GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 7 dak.

Ağustos ayında Afrodit parselinin sınırına ulaşılması hedefleniyor

Ağustos ayında Afrodit parselinin sınırına ulaşılması hedefleniyor

Noble Energy şirketi hesabına, "Afrodit" olarak bilinen 12'nci parselde doğrulama sondajı yapmakta olan ENSCO 5006 isimli platformdaki sondaj makinesinin, beklenmedik gecikmeler yaşanmaması halinde, ağustos ayı ortasında, Afrodit parselinin sınırına ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Yayın Tarihi: 24/07/13 14:14
okuma süresi: 7 dak.
Ağustos ayında Afrodit parselinin sınırına ulaşılması hedefleniyor
A- A A+

Platformdaki çalışmaların son haftalarda "saat gibi ilerleğini" ve ilk sondajda ortaya çıkan bazı problemlerle şu ana kadar karşılaşılmadığını haber veren Fileleftheros, elindeki bilgilere dayanarak, sondajın önümüzdeki 24 saat içerisinde, 5 bin metre derinliğe ulaşacağını yazdı.

Sondaj noktasındaki deniz derinliğinin bin 689 metre olduğunu ve deniz tabanı yüzeyinden ulaşılması hedeflenen derinliğin 5 bin 860 metre olduğunu anımsatan gazete, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, Fransız Total şirketinin, Noble, Delek ve Avner şirketinin 12'nci parselde sahip olduğu haklardan pay satın almakla ilgilendiğini doğruladığını belirtti.

Gazeteye göre Lakkotripis, "Woodside" şirketinin de benzer bir ilgisi bulunduğunu sözlerine ekledi.

TROYKA ENERJİ BAKANLIĞIYLA TEMASLARDA BULUNDU

Gazete "Troyka'dan Gevşeklik İstiyoruz… Doğal Gazla İlgili Zaman Takvimlerinin Gözden Geçirilmesi" başlıklı haberinde ise, Rum kesiminde temaslarda bulunmakta olan Troyka heyetinin, Enerji Bakanlığı ve müdahil taraflarla yaptığı son görüşmelerin akabinde, enerji konusunda planlama olması ve enerji sektöründe atılacak her bir sonraki adımın, bu planlamaya ve tekno-ekonomik araştırmalara dayanmasından memnun olduğunu yazdı.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Troyka temsilcilerinin, geçtiğimiz gün Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, dün de Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelos Himonas himayesindeki teknokratlar ve RAEK (Enerji Düzenleme Kurumu) ile DEFA (Devlet Doğal Gaz İşletmesi) temsilcilerinden aldıkları bilgiler ve yaptıkları görüşmelerden memnun göründüklerini kaydetti.

Rum kesiminin Troyka temsilcilerinin gündemine, daha gerçekçi olmaları için, doğal gazla ilgili olarak memorandumda yer alan zaman takvimlerinin gözden geçirilmesi konusunu getirdiklerini belirten gazete, görüşmeye katılanların edindiği izlenimin, Rum kesiminin önerilerinin olumlu karşılandığı yönünde olduğunu iletti.

Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelyos Himonas ise açıklamasında, memorandumda yer alan konuların paragraf paragraf görüşmelerde ele alındığını ve Troyka ile çok iyi bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Doğru yolda olduklarını düşündüğünü ifade eden Himonas, çok sıkı olan bazı zaman takvimlerinin daha gerçekçi olması yeniden gözden geçirilmesi için, çeşitli paragrafların düzenlenmiş şekillerini beklediklerini söyledi.

Doğal gaz sıvılaştırma terminaliyle ilgili nihai yatırım kararının alınmasından önce yapılması gereken çalışmalarla ilgili zaman takvimlerinden söz edilmekte olduğunu ifade eden Himonas, bu çalışmaların tamamlanmasıyla ilgili zaman takvimlerinin, şimdi olamayacağını dile getirdi.

Bütün bunların, doğru çerçevelerde çalışabilmeleri için, daha gerçekçi olmaları amacıyla yeniden gözden geçirileceğini ifade eden Himonas, şu an Troyka'ya 2015 yılında gerçekleşecek olan bütünlüklü yatırım kararının verilemeyeceğini anlattı.

Dünkü görüşmede Troyka'ya, görüşmenin temelini teşkil eden bütünlüklü bir strateji belgesi verildiğini ifade eden gazete, bunun 4 boyutu kapsayan bir belge olduğunu ve bunların doğal gaz ihracatı, iç elektrik piyasası, iç doğal gaz piyasası ve yenilebilir enerji kaynaklarıyla ilgili politikadan oluştuğunu anlattı.

Himonas, Troyka ile daha düzenli iletişimde bulunacakları konusunda anlaştıklarını da ifade etti.

Troyka'nın, "ara çözüm" olarak adlandırılan elektrik üretimi amaçlı doğal gaz ithali hakkında bilgilendirildiğini de kaydeden gazete, Rum kesiminin Troyka'yı, niyetlerinin Rum ekonomisi için kazançlı olduğunun ispatlanması halinde; ara çözümde ilerlemek olduğu konusunda bilgilendirdiğini kaydetti.

Troyka'nın Rum hükümetinin doğal gaz konusundaki planlamalarından haberdar olmak istediğini kaydeden Himonas, doğal gazla ilgili kararları hükümetin aldığını ve Troyka'nın da bunlarla ilgili bilgilendirildiğini sözlerine ekledi.

Haber Alithia gazetesinde "Doğal Gaz Konusundaki Stratejimiz Troyka'nın Elinde", Haravgi'de "Doğal Gazla İlgili Zaman Takvimleri Görüşüldü", Simerini'de "Strateji Belgesi Troyka'da", Politis'te ise "Daha Gevşek Zaman Takvimleri" başlıklarıyla yer aldı

BAŞKANLIKTA ZİRVE TOPLANTISI

Öte yandan, enerji konusunda Rum Başkanlık konutunda önümüzdeki cuma günü önemli bir toplantı yapılacağını da haber veren gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, planlama ve ileri strateji konularını masaya koymalarının beklendiğini yazdı.

DOĞAL GAZDAN YILDA 4 MİLYAR EURO GELİR

"Eurobank" isimli Yunan bankasının Rum ekonomisiyle ilgili raporunda, doğal gazla ilgili bazı ifadeler yer aldığı haber verildi.

Eurobank'a göre, sözde Rum MEB'inde doğal gaz rezervleri tespit edilmesinin, Rum kesiminin önemli bir deniz aşırı enerji merkezine dönüşmesinin yolunu açtığını yazan gazete, hidrokarbon aranması sürecinin hala daha gelişme aşamasında bulunduğunu anlattı.

Eurobank'ın raporuna dayanarak, doğal gaz yataklarının resmi anlamda işletilebilir olduklarının açıklanması halinde, önemli yatırımlara ihtiyaç duyulacağını kaydeden gazete, belirli koşullar altında, hükümetin hidrokarbondan elde edeceği doğrudan gelirin, 20–25 yıllık bir zaman dilimi zarfında, yılda 4 milyar Euro olacağını ekledi.

Politis ise haberinde, Güney Kıbrıs'ın, kendi doğal gazını elde edene kadar 2015–2018 yılları arasında, elektrik üretimi maksadıyla temin edeceği ve "ara çözüm" olarak nitelendirilen doğal gaz ve Rus ITERA şirketinin önerisi konusunda, bugün akşamüzeri Enerji Bakanlığında toplantı yapılacağını yazdı.

Haberde, görüşmelerin çıkmaza girdiği ve ITERA şirketinin, kısa bir zaman içerisinde yeni bir öneriyle ortaya çıkacağı ifade edildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.