Downer, Mavroyannis ile görüştü

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Downer, Mavroyannis ile görüştü

Downer, Mavroyannis ile görüştü

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in dün Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorunu müzakerecisi Andreas Mavroyannis'le görüştüğü, görüşmede müzakerelerin özüne değinilmediği bildirildi.

Downer, Mavroyannis ile görüştü
banner
A- A A+

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin başlamasına ilişkin görüşmelerin Eylül ayında yapılmasının beklenmesi sebebiyle Downer'in bu dönemde Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği temasların ön hazırlık ve geleneksel nitelik taşıdığını, dün Mavroyannis'le gerçekleştirdiği ilk görüşmesinin de bu çerçevede olduğunu yazdılar.

Elde ettiği bilgilere dayandırarak gazete, Downer'in Mavroyannis'le gerçekleştirdiği görüşmede, konunun özüne girmeksizin müzakerelerin başlaması konusunu genel çerçevede ele aldıklarını belirtirken, Downer ve Mavroyannis'in önümüzdeki günlerde tekrar biraya gelmelerinin öngörüldüğünü vurguladı.

Downer'in Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Osman Ertuğ'la da görüşeceğini belirten gazete, Downer'in görevinde kalacağının açıklık kazanmasının ardından Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin başlamasına ilişkin temasların yoğunlaşacağı Eylül ayı için hazırlıklara başladığını yazdı.

Gazete, Ağustos ayında müzakerelere ilişkin önemli bir gelişmenin yaşanmasının beklenmediğini, yoğunluğun Eylül ayında görüleceğini belirterek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la BM Genel Kurul toplantısında çerçevesinde yapacağı görüşmenin yoğunluğun startını vereceğini öne sürdü.

DOWNER'İN GÖREVDE KALMASI RUM SİYASİLERİ RAHATSIZ ETTİ

Gazete, Downer'in görevinde kalacak olmasının ve BM Barış Gücü UNFICYP'in görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporda Downer'e açık destek belirtilmesinin Güney Kıbrıs'taki bazı siyasi parti yetkililerini memnun etmediğini belirterek bu yönde yapılan açıklamalara da yer verdi.

Habere göre AKEL'den yapılan açıklamada, Rum hükümetinin Downer konusundaki savruk uygulamalarının UNFICYP raporunda yer alan "BM'nin güvenilirliğinden kuşku duyulması barış sürecinin kendisini kuşkuya düşürür" ifadesiyle rapora yansıtıldığı ve bu ifadeyle Downer'e açık destek verildiği belirtilerek Rum hükümetinin bu tutumunun Kıbrıs Rum tarafını zorda bırakacağı vurgulandı.

DİKO'dan yapılan açıklamada ise, Downer'in önceki gün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, BM tarafından taraflara sunulan uzlaşı belgesi konusunda yaptığı açıklamaların, yanlışlığı kanıtlanması gereken unsurlar içerdiği iddia edildi.

DİKO, Downer'in açıklamasında "sunulan uzlaşı belgesinin müzakere masasında yer aldığı izlenimi edinildiği ancak söz konusu belgenin Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilmediği" ifade edildi.

Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Downer'in açıklamalarıyla, söz konusu uzlaşı belgesinin "müzakerelerde temel teşkil edeceği yönündeki korkularının ne yazık gerçekleştiğinin ortaya çıktığını" belirtirken, EURO.KO'dan yapılan açıklamada da "ne Downer'e ne de belgelerine güvenemeyecekleri" mesajı geldi.

Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, UNFICYP raporunda Downer'e açık destek verildiğini ve Rum hükümetinin Downer'i uzaklaştırma çabalarının "sadece başarısız olmakla kalmayıp yanı zamanda ters etki yarattığını" savundu.

Rum Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise, müzakerelerin temelinin uzlaşı belgesi olacağının Downer'in açıklamalarından anlaşıldığını öne sürdü.

UNFICYP RAPORUNA FARKLI YORUMLAR

Öte yandan gazete bir diğer haberinde, BM'nin Güvenlik Konseyi'nde onaylanan UNFICYP raporuna ilişkin AKEL ve DİKO'dan farklı yorumlar geldiğini yazdı.

Habere göre AKEL, raporun "tarafların özlü konularda müzakerelere başlamalarını cesaretlendirdiği" ifadesini içerdiğini ve bu ifadenin "bugüne kadar Kıbrıs sorununun özünü müzakere etmekten kaçınan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na yönelik suçlama teşkil eden ifadeler olduğunu" iddia etti.

DİKO'dan yapılan açıklamada ise, raporun çoğunlukla önceki raporların tekrarı niteliği taşıdığı, buna karşın Talat-Hristofyas ortak açıklamalarının rapordan çıkarılmasının olumlu olduğu belirtildi.

Açıklamada, "kayıplar konusunda Türkiye'nin, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ne sadece KKTC'de değil Türkiye'de de tam ulaşım sağlaması gerektiğinin eklenmesinin önemine" dikkat çekildi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri