Downer: "Tarafların müzakereci ataması olumlu"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

Downer: "Tarafların müzakereci ataması olumlu"

Downer: "Tarafların müzakereci ataması olumlu"

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile biraraya gelerek, Kıbrıs sorununda Ekim ayında başlaması öngörülen müzakereler konusunu ele aldı.

Downer: "Tarafların müzakereci ataması olumlu"
A- A A+

Fileleftheros gazetesi "Farklı Bir Rolle Oyunda Kalıyor – Downer'in Müzakerecisi Anastasiadis Değil Mavroyannis" başlıkları altında verdiği haberinde, Downer'in, Kıbrıs sorunu çözüm müzakereleri "oyununda kalmayı sürdüreceğini" ancak bundan böyle karşısındaki müzakerecinin Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis değil Kıbrıs Rum tarafının atanan müzakerecisi olan Andreas Mavroyannis olacağını yazdı.

Habere göre, Anastasiadis dünkü görüşmede Downer'e "bundan böyle müzakere edeceği kişinin Mavroyannis olacağını, kendisinin de tüm müzakere sürecini izleyerek gerekli görmesi veya müdahalesinin gerekmesi durumunda Downer ile görüşeceğini" söyledi.

Downer'in Mavroyannis ile ilk görüşmesini bugün gerçekleştireceğini vurgulayan gazete, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisinin ise Osman Ertuğ olacağını belirtti.

Anastasiadis ile görüşmesinden sonra Downer'in yaptığı açıklamalara da yer veren gazete, tarafların müzakereci atamasını "olumlu" olarak değerlendiren Downer'in "her iki tarafın da müzakerelerin başlamasını istediklerini" vurguladığını yazdı.

Habere göre Downer, BM'nin taraflara uzlaşı ve uzlaşmazlık noktalarının yer aldığı belgeyi verdiğini hatırlattığı açıklamasında, tarafların bundan sonra kendi doğrultularında çalışma yapmaları gerektiğini ancak taraflara verilen bu belgenin, "mevcut anlaşmaların anlaşılabilmesi açısından büyük önem taşıdığını" vurguladı.

Downer ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı görevinden ayrılmayacağını ve siyasete yeniden dönmeyi düşünmediğini de vurguladı.

Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini, "A La Cart Belge – Downer Kıbrıs Sorunuyla Uğraşmaktan Memnun Olduğunu Açıklıyor ve Kalıyor" başlıkları altında verirken, Downer'in Anastasiadis'le görüşmesinin ardından uzlaşı belgesine ilişkin sarf ettiği sözlerden, belgenin "faydalı, müzakere konusu ancak bütününde taraflar için bağlayıcı olmadığı" anlamının çıktığını iddia etti.

Downer'in açıklamasında, söz konusu uzlaşı belgesinin "sadece basit bir kayıttan ibaret olan ve tarafların başarılan uzlaşıları anlayabilmeleri açısından önem taşıyan bir belge olduğunu" iddia eden gazete, Downer'in uzlaşı belgesinin önemini "kamuoyu önünde düşürmesinin sebebinin, belgenin içeriğinin kötü gösterilmesi ve BM tarafından uzlaşıların kaydedilmesi konusunda karşılıklı mevcut fikir ayrılıkları olduğunu" savundu.

Uzlaşı belgesinin öneminin Downer tarafından düşük gösterilmesinin "yeni müzakere sürecinin sıfırdan başlayacağı ya da belgenin tamamen müzakerelerin temelini oluşturacağı" anlamlarını taşımadığını öne süren gazete, Downer'in bu açıklamayla taraflara, "belgenin ölü olduğunu ilan etme ya da belgede yer alan uzlaşı noktaları ya da neredeyse uzlaşılmış noktaları yeniden müzakerelere getirme imkanı verdiğini" yazdı.

Haber, Haravgi'de "Müzakerelere Uzlaşı Belgesiyle Başlangıç – Downer Kıbrıs Türk Tarafının Karbonhidratlar Konusunu Da Gündeme Getirebilmesi İçin Alanı Açık Bırakıyor"; Simerini'de "Kalmak İstiyor Ancak...Downer Şimdilik Kıbrıs'ta Kalıyor Ancak Gelecekte Ne Olur Bilmiyor"; Alithia'da "Alexander Downer Devam Edecek" başlıklarıyla verildi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri