Sözde "Karpaz Metropoliti" söz verdi...

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

Sözde "Karpaz Metropoliti" söz verdi...

Sözde "Karpaz Metropoliti" söz verdi...

Sözde "Karpaz Metropoliti" Hrisostomos Rum Meclisi "Göçmenler Komitesi"ne, 2005'te Patra Üniversitesi'ne yaptırılan Apostolos Andreas Manastırı Restorasyon projelerini UNDP'ye teslim edeceği sözü verdi.

Sözde "Karpaz Metropoliti" söz verdi...
A- A A+

Politis Rum Meclisi "Göçmenler Komitesi"nin dün Manastır restorasyonunda gözlemlenen gecikme konusunu dün sözde "Karpaz Metropoliti" Hrisostomos ve Kültürel Miras Komitesi Rum temsilcisi Takis Hacidimitriu'nun da katıldığı ve Metropolit'in isteği üzerine basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda ele aldığını yazdı.

Habere göre şubat 2013'te EVKAF ve Rum Ortodoks Kilisesi'nin UNDP ile Manastır restorasyon çalışmalarının yapılması konusunda protokol imzalanmasına karşın çalışmaların çeşitli engeller nedeniyle bugüne kadar başlatılamaması konusunda görüşüne başvurulan Metropolit Hrisostomos, UNDP ile geçen hafta yaptıkları görüşmede bazı çekince ve zorlukların gündeme getirildiğini söyledi.

Hrisostomos Patra Üniversitesi tarafından 2005'te yapılan restorasyon projelerinin elektronik ortama sokulması ve çalışmanın logosunun belirlenmesi v.b. noktaların halli ve ihaleye Eylül 2013'ün ilk haftasında çıkılabilmesi için UNDP ile 1 Ağustos'ta yeniden görüşeceklerini açıkladı.

Gazete restorasyon projesinin finansmanı için oluşturulan fonun neredeyse boş olduğunu çünkü şu ana kadar sadece ABD hükümeti tarafından para yatırıldığını belirttiği haberinde ihaleye çıkılmasıyla birlikte bu fona, çeşitli finansörlerden para akacağını, başlıca finansörlerin Rum Ortodoks Kilisesi (Anastasiadis'in dünürü Lutsiu ailesinden bu amaç için aldığı 400 bin Euro ile) olacağını yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının ise projeye 2,5 milyon Euro finans sağlayacağını belirten gazete aynı meblağdan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un da söz ettiğini vurguladı.

RUM MECLİSİ "GÖÇMENLER KOMİTESİ" RESTORASYONDAKİ GECİKMELERDEN RAHATSIZ, GEREKİRSE BASKI YAPACAK

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Rum Meclisi "Göçmenler Komitesi"nin restorasyon çalışmalarında gözlemlenmekte olan gecikmeden hoşnutsuzluk belirttiğini ve olası yeni engeller karşısında yardım veya baskıda bulunmak üzere gelişmeleri yakından izleyeceğini yazdı.

Habere göre bu çerçevede Komite, ihtiyaç olması halinde yaz tatili döneminde olağanüstü toplanacak, konuyu Eylül ayında yeniden gözden geçirecek.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri