Kalecik felaketi, Rum basınında...

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Kalecik felaketi, Rum basınında...

Kalecik felaketi, Rum basınında...

Kalecik'teki AKSA Elektrik Santrali'ne gemiden petrol boşaltımı sırasında meydana gelen sızıntının yol açtığı çevre felaketi Rum basınında da yer alırken, gazeteler Kıbrıs Türk ve Rum Ticaret Odalarının işbirliğiyle KKTC'ye "petrolü absorbe eden deniz yüzeyi engeli" yollanmasını öne çıkardılar.

Kalecik felaketi, Rum basınında...
banner
A- A A+

Simerini gazetesi "Karpaz'da Kurtarma Mücadelesi... Çalışmaya Kıbrıs Cumhuriyetinin Emici Bariyerleri Katkı Koyuyor... Gelişmeleri Takip Eden Balıkçılık Dairesi Alarmda" başlık ve spotlarıyla verdiği haberinde, AKSA Elektrik Santrali'ne petrol ikmali sırasında denize dökülen onlarca ton petrolü temizleme çabalarının geç de olsa yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Gazete çalışmaya, UNFICYP'in kolaylık sağlamasıyla ve sızıntının çevresel sonuçlarıyla mücadele edilmesi yönünde işbirliği yapılması için aracı olan Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası'nın (KEVE) hazır bulunmasıyla, "Kıbrıs Cumhuriyeti" tarafından Metehan sınır kapısından KKTC'ye gönderilen emici bariyerlerin (petrolü absorbe eden deniz yüzeyi engelinin) de katkı koymakta olduğunu yazdı.

Haberde özel bir Türk gemisinin bölgeye giderek Kalecik açıklarında temizlik çalışmalarına katkı koyduğu da belirtildi.

UNFICYP Basın Sözcüsü Rolando Gomez'in, Rum Haber Ajansı'na (KİPE) yaptığı açıklamaya göre bariyerlerin, Barış Gücü askerleri eşliğinde akşam 19.00'ı biraz geçe bölgeye ulaştığını belirten gazete, (Gomez'in açıklamasına göre) dün öğle saatlerine kadar Kıbrıs Türk tarafından yeni bir haber gelmediğini aktardı.

Habere göre Gomez, iki taraf arasındaki işbirliğinin mükemmel olduğunu belirterek, BM'nin rolünün kirlenen bölgedeki temizlik sürecine katılmakla alakalı olmadığını, ancak yardım etmeye hazır olduğunu ifade etti.

LOİZİDİS: "HÜKÜMET İLK ANDAN İTİBAREN YARDIM ARZUSUNU DİLE GETİRDİ"

KİPE'ye açıklamada bulunan Rum Balıkçılık Dairesi Müdür Loizos Loizidis de, Karpaz'daki doğru mücadelenin, özgür bölgelere yönelik etkileri sınırlayacağına değindi.

Loizidis, Rum Hükümetinin ilk andan itibaren yardım etme arzusunu dile getirdiğini, Dairesinin de teknik düzeyde alınan kararları uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

"Balıkçılık Dairesinin işgal bölgelerine denizden petrolü çekmeye uygun aygıtlar, emici ve emici olmayan bariyerler, temizleyici maddeler ve bunların atımı için aygıtlar göndermesi söz konusuydu" iddiasında bulunan Loizidis, "Kıbrıs Türk tarafının yardım için baştaki talebine (Rum tarafının verdiği) olumlu yanıtın reddedilmesinin ardından, teknik teçhizatın gönderilmesi iki ticaret odası aracılığıyla mümkün oldu, Balıkçılık Dairesi olumlu yanıt verdi ve BM aracılığıyla Kıbrıs Türk tarafına 400 metre emici bariyer verildi" ifadelerini kullandı.

Yardımın, olayın üzerinden 24 saat geçmesinin ardından gönderilmesini yorumlamaya çağrılan Loizidis, "Derhal müdahale en etkili olandır" dedi.

Karpaz'daki bu olayın KKTC'de nitelendirildiği üzere, en büyük felaket olup olmadığı ve benzer bir olay hatırlayıp hatırlamadığı sorusuna ise, 1995 yılında Vasikilo'da denize 60 ton petrol döküldüğüne değindi.

PASHALİDİS DİYALOGUN ÖNEMİNE İŞARET ETTİ

Haravgi gazetesine göre Kıbrıs Türk Ticaret Odası'yla temaslardan sorumlu KEVE Geliştirme Müdürü Leonidas Pashalidis ise, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı'nın Çarşamba günü KEVE ile iletişime geçtiğini ve yardım istediğini söyledi.

KEVE'nin hemen faaliyete geçtiğini belirten Pashalidis, iki ticaret odası arasındaki diyalogun önemine işaret etti.

TEOHARUS'TAN "YIKICI DAVRANIŞ" İDDİASI

Simerini gazetesine göre KKTC'deki çevre felaketi nedeniyle açıklamada bulunan DİSİ'nin Avrupa Parlamentosu'ndaki Milletvekili Eleni Theoharus, "İşgal makamları, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını vurarak, yıkıcı davranışlarını bir kez daha gösterdi" iddiasında bulundu.

("İşgal makamlarının") bir kez daha, Karpaz bölgesinde; "Gastria" (Kalecik) ve "Vukolida"daki (Bafra) çevre felaketinin önlenmesi için "Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla" işbirliğini reddettiğini öne süren Theoharus, "işgal makamlarının" kabul edilmez iki devlet ve bölünme mantığında, ekolojik düzeyde de yıkıcı çalışmasına devam etmekte tereddüt etmediğini savundu.

Theoharus, olayla ilgili olarak hali hazırda AB yetkili makamlarına bilgi verdiklerini söyleyerek, bu tür "olumsuz gelişmelerin" fark edilmesi gerektiğini ileri sürdü.

DİSİ VE EDEK

Gazeteye göre DİSİ açıklamasında gelişmeleri endişeyle takip ettiğini belirterek, KKTC'ye özel malzeme gönderilmesine ve Kıbrıs Türk ve Rum ticaret odaları arasındaki iletişim ve işbirliğine ilişkin memnuniyetini dile getirdi.

Fileleftheros gazetesi DİSİ'nin KKTC'deki petrol sızıntısıyla mücadele için inisiyatif üstlendiğini yazdı.

Habere göre DİSİ, yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik mali tüzük çerçevesinde, bu zor durumun etkili ve hızlıca göğüslenmesi için konuya müdahil olmaya ve mümkün olan her uzman görüşünü ve katkısını vermeye çağırdığından söz etti.

DİSİ, bu amaçla parti başkanı Averof Neofitu ile Avrupa Komisyonu'nun Kıbrıs'taki temsilcisi Yorgos Makropuliotis ile bugün bir görüşme ayarlandığını, ayrıca DİSİ'nin AP'deki milletvekillerinden bu yönde derhal inisiyatifler üstlenmesini istendiğini bildirdi.

EDEK ise Rum Hükümeti'nin, çevresel yıkımın sınırlanması için derhal faaliyete geçmesi ve inisiyatif üstlenmesi gerektiği üzerine durarak, Rum Yönetimi'ni, uluslararası ve Avrupa örgütleri nezdinde derhal faaliyete geçmeye çağırdı.

Habere göre EDEK, parti başkanının Avrupa Sosyalist Partisi'ne yönelik girişimde bulunarak, Karpaz ekosisteminin kurtarılması için Avrupa kurumsal örgütlerinin doğrudan müdahalesini de istedi.

GAZETELERİN BAŞLIKLARI

Gazeteler Kalecik'teki petrol sızıntısı, konuyla ilgili açıklamalar ve Kıbrıs Türk basınından aktarılanları şu başlıklarla verdi:

Fileleftheros: "Petrol Sızıntısı İçin KEVE Aracılığıyla Yardım... İşgal Makamları Doğrudan Kıbrıs Cumhuriyeti'nden İstemedi... Avrupa Kurumuna Şikayet"

Politis: "Gecikmeyle Yardım... Dün Türkiye'den Uzmanlar İşgal Bölgelerine Ulaştı... Ve İşbirliği"

Alithia: "Bazı Kuşlar Öldü... Karpaz Bölgesindeki Denizin Temizlenmesi İçin Çabalar Sürüyor... Telafi Edilemez Ekolojik Yıkım"

Haravgi: "Petrol Sızıntısı Temizliği Gecikmeyle Başladı... İşgal Altındaki Karpaz'da Meydana Gelen Sızıntıdan Dolayı İşgal Bölgelerinde Öfke... İşgal Bölgelerinde Öfke ve Protestolar... KEVE Aracılığıyla İşgal Bölgelerine Emici Bariyerler... Özgür Bölgelere Yayılma Riski Yok"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri