GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 6 dak.

Rum siyasiler 'Barış Harekatı'nı kınadı!

Rum siyasiler 'Barış Harekatı'nı kınadı!

Rum siyasi partiler, yaptıkları açıklamalarla "işgal" olarak nitelendirdikleri 20 Temmuz Barış Harekatı'nın 39.yıldönümünü kınadılar.

Yayın Tarihi: 20/07/13 11:31
okuma süresi: 6 dak.
Rum siyasiler 'Barış Harekatı'nı kınadı!
A- A A+

Güney Kıbrıs'ta bu çerçevede bazı anma törenleri de düzenlendi.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler siyasi partilerin kınama açıklamalarına yer verdiler.

DİSİ partisi yaptığı açıklamada, 1974 yılında hayatını kaybedenlere, kayıplara, göçmenlere, yönelik öncelikli saygı borçlarının, Kıbrıs sorunun yaşayabilir çözüm çabalarının, hiçbir zaman durdurulmayacağı sözüyle, nihai adalete ulaşmak olduğunu belirtti.

Çözüm çabalarına atıfta bulunan DİSİ, Kıbrıs sorununun çözümü için kabul edilenlerin yeniden yerleştirilmesi, yön gösterici çizgilerin sabit hale getirilmesi, sürecin izah edilmesi, Kıbrıs helenizminin yaşamını sürdürmesini garanti altına alacak parametrelerin reorganizasyonundan bahsederek Rum tarafının, daha öncekilerden, iyi hazırlanması gerekliliğinden söz etti.

DİSİ açıklamasında ayrıca milli uzlaşmadan da bahsetti.

AKEL, "kınama" mesajında "Atilla'nın işgalinin" felaket ve tahribata neden olduğunu ileri sürdü.

1974 sırasında hayatını kaybedenleri de anan AKEL bu kişilerin Kıbrıs'ın bağımsızlığını savunmak için hayatlarını kaybettiğini belirtti.

AKEL, kayıp yakınlarına yönelik desteklerini bir kez daha dile getirmek istediklerini belirterek kayıpların akıbetinin belirlenmesi konusunda ısrarlı olduklarını ifade etti.

AKEL açıklamasında ayrıca göçmenlere, "mahsurlara"(KKTC'de yaşayan Rumlar için kullanılan sıfat) yönelik desteklerini ifade ederek ekonomik krizin, devletin bu kişilere yönelik yardımını azaltmaması gerektiğini belirtti.

DİKO ise açıklamasında, Türk "işgalinden" 39 yıl sonra Kıbrıs sorunun hala daha çözümlenmemiş olduğunu zira uluslararası toplum ve onun adına olanların, uluslararası hukuk, insan hakları ve uluslararası meşruiyet ilkelerinin koruyucusu rolünü üstlendiklerini "işgal ve istilayı" uluslararası bir sorun olarak kararlılıkla ele almadığını ifade etti.

DİKO Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik müzakerelerin sonbaharda başlayacak olması ışığında, uluslararası topluma, Türkiye'yi suçlarından arındırmayı sonlandırması ve Türkiye'den adil bir çözüm için çalışmasını istemesi şeklinde çağrı yapmak istediklerini belirtti.

KS EDEK mesajında, "Kıbrıs Cumhuriyeti" topraklarının yüzde 37'sinin Türkiye tarafından "işgal" edilmesini kınarken, uluslararası toplumun uluslararası hukuku empoze etmekteki etkisizliğine yönelik hayal kırıklığını da dile getirdi.

1974 yılında hayatını kaybedenleri de anan KS EDEK oldu bittilerin tersine çevrilemesine ve nihai adalet erişilmesine yönelik mücadelenin devam edeceğini belirtti.

EVRO.KO, Barış Harekatı'nı kınayarak akıllarında sürekli olarak hayatlarını kaybedenlerin, göçmenlerin, kayıp yakınlarının bulunduğunu ifade etti.

EVRO.KO adaletin, insan haklarının iadesi, Kıbrıs sorunun Avrupai çözümü temelinde Avrupa ilkelerinin mutlak şekilde hata geçirilmesiyle geleceğini belirtti.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi ise açıklamasında dingin uykuyu terk etmesi, İngiliz ve Türk planlamalarının önlenmesi için bir plan üzerinde çalışması amacıyla Rum liderliğe çağrıda bulundu.

ANASTASİADİS ELDİK ANMA TÖRENİNE KATILDI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Baf'a bağlı Malunda'da bulunan ELDİK kışlasında, 1974 yılında hayatını kaybeden Yunanlılar için düzenlenen etkinliğe katıldı.

Alithia gazetesi, Malunda'daki etkinliğe Yunan Hükümeti adına Yunanistan'ın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Vasilis Papayoannu, Yunanistan Meclis Başkan Yardımcısı Yoannis Drivelenkas, Rum Meclisi Savunma Komitesi Başkanı Yorgos Varnavas'ın da katıldığını yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Korno'da kayıplar için düzenlenen etkinlikte, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu tarafından okunan açıklamasında kayıplara yönelik saygı ve itibar duygularını dile getirerek tüm kayıpların akıbetinin belirlenmesi temennisinde bulundu.

Anastasiadis, "yasa dışı Türk işgalinin" sonucu olarak, yaraların henüz kapanmadığını, "işgalin" ve uluslararası hukukun her anlamının ihlal edilmeye devam ettiğini ileri sürdü.

ANASTASİADİS RMMO KOMUTANLIĞI'NI ZİYARET ETTİ

Politis gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün Savunma Bakanı Fotis Fotiu ile birlikte RMMO Komutanlığı'nı ziyaret ettiğini ve burada RMMO Komutanı Korgeneral Stilianos Nasis tarafından karşılandığını yazdı.

Anastasiadis burada yaptığı açıklamada RMMO'nun düzeyinden memnun olduğunu söyledi.

Anastasiadis, RMMO'nun saldırı ordusu olmadığının bilinmekte olduğunu buna bağlı olarak Güney Kıbrıs'ın, açık bir şekilde savunma sebepleriyle iyi bir örgütlü orduya gereksinimi olduğunu ifade etti.

Gazete Anastasiadis ile RMMO Komutanlığı yetkilileri arasında toplantı gerçekleştirildiğini de yazdı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.