Genel Sekreter'in Kıbrıs ve Barış Gücü raporu

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.63

7.82

$

6.86

Genel Sekreter'in Kıbrıs ve Barış Gücü raporu

Genel Sekreter'in Kıbrıs ve Barış Gücü raporu

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili raporunun siyasi düzeyde ifadeler içermiyor olmasına karşın, Kıbrıs'taki gündelik hayatla (doğal gaz, Apostolos Andreas Manastırı, Gayretköy, v.b.) ilgili ilgi çekici ifadeler içerdiği haber verildi.

Genel Sekreter'in Kıbrıs ve Barış Gücü raporu
A- A A+

Politis "Her İki Tarafa Da Gaz... Avlona'daki (Gayretköy) Set Gideyim Demiyor" başlıklı haberinde, raporun içeriğinde, yüksek düzeyde siyasi mesele olarak yorumlamaya değer tek meselenin doğal gaz olduğunu yazdı.

Gazete doğal gaz konusunda gelişmelerin (Türkiye'nin teyit sondajına tepkileri ve aynı bölgede Kıbrıs Türk araştırmalarıyla ilgili göstergeler) kaydedildiğini belirterek özetle şunları yazdı:

"Raporda 'Kıbrıslılara ait her yeni zenginliğin her iki toplumun da faydasına olacağını güvence altına almamız önemlidir. Hiç kuşkusuz, doğal gaz rezervleri bulunması bütün taraflar için, Kıbrıs sorununa sürekli bir çözüm bulunması konusunda güçlü bir teşviktir' deniliyor. Genel Sekreter bu keşfin bölgede menfaati olan herkesin çıkarına işbirliği doğurması umudunu dile getiriyor ve bütün taraflara, Yeşil Hat'taki dâhil, güvenliği istikrarsızlaştırabilecek her türlü gerilimden kaçınma çağrısında bulunuyor.

Hükümet çevreleri bu ifadeyi gazetemize yorumlarken 'doğal gazdan her iki toplumun da ortak çıkarından Kıbrıs Rum tarafının da söz ettiğini söylediler ancak bu ortak çıkarın Kıbrıslı Türkler için ancak Kıbrıs sorununun çözümünden sonra ortaya çıkacağına vurgu yaptılar. Aynı kaynaklar 'Bu ön şartımız BM Genel Sekreteri'nin ifadeliyle çatışmıyor' dediler ancak raporun bu ön şartını güçlendirmediğini de itiraf ettiler.

KÜLTÜREL MİRAS TEKNİK KOMİTESİ İLE CÜRÜMLER KOMİTESİ'NİN BAŞARILARI

Rapora göre son aylarda iki tarafın uzlaşısını gösteren en olumlu unsurun Kültürel Miras Teknik Komitesi ile Cürümler Komitesi'nin faaliyetleridir. Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonuyla ilgili anlaşma Kültürel Miras Teknik Komitesi'nin başarısı olarak gösteriliyor, Cürümler Komitesi'nin ise Kıbrıs'ta cürüm konusunda iki toplumlu seminer kotarmakta olduğu, bilgi teatisi ile 8 suç dosyasının açıldığı, bunlardan 4'ünün Yargıya götürüldüğü belirtiliyor.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi hakkında, Kılıçaslan'da askeri kapalı bölgede kazı çalışması yapıldığına atıfta bulunuluyor. Raporun başka bir noktasında Larnaka'daki Hala Sultan Tekkesi'ne işgal bölgelerinden yeni halı götürülmesinin mümkün olmasından memnuniyet belirtiliyor.

BM'nin, Türk askerinin Gayretköy'de ara bölgeye müdahale etmesinden duyduğu hoşnutsuzluk belirtiliyor. Bunlar, Kasım 2012'de Türk askerinin (kaçakçıları engellemek bahanesiyle) ara bölge içerisine set şeklinde dizdiği varillerdir. İstişareler üzerine BM Barış Gücü o noktadaki fiili durumu düzeltmek için geçen haziran ayında, devriyelerin artırıldığı teyidi ile varilleri kaldırdı. Ancak Türk kuvvetleri derhal o bölgeye set çekerek tepki gösterdi. Raporda 'istişareler devam ediyor' deniliyor.

Genel Sekreter Türk tarafının, döşediği borular ile Pile'de de ihlalde bulunduğundan söz ediyor ancak (Kıbrıs Rum tarafına hitaben) bölgede üniversite faaliyet göstermesinin Pile'nin karakteristiğini değiştirmesinden duyduğu endişeyi yineliyor. Son olarak her iki tarafa da Kıbrıs'ın tamamen mayınlardan arındırılmasına izin verme çağrısında bulunuyor."

BUTTENHEIM PAZARTESİ GÜNÜ GÜVENLİK KONSEYİ'NE BİLGİ VERECEK

Fileleftheros haberi "Güvenlik Konseyi Pazartesi Günü Bilgilendiriliyor... BM Barış Gücü'yle İlgili Karar Değişiklik Olmadan Görüşmeye Sunuldu... Görev Süresinin Uzatılması Kararı Ay Sonuna" başlığıyla yansıttı.

Gazete raporun, Güvenlik Konseyi'nde, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın yapacağı bilgilendirmeyle 15 Temmuz'da görüşüleceğini, ardından da görev süresinin altı ay daha uzatılması kararı için bir çalışma turu başlayacağını, kararın ay sonunda onaylanmasının beklendiğini kaydetti.

Gazete Genel Sekreter'in bu raporunda da geçmiş raporlarında olduğu gibi, Barış Gücü'nün misyonu ve rolünün gözden geçirilmesi meselesini açık bıraktığına dikkat çekti.

¬Barış Gücü'nün görev süresiyle ilgili kararın yazılımından sorumlu olan İngilizlerin Rum yönetimine, bu sefer kararda sürpriz olmayacağı teyidinde bulunduklarını belirten gazete, gerek Genel Sekreterliğin gerekse AngloAmerikanların, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması (ekim) öncesinde ortamı bozmak istemediklerini de ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri