Kasulidis, Füle ile Brüksel'de biraraya geldi!

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

Kasulidis, Füle ile Brüksel'de biraraya geldi!

Kasulidis, Füle ile Brüksel'de biraraya geldi!

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Fule ile dün Brüksel'de bir araya geldiği haber verildi.

Kasulidis, Füle ile Brüksel'de biraraya geldi!
banner
A- A A+

Haberi "AB'nin Sürece Katılım Şekillerini Tartışıyorlar" başlığıyla yayımlayan Fileleftheros, Kasulidis ile Fule'nin dün Brüksel'de yaptığı görüşmede, AB'nin Kıbrıs sorunu çözüm çabalarına yardımcı olma yöntemlerinin tartışıldığını yazdı.

Görüşmenin bir çalışma kahvaltısı çerçevesinde gerçekleştiğini ve Kasulidis'in çalışma kahvaltısı sırasında, Rum kesiminin Maraş önerisini izah ettiğini haber veren gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Kasulidis ile Fule'nin, tüm müdahil taraflar arasında güven ortamı yaratılmasıyla ilgili inisiyatifler hakkında fikir teatisinde bulunduklarını belirtti.

AB'nin, önümüzdeki Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni çabaya yardımcı olmaya hazır göründüğünü kaydeden gazete, bundan dolayı, Avrupa Komisyonu'nun özel olarak Maraş konusu, genel olarak da Kıbrıs sorunuyla alakalı olarak, bu konular hakkında, Türkiye'yle çeşitli aşamalarda temaslarda bulunmasının beklendiğini anlattı.

Stefan Fule'nin de süreçte özel bir rol üstleneceğini savunan gazete, "yetkili kaynaklara" dayanarak, bundan sonra bu konularda -ve AB'nin sürece katımıyla ilgili olarak- gizli diplomasi dönemine girilmekte olduğunu ve bundan dolayı da kamuoyu önündeki açıklamalardan kaçınılacağını ifade etti.

Sonbahardan önce hareketlilik yaşanmasının beklenmediğini dile getiren gazete, bu dönemin zamansal olarak, Kıbrıs sorunu çözüm müzakerelerinin başlamasına denk düştüğünü ekledi.

Politis gazetesi ise haberinde, Kasulidis'in dün Fule ile Kıbrıs sorunu ve Türkiye'nin AB katılım sürecini görüştüğünü yazdı.

"AB kaynaklarının", Kasulidis ile yapılan görüşmenin oldukça olumlu olduğunu söylediklerini ileten gazete, AB kaynaklarının, Rum Yönetimi ile Brüksel'in bu konulardaki ilişkilerinde kaydedilen belirgin iyileşmeyi, aynı zamanda iki taraf arasındaki karşılıklı güvenin artışını vurguladıklarını aktardı.

AB merkezindeki kaynakların, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun, görevinin sona ermesinden önceki son "düzlükte" bulunduğunu belirttiklerini yazan gazete, Barosso'nun, genişleme konusunda esaslı bir iş yapmayı dört gözle istediğinin düşünüldüğünü belirtti.

Bu durumun ise, Türkiye'nin katılım müzakerelerinin canlanması perspektiflerine daha büyük bir önem kattığını kaydeden gazete, bunun anahtarının ise Rum kesiminin elinde olduğunu ekledi.

KASULİDİS ROMA'DA DA TEMASLARDA BULUNDU

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, Brüksel temaslarının akabinde ise Roma'ya geçtiğini ve burada ilk olarak İtalya Savunma Bakanı Mario Mauro ile görüştüğünü de haber veren Fileleftheros, görüşmenin gündeminde, Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmelerin bulunduğunu kaydetti.

Görüşmenin, iki ülke arasındaki işbirliği konularına odaklandığını ifade eden gazete, Kasulidis'in bugün İtalya Dışişleri Bakanı ile de görüşeceğini ve tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'inde faaliyet göstermekte olan ENİ şirketi yetkilileriyle temaslarda bulunacağını anımsattı.

EROĞLU'NUN BRÜKSEL TEMASLARI YAKINDAN İZLENMEYE DEVAM EDİYOR

Haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Brüksel temaslarına da yer veren gazete, Eroğlu'nun bugün öğleden sonra, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ve Genişlemeden Sorumlu üye Stefan Fule ile görüşmesinin beklendiğini anımsattı.

Eroğlu'nun, Brüksel temasları sırasında, meselenin yalnızca Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü çerçevesinde görüşülebileceği hususundaki Türk görüşünü tekrarlayarak, Maraş konusunu ortaya koymasının beklendiğini öne süren gazete, Eroğlu'nun doğrudan ticaret konusunu da ortaya koyacağını iddia etti.

Elindeki bilgilere dayanarak, görüşmenin Eroğlu'nun talebi üzerine yapılacağını ileri süren gazete, önümüzdeki Pazar günü KKTC'de yapılacak seçimleri de anımsattı ve seçimlerin sonucuna göre, Eroğlu'nun önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren "mazi" olabileceği iddiasında bulundu.

Haberde, Ankara'nın bu gelişmeden yana olduğu da ileri sürüldü.

Politis ise "Eroğlu Brüksel'de Arayış Sürecinde… Eroğlu'nun Gündeminde Maraş ve Doğrudan Ticaret Var" başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Brüksel temaslarına yer ayırdı.

Eroğlu'nun Avrupa Komisyonu Başkanı Barosso ve Genişlemeden Sorumlu üye Fule ile yapacağı görüşmenin son dakika ayarlandığını savunan gazete, Brüksel'deki kaynakların, bunun, Eroğlu'nun içerisinde bulunduğu "tecritten" çıkma çabasına dahil olduğunu iddia ettiklerini aktardı.

Brüksel'deki kaynakların, Eroğlu'nun Brüksel'de ele alması beklenen esas konuların, doğrudan ticaret ve özellikle de Maraş olduğunu belirttiklerini ileten gazete, Avrupalı diplomatların, Maraş konusunun artık Komisyon'un ve özellikle de Genişleme Müdürlüğünün gündeminin üst sıralarında bulunduğunu düşündüklerini kaydetti.

"Güvenilir AB kaynaklarının", Eroğlu'nun Kıbrıs sorunuyla ilgili faaliyetlerde esaslı anlamda yapıcı bir tutum sergilemeye davet edeceğini düşündüklerini belirten gazete, ancak Brüksel'in Kıbrıs cephesindeki herhangi bir gelişmenin anahtarının, Ankara'da bulunduğunu düşündüğünü ekledi.

Eroğlu'nun Brüksel ziyaretinin KKTC'de yapılacak seçimlerin hemen öncesinde yapılmakta olduğunu da kaydeden gazete, bunun Kıbrıs Türk tarafındaki gelişmeleri takip eden insanlarda soru işaretlerine oluşmasına sebep olduğunu ekledi.

MAVROYANNİS İLE ERTUĞ ARASINDAKİ TELEFON GÖRÜŞMESİ

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Rum kesiminin Kıbrıs sorunundaki müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun özel temsilcisi Osman Ertuğ ile yaptığı telefon görüşmesinde, kendisine, Rum kesiminin iradeye sahip olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümü sürecinin ilerlemesini istediği mesajını verdiğini yazdı.

Ertuğ'un geçtiğimiz gün akşamüzeri Mavroyannis'i telefonla aradığını ve müzakereciliğe atanmasından ötürü kendisini kutladığını kaydeden gazete, Mavroyannis'in ise Ertuğ'a, sahip olunan niyetin, sonsuz monologlar ve belgeler sunulmasıyla, Kıbrıs sorunundaki aynı sahnenin tekrarlanması olmadığını ve hedefin özlü müzakere, bir diğer ifadeyle, Kıbrıs sorununun tüm konuları ile boyutlarının tekrarlanması olması gerektiğini izah ettiğini aktardı.

Mavroyannis ile Ertuğ arasındaki telefon görüşmesi hakkında kendisine soru yöneltilen Rum Hükümeti Sözcüsü Hristos Stilyanidis ise, böyle bir görüşmenin yapıldığını ve bu aşamada bunun kişisel düzeydeki bir görüşme olduğunu söyledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri