Teoharus: "Türkiye Maraş-Ercan ilişkisinde ısrar ediyor"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

Teoharus: "Türkiye Maraş-Ercan ilişkisinde ısrar ediyor"

Teoharus: "Türkiye Maraş-Ercan ilişkisinde ısrar ediyor"

DİSİ Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Eleni Teoharus, Güney Kıbrıs'ın kapalı bölge Maraş önerisini gündeme getirmesinin ardından Türkiye'nin, Maraş'ın iadesine karşılık "Timbu" (Ercan) Havalimanı'nın doğrudan uçuşlara açılmasında ısrarlı olduğunu iddia etti.

Teoharus: "Türkiye Maraş-Ercan ilişkisinde ısrar ediyor"
A- A A+

Teoharus'un Mahi gazetesinde yer alan söyleşisinde, Güney Kıbrıs'ın gündeme getirdiği, kapalı bölge Maraş'ın iadesine karşılık Gazi Mağusa Limanı ile Türkiye'nin 23 ila 24 numaralı AB müzakere başlıklarının açılması önerisinin, AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'yle yakın geçmişte yaptığı görüşmede gündeme geldiğini söyledi.

Teoharus, Füle'ylşe gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye'nin Maraş'ın iadesi karşılığında Ercan Havalimanı'nın doğrudan uçuşlara açılması konusunda ısrar ettiğini ve önerinin müzakereye açık olduğunu öğrendiğini iddia etti.

Ercan'ın uluslararası uçuşlara açılmasının ve Güney Kıbrıs'ın kontrolü dışında faaliyet göstermesinin "Kıbrıs'ın FIR hattının bölünmesi ve egemenliğin ayrılması, bunun da Kıbrıs sorununa bölücü bir çözümün önceden öngörülmesi anlamına geleceği konusunda" Füle'yi uyardığını belirten Teoharus, "Füle'nin yıllardır Maraş konusunu idare ediyor olmasına karşın 1979 anlaşmalarında Maraş'ın şartsız iadesinin öngörüldüğünü bilmemesini şaşkınlıkla karşıladığını" söyledi.

"MARAŞ İADE EDİLMEZSE MÜZAKERE BAŞLIKLARI AÇILMAYACAK"

Teoharus, Ercan Havalimanı'nın uluslararası uçuşlara açılmasının tartışma konusu olmadığının ve Maraş iade edilmediği taktirde Türkiye'nin 23 ve 24 numaralı müzakere başlıklarının açılmasına onay verilmeyeceğinin Kıbrıs Rum tarafınca kesin bir dille belirtilmesi gerektiğini ifade etti.

Teoharus, Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri konusunda ise, müzakerelerin ne zaman başlayacağının değil, hani zeminde başlayacağı ve ortak bir zemin olup olmadığının önemli olduğunu söyledi.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın ekonomik açıdan çökmüş durumda olduklarını ve mevcut şartlarda müzakerelere başlanması durumunda Kıbrıs Rum tarafına, "Ya Türkiye'nin istediği gibi bir çözümü imzalarsınız yada doğalgaz kaynaklarını kullanmanıza izin vermeyiz" şeklinde baskıların yapılabileceğini iddia eden Teoharus, şu aşamada müzakerelere başlamamaları gerektiğine inandığını kaydetti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri