Amerikalılar'a Doğu Akdeniz için savunma işbirliği öneriyor

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Amerikalılar'a Doğu Akdeniz için savunma işbirliği öneriyor

Amerikalılar'a Doğu Akdeniz için savunma işbirliği öneriyor

Amerika'daki bir enstitünün, Doğu Akdeniz'in Türk tehditlerinden müdafaa edilmesiyle ilgili bir ortaklık kurulmasını önermekte olduğu haber verildi.

Amerikalılar'a Doğu Akdeniz için savunma işbirliği öneriyor
banner
A- A A+

Fileleftheros gazetesi "Amerikan Şemsiyesiyle Savunma Ekseni… Amerikan Enstitüsünden ABD'nin Askeri Varlığı İle Türk Tehditlerinden Kaçınılması Önerisi" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Amerikan Enstitüsünün düpedüz Washington'u, İsrail ve Güney Kıbrıs'ın enerji araştırmalarıyla ilgili haklarının savunmasının desteklenmesi için, bu gidişata yönelik hızlı bir şekilde hareket etmeye ve iki ülkeyi komşu devletlerden, aynı zamanda Orta Doğu'daki terörden korumaya çağırdığını yazdı.

Güney Kıbrıs için oldukça önemli olan bu analizin, "American Enterprise Institute- AEI" tarafından hazırlandığını ve birkaç gün önce kamuoyuna açıklandığını kaydeden gazete, analizin, "Doğu Akdeniz'in bir sonraki Basra Körfezi mi olacağı sorusunu" ortaya koyduğunu anlattı.

AEI'nin önerilerinin özel bir öneme sahip olduklarını ifade eden gazete, bu önerilerle birlikte ABD'nin, bölgenin savunmasını Güney Kıbrıs ve İsrail'le işbirliği içerisinde sağlama konusunda başrol üstlenmeye çağırdığını belirtti.

Haberde, Türkiye'nin "İttifak" (NATO) içerisindeki herhangi itirazlarından kaçınılması için, bu hareketlerin NATO'nun planlamalarının dışında gerçekleştirilmesi gerektiği de dile getirildi.

Daha da somut olarak, AEI'nın, ABD himayesinde bir ortaklık kurulmasını önerdiğini ve bunu "Doğu Akdeniz Savunma İşbirliği –Eastern Mediterranean Defense Partnership" olarak adlandırdığını yazan gazete, bu ortaklığın, İsrail ile Güney Kıbrıs'ın araştırma yapma konusundaki haklarını garantilemek ve bu ülkelerin kıyı devletlerinden gelen tehditler ve Orta Doğu'daki terörden korunması için dizayn edileceğini aktardı.

Kıyı devleti ifadesinin, özellikle Türkiye'yle alakalı olduğunu belirten gazete, bahse konu belgenin, ileri sürülen Türk faaliyetleri yüzünden bölgede ortaya çıkabilecek tehlikelere özel atıfta bulunmakta olduğunu kaydetti.

AEI'nin, NATO'nun, Doğu Akdeniz'in müdafaasının dayandırılabileceği bir platform olmadığını vurguladığını da yazan gazete, bunun Türkiye'nin, NATO'ya İsrail ile işbirliğinde bulunmasına izin vermeyi kabul etmemesinden ortaya çıktığını öne sürdü.

Haberde, Ankara'nın izlediği politikanın değişebileceğine dair, ufukta herhangi bir işaret olmadığı da ileri sürüldü.

Gerçekleştirilmesi gereken planlamalara yönelik olarak, Amerikalıların geniş bölgede daha güçlü bir şekilde bulunmalarına dair öneride bulunulduğunu anlatan gazete, İsrail'in Amerikan güçlerini Hayfa'da barındırabileceğini iletti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ile Pentagon'un, Limasol'da, güvenli bir donanma konumunun pazarlığını yapabileceklerini de kaydeden gazete, Doğu Akdeniz Savunma İşbirliği'ne, Yunanistan ile İngiltere'nin de (adadaki askeri tesislerinden dolayı) dahil olabileceklerini belirtti.

"İSTİKRARSIZLIK UNSURU"

Amerikan Enstitüsünün, Türkiye'nin, sahip olduğu büyük askeri gücü, doğal gaz rezervlerini talep etme rekabeti içerisinde, Doğu Akdeniz'i istikrarsızlaştırmak için kullanabileceği düşüncesinde olduğunu da ileten gazete, Enstitünün, Türk Donanması tehdidine işaret etmekte olduğunu aktardı.

Gazeteye göre Enstitü, Türkiye'nin Donanmayı özellikle sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile olan anlaşmazlıklarının çözümünde kullanmasının olası olduğunu iddia etti.

Gazeteye göre raporda, ABD'nin, Türkiye'nin Hamas'la yeniden kucaklaşması ve İsrail ile ilişkilerinin bozulması da göz önüne alındığında, Türkiye'nin bölgedeki istikranın güçlenmesi için arabulucu rolü üstleneceğini artık düşünmediği de belirtildi.

AEI'nin, Türkiye'nin bölgedeki en güçlü donanmaya sahip olduğunu ifade ettiğini yazan gazete, Türkiye'nin AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış'ın 2011 yılında AB'de "Kıbrıs karşısında askeri güç kullanımı konusunda dile getirdiği tehdide" de atıfta bulundu.

Politis ise ilgili habere "ABD Uyanık Olsun… Doğu Akdeniz'deki Türk Filosu Tehlikeli" başlıklarıyla yer ayırdı.

"TERMOMETRO YENİDEN YÜKSELİYOR"

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Türkiye'nin ileri sürülen son tahriklerinin, Washington'da dile getirilen endişeleri de doğruladığını öne sürdü.

Türk Donanmasının, Rum Telekomünikasyon İdaresi (CYTA) hesabına, kablo döşemek için ölçümler yapan bir İtalyan gemisini engellediği ileri sürülen son örneğin, Ankara'nın bölgede oynamak istediği role ilişkin olarak, uluslar arası anlamda dile getirilmekte olan endişeleri daha da güçlendirdiğini kaydeden gazete, Rum kesiminin, Türklerin ileri sürülen kışkırtıcı faaliyetleri konusunda, hali hazırda bir dizi girişimlerde bulunduğunu ekledi.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, yaşanan bu son olayla ilgili olarak, İtalya'nın Rum Yönetimi makamları tarafından bilgilendirildiğini kaydeden gazete, başka ülkelerin de olay konusunda bilgilendirildiğini, aynı zamanda benzer bir mesajın Washington'a da gönderildiğini ifade etti.

Doğu Akdeniz bölgesinin haricinde, Ankara'nın Yunanistan'la da olan ilişkilerindeki termometreyi de yükseltmeye çabaladığını ileri süren gazete, buna sebebiyet veren şeyin, silah taşıyan dört kişinin, Türkiye'nin batı sahillerine girmeye çalışması olduğunu ekledi.

VENİZELOS

Simerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ise, geçtiğimiz gün, Yunanistan Meclisi Dış İlişkiler ve Savunma Komitesini bilgilendirmesi sırasında, Rum kesiminin, İsrail ve Mısır'la olan sözde MEB alanında hidrokarbon araştırmalarına devam etmesini, önemli olarak nitelendirdi.

KASİNİS RESMEN İSTİFA ETTİ

İstifa edeceğini açıklayan ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile dün bir araya gelen KRETİK (Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi) Başkan Yardımcılarından Solon Kasinis'in, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Anastasiadis'i istifa ettiği hakkında bilgilendirdiği haber verildi.

Kasinis ile Anastasiadis'in görüşmesinin iyi gitmediğini yazan Politis, Anastasiadis'in istifa etmemesi konusunda kendisini ikna etmeye çalışıp çalışmadığı konusundaki bir soruya, hükümetin KRETİK'te yeni bir şema ileriye götürmeye karar verdiğini sözlerine ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri