GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 4 dak.

15 Temmuz Darbesi'nin yıldönümü

15 Temmuz Darbesi'nin yıldönümü

Yunan cuntasının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı III. Makarios'a 15 Temmuz 1974'te düzenlediği darbe ve takip eden üç gün, terör örgütü EOKA-B mensuplarının Lefkoşa Hastanesi'ni basarak doktorların başına silah dayadığı, hastanede korku ve terör estirdiği, yaralıların tedavisine izin vermediği bildirildi.

Yayın Tarihi: 15/07/13 14:48
okuma süresi: 4 dak.
15 Temmuz Darbesi'nin yıldönümü
A- A A+

DARBECİLER DOKTORLARIN BAŞINA SİLAH DAYADI, YARALILARIN TEDAVİSİNE İZİN VERMEDİ

Fileleftheros darbenin yıldönümü nedeniyle Lefkoşa Genel Hastanesi'nde yaşananları, o günleri yaşayan doktorların tanıklığıyla "Başlarına Tabanca Dayadılar... Darbecilerin Lefkoşa Hastanesi'nde Yaralılara ve Doktorlara Suç Nitelikli Davranışı" başlığı altında aktardı.

Doktorlar, Deniz Teğmen Danos'un önderliğinde hastaneyi basan elleri silahlı darbecilerin, hem Seferi Ordu'dan hem de Rum Milli Muhafız Ordusu'ndan yaralılar olmasına karşın doktorların başlarına silah dayayarak, müdahale etmelerini engellediklerini anlattılar.

RMMO VE SEFERİ ORDU'DAN ÖLÜ ASKERLER KAMYON KAMYON MEZARLIĞA TAŞINDI

Gazete Haralambos Spanos isimli doktorun anlattıklarını ise okurlarına şöyle aktardı:

"Ölü askerlerin üst üste yığıldığı bir kamyon gelmişti. Mezbahaya gider gibi. Cesetleri boşalttılar ve mezarlığa koydular. Bir saat sonra ceset dolu başka bir kamyon daha geldi. O da cesetleri gömülmek üzere boşalttı. Ölü sayısı çok arttı, kamyonlar ceset getirip boşaltıyordu. Temmuz ayıydı, hava sıcaktı ve morg dışında kalamazlardı. Ölenlerin çoğunun kayıtları da tutulmamıştı. Kimlikleri bilinmiyordu. Radyoterapi Bölümü Müdürü Dimitris Suliotis mezarlık sorumlusu Aristidi'ye ölülerin kim olduğunu sordu. O da şu cevabı verdi: 'Hepsi bizim çocuklarımız doktor...' Bu, darbenin neden olduğu durumun trajikliğini gösteriyor."

SİYASİ PARTİLERİN MESAJLARI

Gazeteler siyasi partilerin darbe yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajlara da yer verdiler.

Politis AKEL'in Anastasiadis hükümetini ve DİSİ'yi Makarios'a yönelik darbenin sorumlularını halkın gözünden kaçırmak için manipülasyon yapmakla suçlayarak, üzerinden yıllar geçmesinin sorumlulukları ortadan kaldırmayacağını, "Kıbrıs Dosyası" araştırmasının sorumlular açısından açık olduğunu belirttiğini yazdı.

Habere göre, DİKO AKEL'e cevaben "Cumhuriyet nasıl 15 Temmuz 1974'te darbenin hedefi ve kurbanı iseydi son yıllarda da ideolojilerin ve tedbirsizliklerin hedefi ve kurbanı olduğunu" açıkladı.

EDEK ve Rum Meclisi Başkanı Yannakis Omiru darbenin ardından gelişen Kıbrıs sorununun çözümü üzerinde durduğu açıklamasında, çözüm yönünde iyimserlik zerresi dahi görmediğini belirterek, gerekmesi halinde Rum halkının Nisan 2004'teki 'Hayır'ını bir kez daha tekrarlayacağı görüşünü ortaya koydu.

Ekologlar ve Çevreciler hareketi Rum halkının bugün yeni bir işgal ve yeni tehditler döneminde yaşadığını çünkü ekonomisinin Troyka'nın denetiminde olduğunu, egemenlik haklarından feragat etmeye ve yeni tavizler vermeye sürüklendiğini kaydetti.

EURO.KO ise sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'ni yeniden tasfiyenin eşiğine getirecek tercihlere gerilenmesine müsamaha göstermeyeceklerini" savundu.

AKEL, EOKACILARIN BANYODA ÖLDÜRDÜĞÜ BİNBAŞI NİHAT'IN EŞİ VE ÇOCUKLARININ FOTOĞRAFINI DA KULLANDI

Haravgi 15 Temmuz darbe ve 20 Temmuz Barış Harekâtı yıldönümleri nedeniyle Güney Kıbrıs'ta yapılması planlanan çeşitli anma etkinliklerini duyurduğu haberinde bazı fotoğraflar yayınladı. Bunlar arasında, EOKA'cılar tarafından Kumsal'daki evlerinin banyosunda kurşunlanarak öldürülen Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın eşi ve üç çocuğunun fotoğrafı da yer aldı ve fotoğrafların üzerindeki "Kimse Unutmaz, Hiçbir Şey Unutulmaz" yazısı dikkat çekti.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.