Kıbrıs Türk Malıyla ilgili skandalın yankıları sürüyor

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.65

$

7.33

Kıbrıs Türk Malıyla ilgili skandalın yankıları sürüyor

Kıbrıs Türk Malıyla ilgili skandalın yankıları sürüyor

Larnaka'nın Mormenekşe (Dromolaksia) köyündeki bir Kıbrıslı Türk'e ait arazinin, önce özel bir şirkete, ardından da Rum Telekomünikasyon Dairesi (ATİK-Cyta) Emeklilik Fonu'na satılması ve Cyta'nın buradaki yatırımıyla ilgili skandalın yankıları sürüyor.

Kıbrıs Türk Malıyla ilgili skandalın yankıları sürüyor
A- A A+

Politis gazetesi "Yalanlama ve İstifalar... AKEL, PEO ve Diğerleri Cyta Yatırımıyla İlgili Şikayetlerle Bir Alakalarının Olmadığını Söylüyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, Cyta Emeklilik Fonu'nun Kıbrıs Türk toprağına yatırımıyla ilgili siyasi ve sendikacıların rüşvet/komisyon aldığına dair suçlamaların ardından istifalar, AKEL tarafından yalanlamalar, siyasi kargaşa ve Kittis-Hasikos arasında ağız dalaşının geldiğini belirtti.

Gazete tüm bunların yanında, sızan bilgilerle partilerin, konuya Rum Başsavcı ve MOKAS'ın (Rum Kara Para Aklama İle Mücadele Birimi) da dahil olması çağrısında bulunduklarını yazdı.

İstifaların Cyta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Loizos Papaharalambus ve bir üyesi Andonis Andoniu'dan geldiğini aktaran gazete, bu iki kişinin, Liotatis çiftinin verdiği ifadenin yetkili makamlarca araştırılmasına kolaylık sağlamak için ortak olarak Rum Maliye Bakanına istifa mektubu gönderdiklerini aktardı.

Habere göçe olayla ilgili adı geçen ve dün büyük tepkiler alan AKEL ise, Cyta Emeklilik Fonu'nun Kıbrıs Türk toprağına yatırımıyla bir alakalarının olmadığını belirtti. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, gerek Kıbrıs Türk malının alım-satımı, gerekse yatırımla ilgili konuya açıklık kazandırılması için yetkili birimlerce araştırma yapılmasını istedi.

AKEL Meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis açıklamasında, Liotatis'in ifadesinde yatırımla ilgili konuya kendi adını da karıştırmasını şaşkınlık ve hoşnutsuzlukla karşıladığını belirterek, bu asılsız saldırıların göğüslenmesi için adalete başvuracağını söyledi.

PEO da yaptığı açıklamada ne sendikanın, ne de üyelerinin olayla bir alakalarının olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk toprağını Mustafa Mustafa'dan satın alan "Wadnic Trading Ltd" şirketi de Liotatis çiftinin açıklamasının içeriği ve diğer açıklamaların doğru olmadığını savundu.

Gazete Liotatis çiftinin ifadesinin ardından Cyta Başkanı Stathis Kittis ile Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos arasında karşılıklı atışmaların yaşandığını da belirtti.

Habere göre Kittis dünkü açıklamasında, "komplo ve asılsız yalan" ifadelerini kullandı. Kittis, olayın arkasında Hasikos'un bulunduğunu da savunarak hesapları açmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Hasikos da Kittis'i eleştirerek tüm icraatların bir bir inceleneceğini söyledi.

Öte yandan DİSİ ve diğer partiler konunun açıklığa kavuşturulmasını ve olaya Rum Başsavcı ile MOKAS'ın da dahil olmasını istediler.

Alithia gazetesi ise "KİP'in Mustafa ve KİP'le İlgili Araştırmaları" başlığıyla verdiği haberinde, Rum İstihbarat Teşkilatı'nın (KİP), hem Kıbrıslı Türk Mustafa Mehmet Mustafa'nın durumuyla ilgili, hem de KİP'in Mustafa'nın Rum tarafında kaldığına dair raporu nasıl ve kimler tarafından hazırladığının saptanması için kurum içerisinde araştırmalar yapmakta olduğunu aktardı.

Diğer gazeteler haberi şu başlıklarla verdi:

Haravgi: "Stathis Kittis 'Komplo' Şikayetinde Bulunuyor... AKEL'in Bir Alakası Yok... Nikos Katsuridis: Asılsız Saldırı... PEO: Gerçek Aydınlansın"

Simerini: " Liotatis İfadesinden Birçok Rihchterde Siyasi Deprem... Başsavcı ve Mokas'ın Müdahalesini İstiyorlar"

Fileleftheros: "Rüşvet Partisi Konusunda Savaş... Kıbrıs Türk Mallarıyla İlgili Araştırma Komitesine Konuşan İşadamının İddialarına Tepki ve Yalanlama".

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri