Yeni müzakereci için Mavroyannis'in önerilmesine itiraz yok

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

Yeni müzakereci için Mavroyannis'in önerilmesine itiraz yok

Yeni müzakereci için Mavroyannis'in önerilmesine itiraz yok

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün topladığı siyasi parti başkanlarının önüne, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi olarak büyükelçi Andreas Mavroyannis'in ismini koydu. Mavroyannis isminin Rum müzakereci atanmasının, Rum Ulusal Konseyi'nin 16 ve 17 Temmuz'da gerçekleştirilecek iki günlük maraton toplantısında "kilitleneceği" haber verildi.

Yeni müzakereci için Mavroyannis'in önerilmesine itiraz yok
A- A A+

Fileleftheros haberi "Müzakereci Mavroyannis... EDEK Tasos Conis'i, DİKO Nikos Emiliu'yu Önerdi... AKEL Müzakereci Konusuna İtiraz Ediyor, Seçilen Kişiye İtirazı Yok" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün sabah Rum Başkanlık Köşkü'nde topladığı siyasi parti başkanlarının önüne Rum tarafının müzakerecisi olarak Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Andreas Mavroyannis'in ismini koyduğunu belirten gazete, edindiği bilgilere dayanarak, siyasi parti başkanlarının, konuyla ilgili görüş belirtirken, Mavroyannis'in müzakereci atanmasına itiraz etmediklerini kaydetti.

Habere göre EDEK adına konuşan Yannakis Omiru Mavroyannis hakkında hiçbir olumsuzluğu olmadığını belirtti ancak aynı mevki için; Rum Yönetimi eski Başkanı müteveffa Tasos Papadopulos'un diplomatik büro müdürlüğünü yapan Büyükelçi Tasos Conis'i önerdi. DİKO Başkanı Marios Karoyan niyetinin üç isim önermek olduğunu, bunların Andreas Mavroyannis, Tasos Conis ve Nikos Emiliu olduğunu söyledi.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak AKEL'in, Genel Sekreter Andros Kiprianu aracılığıyla, Rum tarafının bir müzakereci atamsına itirazı olduğunu vurguladı ancak Anastasiadis kendi görüşünü ileri götürmek niyetinde olduğuna göre, Mavryoannis'e hiçbir itirazı olmadığını açıkladığını yazdı.

KIBRIS SORUNU MÜZAKERELERİ İÇİN TASOS CONİS BAŞKANLIĞINDA DÜŞÜNCE HAVUZU

Gazete, Rum Ulusal Konseyi'nin 16-17 Temmuz'daki maraton toplantısında, Rum tarafının müzakere grubunun da oluşturulacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Söylediğine göre Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununda incelemeler üretecek bir düşünce havuzu (think tank) oluşturmak niyetinde. Bunun başkanlığına da diplomat Tasos Conis'i getirmek düşüncesinde olduğunu açıkladı.

Gazetemizin edindiği bilgilere göre bu düşünce tankına katılacak kişilerle ilgili bazı düşünceler de var. Bu düşüncelerden anlaşıldığı kadarıyla, Anastasiadis, bir görüş kompozisyonu oluşturulabilmesi için düşünce havuzunun farklı tezlere, yaklaşımlara ve felsefelere (ve de farklı partilerden) sahip kişilerden oluşmasını hedefliyor.

Dünkü toplantı sırasında Anastasiadis, siyasi parti başkanlarına Brüksel, Zagreb, Frankfurt, Berlin ziyaretleri ile Rompuy, Merkel, Drangi ve Füle ile yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması konusuna değinirken, Avrupa Konseyi Başkanı Rompuy ile Avrupalı temsilci atanması konusunu da görüştüğünü anlattı."

MARATON ULUSAL KONSEY TOPLANTISINDA DOWNER BELGESİ VE ÇÖZÜM TASLAĞI DA GÖRÜŞÜLECEK

Gazete, Downer Belgesi konusunda iseşöyle yazdı:

"Önümüzdeki hafta gerçekleşecek iki günlük Ulusal Konsey toplantısında partilerin Downer belgesiyle ilgili görüşlerini yazılı olarak sunmaları ve Anastasiadis'in, Kıbrıs sorununun çözüm taslağının belirlenmesi tezinin tartışmaya açılması bekleniyor. Yine, müzakerelerin yeniden başlaması ön şartları da görüşülecek.

Ulusal Konsey toplantısında, Konsey'in etkin işlemesiyle ilgili tez de tamamlanacak. Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis, Başkan Anastasiadis başkanlığındaki (dünkü) siyasi parti başkanları toplantısında, Avrupa Konseyi'yle ilgili son gelişmeler ve Anastasiadis'in yaptığı temasların ele alındığını söyledi.

Toplantıda, Ulusal Konsey'in daha etkin işleyişi konusunun irdelendiğini ve Anastasiadis'in, seçim vaadi de olan, Ulusal Konsey'in, destekleyici yeni yapılarla daha etkin işlemesiyle ilgili öneri taslağı zemininde bir tartışma ve görüş alış verişinde bulunulduğunu anlattı.

Eski başkan Dimitris Hristorfyas'ın, müzakereci atanmasının yanlış olacağı görüşünü yorumlaması istenen Stilianidis 'görüşlere saygılıyız, demokrasi vardır. Başkan'ın bu çok önemli tezi, halk iradesiyle halkın çoğunluğu tarafından onaylanmıştır' dedi. Siyasi parti başkanları toplantısında uzlaşının ne düzeyde sağlandığı sorusuna karşılık da şunları söyledi:

'Bazı isimlerde, yapılan görüş alış verişleriyle ilgili uzlaşı düzeyini açıklamam zor ancak ben birçok konuda geniş görüş birliği görüyorum ve bu da siyasi liderlik ve siyasi sistemin, ülkenin şu anki çok zor gereksinimlerini yansıtan bir ortam var.'
Geniş uzlaşının müzakereci konusuyla da mı ilgili olduğu sorulan Stilianidis 'o anlamda. Neden olmasın ki? Dolaylı da olsa' dedi."

ORTAK MUTABAKAT VAR, MAVROYANNİS'İN ATANMASI ARTIK RESMİ SÜREÇ

Politis "Mavroyannis'in Müzakereciliğe Atanması Artık Resmi... Evrensel Kabul Görüyor" başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in, Kıbrıs müzakereleri yeniden başladığında, Rum tarafının müzakerecisi makamına getirmek istediği Andreas Mavroyannis'in herkes tarafından kabul gördüğünü, dünkü siyasi parti başkanları toplantısında konuşulanlardan sonra Mavroyannis'in atanmasının artık resmî süreç olduğunu yazdı.

KONSEY'İN KAPISI LİLLİKAS'IN "VATANDAŞLAR İTTİFAKI"NA KAPALI

Gazete Anastasiadis'in, dünkü toplantıda siyasi parti başkanları ile Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'ın Rum Ulusal Konseyi'ne katılımı konusundaki ilk görüşmeyi de dün yaptığını, dün konuşulanlara bakıldığında hiç kimsenin, gücü genel seçimlerde sınanmamış bu partinin Konsey'e katılımını doğru bulmadığı sonucu ortaya çıktığını yazdı.

Simerini haberi "Kıbrıs Sorunu Müzakerecisi Andreas Mavroyannis... Dünkü Siyasi Parti Başkanları Toplantısından Ortaya Çıktığı Üzere Sarsıcı Bir Gelişme Olmazsa Kıbrıs Rum Tarafının Kıbrıs Sorunu Müzakerecisi Ortak Mutabakatla Andreas Mavroyannis" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Alithia "Anastasiadis Müzakereci Olarak Andreas Mavroyannis'i Öneriyor... Kesin Karar Ulusal Konsey'in 16-17 Temmuz'daki İki Günlük Toplantısında Verilecek Olsa Da Siyasi Parti Başkanları Mutabakat İçerisinde" başlık ve spotlarını kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri