GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 4 dak.

Anastasiadis Kasinis'e telefon etti

Anastasiadis Kasinis'e telefon etti

Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) Başkan yardımcılarından Solon Kasinis'in, geçtiğimiz gün, görevinden istifa edeceğini açıklamasının ardından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün kendisini telefonla aradığı ve muhtemel yarın görüşmek için randevulaştıkları haber verildi.

Yayın Tarihi: 30/07/13 10:55
okuma süresi: 4 dak.
Anastasiadis Kasinis'e telefon etti
A- A A+

Kasinis ile kurdukları irtibatın ardından, istifasını henüz sunmadığını öğrendiklerini yazan Politis, Anastasiadis ile görüşmeden önce Kasinis'ten herhangi başka bir hareket daha beklenmemesi gerektiğine dikkati çekti ve Kasinis ile Anastasiadis arasında yıllardır yakın bir işbirliği olduğunu kaydetti.

NOBLE ŞİRKETİ İLE TEMASLARDA BULUNACAK OLAN MÜZAKERE GRUBU

Rum Bakanlar Kurulu tarafından, Vasiliko'da inşa edilecek olan doğal gaz sıvılaştırma terminali için Noble Energy şirketi ile temaslarda bulunması amacıyla atanan müzakere grubu ile Noble Energy şirketinin, 5–6 Ağustos tarihlerinde görüşmelerinin planlandığı haber verildi.

Tarafların, Noble Energy şirketi tarafından ortaya konan anlaşma taslağı (Project Agreement) konusunda fikir alışverişinde bulunmak için görüşeceklerini anlatan gazete, bunun öncesinde, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in danışmanı Michael Hacıtofis'in, Amerikalıların taslağı hakkında bir rapor hazırladığını ifade etti.

Taraflar arasında önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek görüşmelere, müzakere grubunu desteklemesi için, Enerji Bakanlığının işe almayı düşündüğü danışmanlık firmasının katılmasının zor olarak kabul edildiğini de yazan gazete, tekliflerin sunulduğunu ve değerlendirilmelerinin beklendiğini ekledi.

LEVİATHAN PARSELİNDEKİ DOĞAL GAZ YATAKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Gazete "Leviathan Parseli İçin Her Olasılık Açık" başlıklı başka bir haberinde ise, İsrail'deki doğal gaz yatakları, özellikle de İsrail'in Leviathan parselindeki rezervlerin değerlendirilmesine yönelik belirsizliğin, Vasiliko'da inşa edilecek olan sıvılaştırma terminalinin planlarını da etkilediğini haber verdi.

Gazete bu durumun, "Woodside Petroleum" isimli Avustralyalı şirketin, Leviathan parselinin değerlendirilmesiyle ilgili yatırıma katılmasının yanında, Noble Energy şirketinin, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki 12'inci parselin işletme haklarını satın almasını etkilemekte olduğunu da kaydetti.

Noble Energy Şirketi Başkanı Charles Davidson'un geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamaların, var olan belirsizliği kanıtladığını belirten gazete, Davidson'un, Vasiliko'da sıvılaştırma terminali inşa edilmesi için Rum kesimiyle imzalanan memorandumun önemine işaret ettiğini, bununla birlikte memorandumun tek bir sıvılaştırma hattıyla (one train) ilgili olduğunu söylediğini ekledi.

Gazete bunun, Noble Energy, Delek ve İsrail devletinin Leviathan parselindeki belirli miktarların sıvılaştırma için Vasiliko'daki terminale gidip gitmeyeceğini, sıvılaştırmanın İsrail karasularında veya ülke kıyılarında bulunan bir fabrikada mı gerçekleşeceğini veya doğal gazı borularla komşu ülkelere taşıma çözümünü seçip seçmeyeceğini söyleyecek pozisyonda olmamasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.