Troyka'nın değerlendirmesi olumlu

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

Troyka'nın değerlendirmesi olumlu

Troyka'nın değerlendirmesi olumlu

Troyka, Güney Kıbrıs ekonomisinin toparlanmasına yönelik program konusunda genel bir değerlendirme yaparak Güney Kıbrıs'ın iyi bir yolda olduğunu ancak tehlikelerin hala bulunduğunu açıkladı.

Troyka'nın değerlendirmesi olumlu
A- A A+

Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis konu hakkında yaptığı açıklamada, Troyka tarafından, memorandumun uygulanması sürecine yönelik yapılan ilk değerlendirmenin, olumlu olduğunu ifade etti.

Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Troyka'nın değerlendirmesine ve bu çerçevede yapılan açıklamalara geniş bir şekilde yer verdiler.

Haberi "İyi Başlangıç Ancak...Dikkat" başlıklarıyla veren gazete Güney Kıbrıs programının ilk değerlendirme sürecinin ardından Avrupa Komisyonu, IMF ve de Hükümetin, ortak tespitinin, gerek memorandumun uygulanması gerekse finansal göstergelerin iyi yolda olduğu şeklinde olduğunu belitti.

Gazete bu ilk değerlendirmenin, Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından, Güney Kıbrıs'a verilecek 1.5 milyar Euro ile IMF tarafından verilecek 86 milyon Euro'luk miktara yönelik kredinin bir sonraki taksiti için yeşil ışık yaktığını yazdı.

Habere göre IMF'nin Troyka'daki temsilcisi Delia Velculescu, Avrupa Komisyonu temsilcisi ve Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, memnuniyetlerini dile getirmekle birlikte, önlerinde, hala uzun bir yolun bulunduğunu ayrıca belirsizliklerin de çok olduğunu belirttiler.

YEORGİADİS

Habere göre Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, dün düzenlediği basın toplantısında, yeni bir memorandum olasılığı veya ek tedbirlerin alınacağına ilişkin endişelerin negatif yönünde olduğunu, yeni bir memorandum ile yeni tedbirlerin olmayacağını vurguladı.

Yeorgiadis, yapılacak olan bazı değişiklerin söz konusu olduğunu ancak bunların Troyka'nın değil kendi istekleri olduğuna da dikkati çekti.

Yeorgiadis açıklamasında ayrıca her üç ayda bir güncelleşmiş memorandumu da yayımlayacaklarını söyledi.

Yeorgiadis Kıbrıs Bankası'nın ticari ve gayri menkul ile kalkınma bankası olarak ikiye ayrılması şeklindeki bir soru üzerine Yeorgiadis, Kıbrıs Bankası'nın iyeleştirme sürecinden çıktığı bir anda bunun kararını, hükümet veya bakanlığın değil yeni hissedarların vereceğini söyledi.

VELCULESCU VE AVRUPA KOMİSYONU TEMSİLCİSİ

Habere göre gerek Delia Velculescu gerekse Avrupa Komisyonu temsilcisi Güney Kıbrıs'ın doğru yolda olduğunu belirterek memorandumun iyi bir şekilde uygulandığından da bahsetti.

Velculescu ve Avrupa Komisyonu yetkilisi ayrıca maliyeye yönelik olumlu göstergelere değinerek yapılması gereken çok şeyin bulunduğuna da dikkati çektiler.

Her iki yetkili de geleceğe ilişkin tehlikelerin hala var olduğunu ve bunların önemli olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu temsilcisi açıklamasında ayrıca işsizlik oranın Troyka'nın öngörüleri dışında olduğuna da dikkati çekti.

Gazete Velculescu'nun, kendi açıklamalarını Washington'dan, telekonferans aracılığıyla yaptığını da yazdı.

"YENİ KIBRIS BANKASI"

Fileleftheros gazetesine göre Laiki Bankası Mevduat Sahipleri Birliği (SİKALA) Başkanı Adonis Papakonstantinu, Laiki Bankası'nın garanti altında olmayan mevduat sahiplerinin, yeni Kıbrıs Bankası'nın sermayesinin, kendilerine denk gelen yüzde 18'ini idare etme hakkına sahip olduğunu söyledi.

SİKALA Başkanı Adonis Papakonstantinu açıklamasında ayrıca yeni oluşacak olan Kıbrıs Bankası yönetim kurulunda da temsil edilme hakkı talep etti.

Bilindiği üzere eski Laiki Bankası'nın yeni oluşacak olan Kıbrıs Bankası'ndaki hissesi yüzde 18 olacak.

Rum Merkez Bankası'ndan bir yetkili gazeteye yaptığı açıklamada garanti altında olmayan mevduat sahiplerinin bu talebinin hukuki açıdan mümkün olmadığını belirtti.

İŞSİZLİK ORANI

Haravgi gazetesi Eurostat'ın, açıkladığı Haziran ayı verilerine dayanarak Güney Kıbrıs'taki işsizlik oranının yüzde 17.3 olduğunu yazdı.

Gazete bu oranın, tarihi rekor olarak nitelendirildiğini belirtti.

Habere göre Eurostat verilerine göre Güney Kıbrıs'taki Mayıs ayındaki işsizlik oranı ise yüzde 16.5'dir.

ALMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ AÇIKLAMASINDA ISRARLI

Haravgi gazetesi bir başka haberine göre Almanya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Gabriela Guellil, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile yaptığı görüşmede, Almanya Büyükelçiliği'nin "100 bin Euro'nun altındaki mevduatların tıraşlanması Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önerisi idi" şeklindeki açıklamasını da ele aldıklarını söyledi.

Guellil bu konuyu görüştüklerini teyit ederken ne görüştükleri konusunda daha ileri açıklama yapmak istemediğini ifade etti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri