Kıbrıslı Rumlar siyasetin ve kurumların yozlaşmasından müzdarip

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Kıbrıslı Rumlar siyasetin ve kurumların yozlaşmasından müzdarip

Kıbrıslı Rumlar siyasetin ve kurumların yozlaşmasından müzdarip

Kıbrıslı Rumların ezici çoğunluğu siyasi partilerin, meclisin, polisin ve medyanın yozlaştığı görüşünde.

Kıbrıslı Rumlar siyasetin ve kurumların yozlaşmasından müzdarip
banner
A- A A+

Politis'in "Siyasilerde ve Medyada Yozlaşma... Kıbrıslılar Hükümetin Bununla Mücadele Edeceğine İnanmıyor" başlıklı haberine göre "Kıbrıs Uluslararası Şeffaflık Örgütü" tarafından Eylül 2012-Şubat 2013 dönemindeKıbrıs Rum tarafında yapılan araştırmada, görüşüne başvurulanların yüzde 99'u siyasi partilerin, yüzde 95'i milletvekillerinin, yüzde 94'ü polisin ve yüzde 93'ünün de medyanın yozlaşmış olduğuna inandığı ortaya çıktı.

SON 2 YILDA ARTIŞ

Online röportaj tekniğiyle her yaştan 570 kişinin görüşüne başvurulan araştırmaya göre genel olarak Kıbrıslı Rumların yüzde 79'u yozlaşmayı en ciddi sorun görürken yüzde 71'i bu durumun son iki yılda oldukça arttığına inanıyor.

TANIDIK UNSURU

Görüşüne başvurulanların yüzde 68'i kamuda kişisel temasların, bazı hizmetlerden yararlanmak için çok önemli olduğuna, yüzde 90'ı hükümetin, nüfusun küçük bölümünün çıkarlarından etkilendiğine kesinlikle inanıyor.

Araştırmaya katılan 22 Batı Avrupa ülkesi arasında 'büyük çıkarların' etkisi konusunda en yüksek puanı alanın Güney Kıbrıs olduğuna vurgu yapılıyor.

Hükümetin yozlaşmayla mücadele çabalarını etkin buluyor musunuz sorusuna katılımcıların yüzde 83'ü olumsuz cevap verdi ve Güney Kıbrıs bu kategoride de 22 ülke arasında en yüksek puanı aldı.

RÜŞVETTE 6. SIRADA

Hizmet alımında rüşvet konusunda Güney Kıbrıs 22 ülke arasında 6'ncı sıraya yerleşti. Katılımcıların yüzde 14'ü sağlık hizmeti ve yüzde 13'ü de toprak hizmetleri (gayrı menkul) için rüşvet verdiğini söyledi.

Görüşüne başvurulanların yüzde 60'ı rüşvetle işlemlerin daha süratle halledildiğini, yüzde 32'si de hizmet almanın tek yolunun rüşvet vermek olduğunu söyledi.

Haravgi haberi "Kıbrıslıların Yüzde 79'u Yozlaşmayı Ciddi Sorun görüyor... Araştırmaya Göre Görüşüne Başvurulanların Yüzde 71'i Yozlaşmanın Son İki Yıl İçerisinde Arttığı Görüşünde" başlığıyla aktardı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri