Theodoru Kıbrıs Türk malının satışına karşı çıkmıştı

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Theodoru Kıbrıs Türk malının satışına karşı çıkmıştı

Theodoru Kıbrıs Türk malının satışına karşı çıkmıştı

Kıbrıs Rum tarafında faaliyet gösteren Kıbrıs Türk Malları Vasiliği eski Müdürü Yorgos Theodoru, Kıbrıslı Türk Mustafa Mehmet Mustafa'nın "Dromolakşa" (Mormenekşe) köyündeki malının satılmaması yönünde görüş belirttiğini açıkladı.

Theodoru Kıbrıs Türk malının satışına karşı çıkmıştı
A- A A+

Alithia gazetesi "Mal İçin Kestiler ve Diktiler... Mustafa İçin Toplantı... Sadece Silikiotis'le Anlaşmazlık... Kriterler" başlık ve alt başlıklarıyla verdiği haberinde, Theodoru'nun, dün, Mustafa'nın arazisinin, önce Wadnic Trading Ltd'ye, ardından da Rum Telekomünikasyon Dairesi (Cyta) Emeklilik Yatırım Fonu'na satışıyla ilgili soruşturma yürüten Araştırma Komitesi'ne ifade verdiğini belirtti.

Gazete Theodoru'nun ifadesinde, ilk andan itibaren Mustafa'nın "Dromolakşa-Meneu"daki (Mormenekşe-Menevi) mülkünün satış talebinin reddedilmesinin önerdiğini aktardı.

Habere göre aynı tezini 2008 Mayıs'ında Rum İçişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda da tekrarladığını söyleyen Theodoru, burada mülkün satışı yerine, içerisine göçmen evlerinin inşa edildiği tüm toprağın istimlâk edilmesini önerdiğini belirtti.

Alıcının, malın satıcısıyla olan doğrudan alışverişine de tepki gösterdiğini söyleyen Theodoru, Bankalık koridorlarında (söz konusu Kıbrıs Türk malının ilk alıcısı) futbol camiasından tanınan Nikos Lillis'i gördüğünü de söyledi.

Söz konusu toplantıya o zamanki İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis ve Hukuk Dairesi adına Rikkos Mappuridis'in katıldığını belirten Theodoru, burada da mülkün sahibinin daimi olarak Rum tarafında yaşadığına dair iddialarına karşı kuşkusunu dile getirdiğini, ayrıca, malın değeriyle satış fiyatı arasındaki büyük farklılığa işaret ettiğini anlattı.

Theodoru, bundan sonra olaya daha fazla karışmadığını, kendisinin ve dairenin marjinalleştirildiğini belirtti.

Çalıştığı yıllar boyunca tüm Bakanlarla mükemmel bir işbirliğinin, karşılıklı güven olduğuna dikkat çeken Theodoru, sadece Silikiotis'le sıkı çerçevede çalıştığını, aralarında güven eksikliğinin olduğunu söyleyerek, daha önce hiçbir Bakanla böyle bir ilişkisinin olmadığını vurguladı.

Kıbrıs Türk mallarının alım-satım başvurularına değinerek, bu başvuruların incelenmesinden sorumlu olduğunda yüzde 90'ı aşan büyük miktarlarda bunları reddettiğini ve çok az başvuruyu onayladığını anlatan Theodoru, daha sonra bu yetkinin kendisinden alınarak bir başka birime verildiğini, bunun neticesinde uygulamanın değiştiğini, farklı kriterlerle birçok onayın verildiğini söyledi.

SİLİKİOTİS TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan gazeteye göre Rum İçişleri eski Bakanı Yorgos Silikiotis, araştırmanın keyfi ifadelere değil, gerçek veri ve olgulara dayanması gerektiğini ifade etti.

Tanıkların, kanıtlar olmadan acımasız yalanlar ve olaylara dayanarak ifadeler verdiklerini belirten Silikiotis, Theodoru'nun döneminde, söylediklerinin aksine, en çok satışın olduğunu savundu.

ARAŞTIRMA KOMİTESİ BAŞKANI TAPU DAİRESİ YETKİLİLERİNE KIZDI

Gazete Rum Tapu ve Kadastro Dairesi'nden yetkililer Vasos Vasiliu ve Anastasis Aristidu'nun, Mormenekşe'deki Kıbrıs Türk malının alım-satımları ve istimlâkleriyle ilgili net Komisyon'a yeterli açıklamaları yapamadığı için tanıklıklarının yarıda kesildiğini yazdı.

Habere göre, söz konusu yetkililerin verdikleri yetersiz yanıtlar üzerine öfkelenen Komite Başkanı Eleonora Nikolaidu, yetkililerden, konuya müdahil olan tüm çalışanların Komite'ye gitmeleri yönündeki talebini daire sorumlusuna iletilmesini istedi.

"KIBRIS TÜRK MALLARIYLA İLGİLİ ŞİKÂYETLER YAĞMURU"

Öte yandan Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, elde ettiği bilgilere göre, Rum Meclisi Denetleme Komitesi Başkanı Yorgos Georgiu'nun, son günlerde, Limasol ve Larnaka'da Kıbrıs Türk topraklarının alım-satımıyla ilgili farklı iki olay hakkında yeni sarsıcı veriler edindiğini yazdı.

Gazete söz konusu olaylara rüşvet almakla suçlanan bir siyasi parti ve yetkililerinin, ayrıca yanıltıcı raporlarlarla KİP'in (Rum İstihbarat Teşkilatı) karıştığını da belirtti.

Haberde verilerin, dolandırıldıklarını iddia eden vatandaşların şikâyetleri üzerine Georgiu'nun bilgisine geldiği kaydedildi.

Georgiu'nun, görevi gereği Rum Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'yu ziyaret ederek, konuyla ilgili kendisini bilgilendirdiğin aktaran gazete, Erotokriu'nun, polise şikayete bulunmayı tavsiye ettiğini belirtti.

Habere göre şikâyet edilen olayların birinde kısaca şunlar aktarılıyor.

2007 yılında bir Kıbrıslı Rum işadamı, sahibinden satın almaya anlaştığı Limasol'daki Kıbrıs Türk mülkünün alımı için İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. Bazı çalışanlar kendisini, devirin yapılması için yardımda bulunacağını söyledikleri bir kişiye yönlendirdiler. Bu kişi işadamına, işini olması için bir partiye 10 bin Kıbrıs lirası yatırması gerektiğini söyledi. Daha sonra işadamından iki kez daha 10'a bin Kıbrıs lirası vermesi istendi. İşadamından, toplamda 30 bin Kıbrıs lirası vermesinin ardından, 200 bin Euro daha istendi. İşadamı bu miktarı veremeyeceğini söylemesi üzerine ilk başta 50 bin Euro vermesinde anlaşıldı. Rum başkanlık seçimlerinden iki hafta önce işadamını 70 bin Euro daha vermeye zorladılar. İşadamı, bunu kabul etmemesi üzerine, Kıbrıs Türk malının alımıyla ilgili talebine olumsuz yanıt aldı.

Önümüzdeki saatler içerisinde Georgiu'nun polise şikayet etmeye niyetlendiği ikinci olayın da Larnaka'ya bağlı "Agios Theodoros" (Boğaziçi) kökenli olan ve 1974'ten sonra "Agios Sergios" (Yeniboğaziçi) yerleşen ve Kıbrıs dışına hiç seyahat etmeyen bir Kıbrıslı Türk'le alakalı olduğunu kaydeden gazete, bu olayda Kıbrıslı Türk'ün (Larnaka'daki) tarlasının bir başkasına satıldığını belirterek, olayın ayrıntılarına yer verdi.

Haberde bu olayda da KİP'in yanıltıcı bilgiler verdiği ileri sürüldü.

"VERİLER POLİSE"

Fileleftheros gazetesi de yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, Kıbrıs Türk mallarının satışlarından komisyon/rüşvet alındığıyla ilgili Rum Meclisi Denetleme Komitesi verilerinin önümüzdeki günlerde Polise verileceğini yazdı.

Rum Meclisi Denetleme Komitesi Başkanı Yorgos Georgiu'nun dün, Rum Başsavcı Petros Kliridis'i ziyaret ettiğini kaydeden gazete, vatandaşların şikâyeti üzerine Komite'nin elinde bulunan veriler hakkında Rum Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'yu bilgilendirdiğini de belirtti.

Habere göre, Hukuk Dairesi, Georgiu'ya, şikâyetlerin araştırılması için elindeki verileri polise vermesini önerdi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri