KKTC'de kalan Rum malları için vasilik kuruluyor

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

KKTC'de kalan Rum malları için vasilik kuruluyor

KKTC'de kalan Rum malları için vasilik kuruluyor

Kıbrıs Rum Yönetimi Kıbrıslı Rumların KKTC'deki eski malları için Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmalarını engellemek için vasilik kuruluyor.

KKTC'de kalan Rum malları için vasilik kuruluyor
A- A A+

Güney'de kalan Kıbrıslı Türklere ait malları için Rum İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren "Kıbrıs Türk Malları Vasiliği"nin aynısının Kıbrıslı Rumların KKTC'de kalan eski malları için de kurulması noktasında, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis hükümeti ile siyasi partiler arasında uzlaşıya varıldığı haber verildi.

Fileleftheros "Kıbrıs Rum Malları Vasiliği Konusunda Uzlaşıyorlar... 'Komisyon'a Başvuruların Durdurulması Tedbirleri Konusunda Görüş Birliği" başlıklı haberine göre, Rum Ulusal Konseyi'nin TMK'ya başvuruların engellenmesi maksadıyla kurulan ve hükümet kanadını Rum Başkanlık Komiseri'nin temsil ettiği özel komite bir belge hazırlayacak ve Hukuk Dairesi'nin onayına sunacak.

Görüşlerin bir kompozisyonu şeklinde olacağı belge, görüşlerini belirtmeleri için önce siyasi partilere daha sonra da Hukuk Dairesi'ne ve Maliye Bakanlığı'na sunulacak.

Rum Hukuk Dairesi'nin Kıbrıs Rum malları vasiliği kurulması konusuyla ilgileneceğini, Maliye Bakanlığı'nın Rum tarafının bugünkü durumunu da dikkate alarak meselenin mali yanıyla ilgili görüş sunacağını yazan gazete şöyle devam etti:

"Bütün taraflar, bugünkü şartlar altında kamu maliyesine yük bindirilemeyeceği, bu yüzden başvuruların önünün kesilmesi için başka yöntemler bulunması gerektiği görüşünde hemfikirdir. Başvuruların engellenmesine katkı koyabilecek ve derhal uygulanabilecek tedbirlerden biri Zararın Eşit Paylaşımı Merkezî Kurumu'nun, işgal bölgelerindeki malları karşılığında (ipotek) göçmenlere verilen kredilerin vadesinin uzatılması önerisidir. Kurum, daha çok göçmene yardım edebilmek için bütçesinin artırılmasını da istedi ancak, tartışmadan ortaya çıktığı kadarıyla, bu talebin yerine getirilmesi zor.

Kıbrıs Rum malları vasiliği kurulması önerileriyle ilgili olarak, dün sunulan teklifler arasında, 'Komisyon'a başvurmak niyetinde olan Kıbrıslı Rumların önce devletin bu organından (vasilik) geçme zorunluluğu da var. Ekologlar önerilerini, yabancıya mal satışı durumunda vatandaşların devlete gerekçe belirtme yükümlülüğünün bulunduğu başka ülkelerden örneklerle sundu.

Bu itibarla ortak saptama, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Dimpoulos davasındaki kararı dikkate alındığında 'Komisyon'a başvuranlara karşı hukuki tedbir alınamayacağı idi. Ancak 'Komisyon'a başvuranların, devletin verdiği yardımları daha fazla istismar etmemeleri için yöntem bulunması konusunda uzlaşıldı.

Ulusal Konsey komitesinin önüne, hükümetin, diğer Rumlardan işgal bölgelerindeki mallarını alan veya satan Rumlara teşvikler verilmesi önerisi de konuldu. Toplantıda hazır bulunan Tapu Dairesi temsilcisi bugünkü mevzuatın da işgal bölgelerinde bulunan malların Rumlar arasında alınıp satılmasına olanak tanıdığını söyledi.

Dünkü toplantıda parti görüşlerinden oluşacak kompozisyon belgenin hazırlanması ve belgenin hukuki açıdan incelenmesi için bir takvim belirlenmedi. Ancak herkes, 'Komisyon'un başvuru kabullerinin sona eriş tarihini belirlemiş olmasını da dikkate alarak, bunun mümkün olan en kısa sürede yapılması gerektiği noktasında birleşti. Söylendiğine göre bu, işgal rejiminin koyduğu zaman sınırına yetişmek için daha çok Kıbrıslı Rum'u başvuruda bulunmaya yöneltebilir."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri