Rum siyasilerin darbe konuşmaları

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

Rum siyasilerin darbe konuşmaları

Rum siyasilerin darbe konuşmaları

Rum siyasiler, 15 Temmuz 1974'te Yunan Cuntası'nın Kıbrıs'ta yaptığı darbenin ve 1974 Barış Harekatı'nın yıldönümü nedeniyle dün Rum Meclisi'nde düzenlenen özel oturumda konuşmalar yaparak darbe sözde Türk istilasını kınadılar.

Rum siyasilerin darbe konuşmaları
A- A A+

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler Rum Meclisi'nde dün gerçekleştirilen ve de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in de hazır bulunduğu özel oturumda, darbe sırasında hayatını kaybedenlerin de anıldığını yazdılar.

OMİRU

Habere göre Meclis Başkanı Yannakis Omiru, burada yaptığı konuşmada AB'nin, Türkiye'ye, "yasadışı davranışlarını sürdürmesi halinde, AB üyelik sürecinin sona ereceğini" açıkça ifade etmesi gerektiğini söyledi.

Omiru, Türkiye'nin bu "küstah" davranışı karşısında, "işgal kuvvetlerinin" gerçek niyetlerini ifşa etmelerinin ve şikayet etmelerinin de mümkün olduğunu ifade etti.

Ortak bir strateji belirlenmesi talebini yineleyen Omiru, her uluslararası adımın ve ülkenin Avrupa niteliğinin de değerlendirilebileceğini söyledi.

Omiru, adil olmayan bir çözümün geçmesi için krizden faydalanmayı düşünenlerin yanılgıya sahip olmaması gerektiğini belirterek, Kıbrıs sorununun çözümünün adaletsiz ve dengesiz olması halinde halkın bunu, 2004 yılında olduğu gibi yine reddedeceğini ifade etti.

Omiru konuşmasında ayrıca "eğer bu kişiler gerçekten çözümle ilgileniyorsa, uluslararası hukuku ihlal eden ve kurban edenin tarafına, yani Türkiye'ye yönelmesi gerekmektedir" ifadesini de kullandı.

ANDROS KİPRİANU

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise konuşmasında darbe günü olan 15 Temmuz'a atıfta bulunarak "dünkü günün anma günü, Yunan Cuntası ve EOKA-B tedhiş örgütü faşizminin akınına karşı duranların anılması günü olduğunu" söyledi.

Emperyalizmin, ülke ve halkın aleyhine kaşı işlediği bu suçun unutulmaması gerektiğini ifade eden Kiprianu, 15 Temmuz'a nasıl gelindiğini ve 20 Temmuz'a nasıl neden olunduğunun da unutulmaması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs sorunundaki gelişmelerden de bahseden Kiprianu kendilerini zor günlerin beklediğini ifade etti.

NEOFİTU

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise konuşmasında herkesin görevinin ve sorumluluğunun, bu felaketlerin ve trajedilerin unutulmaması yönünde olduğunu söyledi.

Neofitu, "Kıbrıs Cumhuriyeti'"ni ve Başpiskopos Makarios'un korunması ve savunulması için mücadele edenlerin anılmasının herkesin görevi olduğunu da belirtti.

Neofitu, "Türkiye'ye, adadaki bölünmüşlük planlarını empoze etmesine imkan sağlayan bu hain darbeyi kınadıklarını" söyledi.
Neofitu konuşmasında ayrıca Ankara'nın, bugüne kadar süren "müdahaleci politikasını" unutmadıklarını ve hiçbir zaman unutmayacaklarını belirtti.

Neofitu 1974'te ölenlere yönelik görevlerinin, Kıbrıs sorununun çözümünün uluslararası hukuka, Avrupa Birliği ilklerine dayalı teminat altına alınması olduğunu söyledi.

ANASTASİADİS DARBE SIRASINDA ÖLENLER ANISINA YAPILAN TÖRENDEN SONRA KONUŞTU

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, darbe sırasında direnenlerin, "Konstantinu ve Eleni" Kilisesi'nde anılmasının ardından yaptığı konuşmada "bu günlerin, düşünülmesi ve de hafızalarda muhafaza edilmesi" gerektiğini söyledi.

Anastasiadis, 1974 hainliği sonuçlarının tersine çevrilmesi için uygun koşulların yaratılması gerektiğine dikkati çekerek bunun başarılması için de birliğe gereksinim olduğunu ifade etti.

Anastasiadis ayrıca buna (darbeye) yol açan nedenleri unutmamakla birlikte görmezden gelmemeleri gerektiğini de belirtti.

BAŞPİSKOPOS II.HRİSOSTOMOS

Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, yaptığı konuşmada bu uğursuz günün herkese, bir çok mesaj gönderdiğini ifade etti.

II.Hrisostomos, ülkenin karşı karşıya kaldığı gerek ekonomik, gerekse ulusal sorunların çözümlenmesi için tüm dinamiklerin birliğine ve gerçek Hıristiyan sevgisine gereksinim olduğunu söyledi ve Kilise'nin, bu yönde yardıma hazır olduğunu ifade etti.

DİSİ'DEN AKEL'E ULUSAL UZLAŞMA ÇAĞRISI

Politis gazetesi, Rum Meclisi'nde, bu yıl gerçekleştirilen darbe ve sözde "Türk istilasının" kınanması oturumunun, diğer yıllarda yapılan oturumlara benzemediğini belirtti.

Gazete, bu yılki oturumda ulusal uzlaşma unsurunun hakim olduğunu, bu yöndeki ilk adımın ise DİSİ Başkanı Averof Neofidu tarafından atıldığını yazdı.

DİSİ Başkanı Averof Neofidu'nun darbeyi "hain" olarak nitelendirdiğini ve ulusal uzlaşma için AKEL'e çağrıda bulunduğunu yazan gazete AKEL'in de bu çağrıya olumlu yanıt verdiğini belirtti.

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Neofidu'nun çağrısına "evet" diyerek ulusal uzlaşmaya katkı koymaya hazır olduğunu söyledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri