'Ara çözüm' konusunda Başbakanlık'ta toplantı yapılacak

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

'Ara çözüm' konusunda Başbakanlık'ta toplantı yapılacak

'Ara çözüm' konusunda Başbakanlık'ta toplantı yapılacak

Güney Kıbrıs'ın, kendi doğal gazını elde edene kadar 2015–2018 yılları arasında, elektrik üretimi maksadıyla temin edeceği ve "ara çözüm" olarak nitelendirilen doğal gaz konusunda, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bugün Başkanlık konutunda bir toplantı yapılacağı haber verildi.

'Ara çözüm' konusunda Başbakanlık'ta toplantı yapılacak
A- A A+

Daha ucuza elektrik üretilmesi için doğal gaz tedarik edilmesi amacıyla, Rus ITERA şirketiyle Temmuz başında yapılan müzakerelerin, resmi olarak yarıda kesilerek hiçbir sonuç vermediğini yazan Politis, resmi olmayan bazı bilgilere göre, ITERA'nın önerisinin 16 dolar/Milyon BTU civarında olduğundan bahsettiklerini kaydetti.

Bu önerinin, Rum Elektrik İdaresi (AİK), Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) ve Bakanlık tarafından memnuniyetle karşılanmadığını kaydeden gazete, Rum kesimindeki mevcut elektrik maliyetinde azalma olması için, Rusların önerisinin 4 veya 5 dolar düşmesi gerektiğini, ancak bunun imkânsız göründüğünü, çünkü şirketine kendine ait rezervleri bulunmadığını belirtti.

Gazete, bir temsilci aracılığıyla görüşlerini Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e ileten Rus ITERA şirketinin ise, sunduğu fiyatın iyi olduğunu, bununla birlikte yapılacak sözleşmenin süresinin uzatılması ve Enerji Düzenleme Kurumu (RAEK)'in ortaya koyduğu bazı koşulların ortadan kaldırılması halinde, fiyatın daha da avantajlı olacağını savunduğunu ekledi.

Haberde, ITERA'nın, yapılacak sözleşmenin 2015–2018 arasında değil, 2020'ye kadar uzatılmasını istediğine de yer verildi.

Haberi "ITERA İçin Başkanlıkta Önemli Toplantı" başlığıyla yayımlayan Alithia ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bugünkü toplantıda, çalışmaların nerede bulunduğu, devletin önünde hangi seçenekler bulunduğu ve atılacak bir sonraki adımların ne olması gerektiği konusunda bilgilendirileceğini yazdı.

Gazeteye göre Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis açıklamasında, herkesin isteğinin, elektrik fiyatını esaslı bir şekilde düşürecek olan avantajlı bir fiyat ortaya çıkması olduğunu söyledi.

DEFA ile müzakere yapmakta olan Rus enerji şirketi ITERA'dan, doğal gaz temin edilmesiyle ilgili ara çözüme değinen Lakkotripis, zaman çerçeveleri ve anlaşmanın iyileştirilmesi olasılığıyla ilgili meselenin, gerçekçi bir şekilde ele alınması gerektiğini ifade etti.

Herkesin elektriğin fiyatını düşürecek avantajlı bir fiyat ortaya çıkmasını istediğini yineleyen Lakkotripis, bunun ortaya çıkmaması halinde, sürecin kurallara uygun bir şekilde tamamlanmasını istediklerini ifade etti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rus ITERA şirketinin Rum yetkililere, Rum kesimine doğal gazı 2015 yılının Nisan ayında getirebileceği garantisi verdiğini yazan gazete, şirketin, avantajlı bir fiyat sunmak için, 5 yıllık bir sözleşme yapılmasını istediğini ekledi.

Yine aynı kaynağa dayanarak, ekonomik boyutun yanında, bir de siyasi boyut olduğunu kaydeden gazete, ITERA şirketiyle yapılacak herhangi bir anlaşmayla, Rus şirketin Rum kesiminin enerji sektörüne girecek olmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan, gazeteye konuşan "başka bir kaynak" ise, meseleyi ele alan teknokratlar komitesinin önünde bulunan verilerin, ITERA'ya olumsuz bir yanıt verilmesi gerektiğini göstermekte olduğunu anlatarak; Anastasiadis'le olan bugünkü toplantının tam da bunun için yapılacağını belirtti, çünkü Rusya'nın böyle bir gelişmeden memnun olmamasının beklendiğini ifade etti.

Noble Energy şirketi tarafından "Afrodit" olarak adlandırılan 12'inci parselde yapılmakta olan doğrulama sondajına da değinen ve bunun olağan şekilde ilerlediğini dile getiren Lakkotripis, doğal gaz yatağına ulaştıklarında, doğal gaz yatağındaki miktarları ve yatağın kalitesini görmeleri için, verilerin analiz edileceğini anımsattı.

Noble Energy şirketinin, İsrail'in "Leviathan" parselindeki petrol araştırmalarına da değinen Lakkotripis, petrol tespit edilmesinin, kuşkusuz kendi parselleriyle ilgili de başka perspektifler ortaya koyacağını, bununla birlikte, Rum kesiminin şu an doğal gazla ilgili doğrulama sondajına odaklanmış olduğunu vurguladı.

Gazeteye göre, doğal gaz konusunda gerçekleştiği ileri sürülen Türk tehditlerine de değinen Lakkotripis, bunların yeni bir şey olmadığını iddia ederek, kendilerinin planlamalarında olağan bir şekilde ilerlediklerini, aynı zamanda bölgedeki ülkeler ve AB ile olan stratejik işbirliklerini güçlendirmeye çabaladıklarını sözlerine ekledi.

FOTİU

Simerini gazetesinin haberine göre ise, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesiyle enerji politikalarının uygulanmasının, vazgeçilemez bir egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Türkiye tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen tahriklere değinen Fotiu, Rum Yönetimi'nin hiçbir enerji planlamasının, ileri sürülen Türk tahrikleri ve şantajları yüzünden sonlanmayacağını ileri sürdü.

Rum Yönetimi'nin enerji konusundaki planlamalarına devam etmekte olduğunu dile getiren Fotiu, enerji konularının Rum Yönetimi'nin egemenlik hakkı olduğunu ve Türklerin kendilerini günlük tehditlere ve egemenlik haklarına itiraz edilmesine alıştırdıklarını iddia etti.

Rum Yönetimi'nin meşruluk ve uluslararası kanunlar çerçevesinde faaliyet göstermekte olduğunu ve bu çerçevede faaliyet göstermeye devam edeceğini ileri süren Fotiu, Türk tarafının ise yasa tanımaz olduğu iddiasında bulundu.

"İSRAİL-KIBRIS İŞBİRLİĞİ TEK YOL"

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, İsrailli Enerji Uzmanı Gina Cohen'in, "Natural Gas Europa'ya" verdiği demeçte, İsrail ve Rum kesiminde tespit edilen doğal gaz miktarlarının büyük olduğunu, ancak bu miktarların, iki ülkeye bunları kendi başına idare etmelerine izin verecek kadar fazla olmadığını savundu.

Gazete, Forbes dergisinin ise, ekonomik krizle bağlantılı şekilde, Rum kesiminin enerji konularıyla ilgili geniş bir makale yayımladığını belirtti ve birbirinden bağımsız bu iki yayının, her iki şekilde de İsrail ile Türkiye arasındaki işbirliği olasılığını ihtimal dışında bıraktığını ekledi.

KASULİDİS İTALYA TEMASLARINI TAMAMLADI

Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, İtalya'da gerçekleştirdiği temaslarını tamamladığı haber verildi.

Kasulidis'in dün akşamüzeri adaya döndüğünü bildiren gazete, Kasulidis'in İtalya'da, İtalya'nın Avrupa Konularından Sorumlu Bakanı Enzo Moavero ve İtalya Meclisi Dışilişkiler Komitesi Başkanı Fabrizio Cichitt ile görüştüğünü ekledi.

PETROL DOLUM TESİSLERİNİN YERİ DEĞİŞİYOR

Gazete başka bir haberinde, Larnaka Belediye Meclisi'nin, belediye sınırları içerisinde bulunan petrol dolum tesislerinin kullanımına son verilmesi ve başka yere taşınması için bir kararname çıkarılmasına oybirliğiyle karar verdiğini yazdı.

Gazete, petrol dolum tesislerinin kullanımına son verilmesiyle ilgili kararnamenin imzalanmasıyla ilgili inisiyatifin, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un elinde bulunduğunu ekledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri