Rum Bakanlar Kurulu terminal müzakerelerini yürütecek grubu atadı

loading
14 Ağustos, Cuma
£

9.59

8.68

$

7.34

Rum Bakanlar Kurulu terminal müzakerelerini yürütecek grubu atadı

Rum Bakanlar Kurulu terminal müzakerelerini yürütecek grubu atadı

Rum Hükümeti'nin, Vasiliko'da inşa edilecek doğal gaz sıvılaştırma terminalinin yapımı için, geçtiğimiz haftalarda Noble Energy, Delek Drilling ve Avner Oil şirketleri ile karşılıklı anlayış memorandumu imzalamasının ardından, Rum Bakanlar Kurulu'nun, geçtiğimiz Cuma günü şirketlerle müzakereleri yürütecek grubu atadığı haber verildi.

Rum Bakanlar Kurulu terminal müzakerelerini yürütecek grubu atadı
A- A A+

Politis gazetesi, memorandumda da belirtildiği üzere, anlaşmanın 31 Aralık 2013 tarihinden önce imzalanmasının hedeflendiğini yazdı.

Müzakere grubunun dün Noble yetkilileriyle ilk kez temasta bulunduğunu kaydeden gazete, Noble yetkililerinin, sıvılaştırma terminalinin inşası ve idaresinin dayanacağı anlaşmayla ilgili bir taslak sunduklarını belirtti.

Gazete, Rum Ticaret Bakanlığından edinilen bilgilerin, müzakerelerin önümüzdeki günlerde resmen başlayacağı yönünde olduğunu da kaydetti.

Gazete, Ticaret Bakanlığının sunduğu, Bakanlar Kurulu'nun da onayladığı öneriye göre, terminalle ilgili müzakere grubu üyelerinin, Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelios Himonas, KRETİK Temsilcisi, Başsavcı, Hazine Müsteşarı aynı zamanda gözlemci olarak denetim hizmetlerinden bir temsilci şeklinde olacağını da haber verdi.

Haberde, müzakere grubu başkanının, gerekli gördüğü takdirde, gruba herhangi başka bir teknokratı çağırabileceği de belirtildi.

DEFA İLE RUS ITERA ŞİRKETİ ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK SÜRÜYOR

Gazete, başka bir haberinde ise, Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) ile Rus ITERA şirketinin, Güney Kıbrıs'ın, kendi doğal gazını elde edene kadar 2015–2018 yılları arasında, elektrik üretimi maksadıyla temin edeceği ve "ara çözüm" olarak nitelendirilen doğal gaz konusunda gerçekleştirdikleri görüşmelere yer verdi.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rus ITERA şirketinin, aralarında Enerji Bakanlığı ile Rum Yönetimi Başkanlığının da bulunduğu birçok tarafa, müzakerelerin gidişatı ve başarısızlığa uğramasına ilişkin memnuniyetsizliğini dile getirdiğini aktardı.

Haberde, Rusların, DEFA ile Elektrik İdaresi AİK'ten, sürece ilişkin olarak şikâyetçi olduğu da belirtildi.

ITERA şirketinin, kendi önerisinin süreç esnasında ortaya konan diğer önerilerden teknik ve ekonomik açıdan en avantajlı olduğunu savunduğunu kaydeden gazete, DEFA'nın bunu reddetmediğini ancak istenen şeyin, şirketin önerisinin, hem DEFA, hem de hükümet tarafından, elektrik üretim maliyetinin esaslı bir şekilde azaltılmasını sağladığı şeklinde değerlendirilmesi olduğuna dikkati çekti.

DEFA'nın, ITERA şirketinin önerisinin, elektrik üretimi maksatlı olarak, AİK tarafından kullanılmakta olan akaryakıtın maliyetinden ucuz olmadığını düşündüğünü yazan gazete, Rus şirketin, kendilerinin ortaya koyduğu fiyatın, AİK'in maliyetinden çok daha düşük olduğunu düşündüğünü ekledi.

NEOFİTU: "KIBRIS'IN SAHİP OLDUĞU DOĞAL GAZ AB İÇİN İKİ KAT DAHA ÖNEMLİ"

Rum Meclisi Dışilişkiler ve Avrupa Konuları Komitesi Başkanı Averof Neofitu, Asya ülkelerinin sahip olduğu doğal gaz Avrupa için önemliyse, daha kısa mesafede bulunan AB üyesi bir ülkenin doğal gaz yataklarının, AB iki kat daha önemli olduğunu savundu.

Fileleftheros'un haberine göre, Litvanya Meclisi'nin düzenlediği AB Üyesi Ülkelerin Parlamentolarının, Avrupa Konuları Komiteleri Başkanları toplantısında (COSAC) konuşan Neofitu, devletlerin, Münhasır Ekonomik Bölgelerindeki egemenlik haklarının güvence altına alınmasının önemine değindi.

Tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'i ve Doğu Akdeniz havzasında tespit edilen önemli doğal gaz rezervlerinin, AB'nin tümünün ihtiyaçları için değerlendirilebileceği ve üçüncü enerji koridorunu oluşturabileceğini savunan Neofitu, bu durumun AB üye devletlerinin ekonomilerine aynı zamanda devletlerin enerji güvenliklerine yardımcı olabileceğini sözlerine ekledi.

KASULİDİS MAYORKA, BRÜKSEL VE ROMA'DA TEMASLARDA BULUNACAK

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, 23–25 Temmuz tarihlerinde Roma'ya gerçekleştireceği resmi ziyareti sırasında, Rum MEB'inde faaliyet göstermekte olan İtalyan Petrol Şirketi ENI ile görüşmesinin ihtimal dahilinde olduğu haber verildi.

Kasulidis'in Roma'dan önce, Mayorka'da gerçekleştirilecek olan Avrupa'nın geleceğiyle ilgili bir toplantıya davet edildiğini kaydeden Politis, Kasulidis'in Mayorka'nın ardından ise, Roma'ya gitmeden önce, 19 Temmuz'da Brüksel'de yapılacak olan AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katılacağını ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri