

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.21

8.32

$

7.02

Draghi'den Anastasiadis'e "sonra gel" yanıtı

Draghi'den Anastasiadis'e "sonra gel" yanıtı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün Frankfurt'ta biraraya geldiği Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'den, "Kıbrıs Bankası'nın" Acil Likidite Fonu'na (ELA) olan borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda "sonra gel" yanıtını aldı.

Draghi'den Anastasiadis'e "sonra gel" yanıtı
A- A A+

Fileleftheros "Daha Sonra Gelin - Ortam Olumlu, Diğerleri Sonra" başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis'in dün Draghi'yle yaklaşık bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdiğini ancak görüşmede geleceğe yönelik vaatler dışında istediğini alamadığını yazdı.

Habere göre Draghi, Kıbrıs Rum tarafının, "Kıbrıs Bankası'nın" ELA'ya olan 11 milyon Euro'luk borcunun yeniden yapılandırılması talebini, bankanın yeniden yapılandırılmasının tamamlanması, memorandumun ve para politikalarının uygulanması sonrasına bıraktı.

Drahgi, borç yapılandırılmasının Avrupa Merkez Bankası'nın doğrudan devleti finanse edeceği anlamı taşıyacağını, bunun da AMB'nin tüzüğüne aykırı olduğunu belirterek Kıbrıs Bankası'nın mallarının değer tespitinin yapılmasının hızlandırılmasını da talep etti.

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis'in görüşmeye ilişkin açıklamasında, görüşmede her iki tarafın da Kıbrıs Bankası'nın konsolidasyonunun en kısa sürede tamamlanması ve gerekli görüldüğü taktirde yeniden görüşülmesi konusunda ortak görüşe vardıklarını söylediğini yazdı.

Alithia gazetesi haberini "Anahtar Kıbrıs Bankası'nın Mal Varlıkları – Anastasiadis Draghi'yle Görüşmesinden Memnun" başlıkları altında verdi ve Anastasiadis'in Draghi'yle görüşmesinin ardından Berlin'e giderek, gençler arasındaki işsizlik konusunun görüşüldüğü AB liderleri toplantısına katıldığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis burada yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs'ta 2008-2013 döneminde genç nüfustaki işsizlerin sayısında yüzde 32,7 oranında artış olduğunu belirterek hükümetinin bu konudaki önlemleri uygulamaya koymakta olduğunu belirtti.

Gazete, Anastasiadis'in dün akşam geç saatte Güney Kıbrıs'a döndüğünü yazdı.

S&P NOT YÜKSELTTİ

Öte yandan gazete, Standard & Poor's (S&P) kredi derecelendirme kuruluşunun, Güney Kıbrıs'ın kredi notunu "tercihli iflas'tan" CCC+'ya yükselttiğini yazdı.

Gazete, S&P kuruluşunun geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs'ın notunu düşürdüğünü ancak bu not düşürümünün geçici olduğunu da açıkladığını hatırlatırken, Güney Kıbrıs'ın geçen hafta CCC olan notunun CCC+'ya yükseltildiğine dikkat çekti.

Diğer gazeteler konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Simerini: "Anahtar Mallara Değer Biçilmesi – Kıbrıs İçin Takvim – Mario Draghi'nin Mesajı: Değer Biçme, Konsolidasyon ve Konuşuruz."

Politis: "Draghi, Memorandumun Sıkı Şekilde Uygulanması Halinde Olumlu – Ciddiyet Gösterirseniz Çözüm Vardır."

Haravgi: "Draghi'den Bir 'Hayır' Daha – AMB'nin Sert Eleştirilerine Maruz Kalan Başkan Anastasiadis Boş Ellerle Dönüyor."

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri