Taşınmazların alım - satımı ile ilgili skandal sürüyor

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.42

7.57

$

6.82

Taşınmazların alım - satımı ile ilgili skandal sürüyor

Taşınmazların alım - satımı ile ilgili skandal sürüyor

Larnaka'ya bağlı Mormenekşe (Dromolakşa) köyünde, Mustafa Mehmet Mustafa adındaki bir Kıbrıslı Türk'ün arazisinin, önce özel bir şirkete, ardından da Rum Telekomünikasyon Dairesi (ATİK-CYTA) Emeklilik Yatırım Fonu'na satışı ve Rum işadamı Liotatis'in ifadesinin ardından, CYTA yatırımıyla ilgili konunun altından rüşvet iddialarının çıkmasının yankıları sürüyor.

Taşınmazların alım - satımı ile ilgili skandal sürüyor
banner
A- A A+

Fileleftheros gazetesi "KİP Mensupları da Rüşvet Skandalında" başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum İstihbarat Teşkilatı KİP'in de Kıbrıs Türk mallarının alım-satımıyla ilgili skandalın tam ortasında olduğunu haber verdi.

İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un, İstihbarat Teşkilatı KİP'in, Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ın 5 yıllık iktidarı sırasında, Rum kesiminde mal-mülk satan Kıbrıslı Türklerle ilgili olarak hazırladığı tüm raporların araştırılmasını isteyeceğini bildiren gazete, Kıbrıslı Türk'ün malının CYTA tarafından satın alınması meselesinde, KİP'in, Mustafa'nın Rum kesiminde yaşadığına dair yalan rapor verdiğinin kanıtlandığının görüldüğünü belirtti.

Bu raporla birlikte, malın satışının Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını anımsatan gazete, İçişleri Bakanı'nın, Kıbrıs Türk Malları Vasisi olarak, Kip mensuplarının hem bu konuya, hem de başka aldatmacalara karışıp karışmadıklarına dair şüpheleri araştırmak istediğini; bunun için de 5 yıllık tüm dosyaları açacağını anlattı.

Mustafa'nın Rum kesiminde hiçbir zaman yaşamadığına dair bilgiler olmasına rağmen, Bakanlar Kurulu'nun KİP mensupları tarafından kaleme alınan raporu dayanak aldığını yazan gazete, KİP mensuplarının Mustafa'nın 2006 yılından bu yana, ilk önce Derinya, 2008 Mayıs'ından bu yana da Oroklini olmak üzere, Rum kesiminde daimi olarak ikamet ettiğini teyit ettiklerini anımsattı.

Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau'nun başlattığı araştırmanın da son aşamada olduğunu yazan gazete, araştırmanın ilk bakışta, Mustafa'nın hiçbir zaman Rum kesimine yerleşmediğini doğruladığını ekledi.

Haberine iç sayfadan "Liotatis KİP'i de Yaktı… Kıbrıs Türk Satıcılarla İlgili Olarak 2008 Yılından Bu Yana Hazırlanan Tüm Raporlar Kontrol Edilecek" başlıklarıyla yer vermeye devam eden gazete, İçişleri Bakanı Hasikos'un, KİP mensupları tarafından "sipariş üzerine" raporlar hazırlanıp hazırlanmadığını tespit etmek için araştırma yapılmasını isteyeceğini yineledi.

KİP'in kaleme aldığı raporun, direktif üzerine hazırlandığına dair şüphelerin, konu hakkında iki ayrı rapor hazırlanmasıyla güçlenmekte olduğunu yazan gazete, ilk rapora göre Mustafa'nın daimi olarak KKTC'de yaşadığı, ikinci rapora göre de Rum kesiminde yaşadığının belirtildiği ifade edildi.

Alithia gazetesi ise haberinde, İçişleri Bakanı Hasikos'un, CYTA Emeklilik Fonu'nun Dromolakşa'daki yatırımıyla ilgili "anlaşmalı dolandırıcılığın" araştırılmasında, sonuna kadar gideceğini söylediğini haber verdi.

Skandalı araştırmakla görevli olan araştırma komitesinin bugüne kadar aldığı ifadelerin ise, Rum Başsavcısı Petros Kliridis'in elinde olduğunu haber veren gazete, Kliridis'in dün yaptığı açıklamada, bunları inceleyeceğini ve cezai kovuşturma başlatılmasına dair haklı bir gerekçe olduğunun tespit edilmesi halinde, bunun hemen yapılacağını söylediğini aktardı.

Politis ise haberinde, başlangıçta Mustafa'nın malının satıldığı Wadnic Trading isimli şirketin, taşınmazın satılmasıyla birlikte, CYTA'dan ilk taksit olarak aldığı 9,2 milyon Euro'nun nereye gittiği için araştırma yapılmasının beklendiğini yazdı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri