Fotiu: "Türkiye'nin tutsağı olmayacağız"

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.14

8.22

$

6.98

Fotiu: "Türkiye'nin tutsağı olmayacağız"

Fotiu: "Türkiye'nin tutsağı olmayacağız"

Amerikan Düşünce Kuruluşu "American Enterprise Enstitüsü'nün (AEI)", "Türklerin doğal gaz yüzünden Kıbrıs'a olası bir şekilde müdahale edebileceklerine dair tehlike çanlarını çaldığı" raporunda, Ankara'nın, enerji sektöründe yaşanan gelişmelere odaklı olarak, İsrail ve "Kıbrıs'ı" Türk çıkarlarına tehdit olarak gördüğü değerlendirmesinde bulunduğu iddia edildi.

Fotiu: "Türkiye'nin tutsağı olmayacağız"
A- A A+

Simerini gazetesi "Güneydoğu Akdeniz'de Türk Tehdidi… AEI Düşünce Kuruluşu, Türkiye'nin Doğal Gaz Yüzünden Kıbrıs'a Olası Bir Şekilde Müdahale Edeceği Düşüncesinde" başlıklarıyla verdiği haberinde, American Enterprise Enstitüsü öğretim görevlilerinden, Niklas Anzinger'in, "Sigma'ya" özel bir açıklamada bulunduğunu haber verdi.

Anzinger'in, yaptığı açıklamada, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ileri sürülen olumsuz tavrına atıfta bulunduğunu ve bunun İsrail'in hoşnutsuzluğuna yol açtığını iddia ettiğini yazan gazete, Anzinger'in, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gelecekteki faaliyetleriyle ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdiğini aktardı;

"Türkiye Yönetimi, iki ülke ilişkilerinin kötüleşmesinin ardından, İsrail ile olan güveni tesis etmeye özen göstermedi. Enerji konusundaki işbirliği, iki taraf için ekonomik açıdan kazançlı olsa da, İsrailliler Erdoğan'ın kendini beğenmişliğinden rahatsızdırlar."

Gazete, Anzinger'in, Erdoğan'ın, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili görüşmeler konusunda da uzlaşmaz olduğunu ileri sürdü.

FOTİU AMERİKALILARIN RAPORUNU YORUMLADI

Gazeteye göre, "Türkiye'nin doğal gaz yüzünden Kıbrıs'a olası bir şekilde müdahalede bulunacağı düşüncesinde olan" Amerikan Enstitüsünün raporunu yorumlayan Savunma Bakanı Fotis Fotiu ise, kendilerinin dış politika ve savunma politikalarını, kendi milli egemenlik hakları ile ülkenin milli çıkarlarının muhafaza edilmesi temelinde icra etmekte olduklarını söyledi.

Gazeteye göre Fotiu, buna paralel olarak, Amerikan hükümetine, Türklerin hareketlerini kontrol etmesi gerektiği konusunda da uyarıda bulundu.

Yapılan resmi açıklamaya göre, bölgedeki olası geniş işbirliklerinin, bir ve tek amacı olması gerektiğini dile getiren Fotiu, bunun, Güney Doğu Akdeniz'deki istikrarı ve barışın güvence altına alınması olduğuna dikkati çekti.

Fotiu, Güney Doğu Akdeniz'deki istikrar ve barışın, Türkiye'nin yarattığı ileri sürülen tahrikler ve gerilim yüzünden, istikrarsızlaşma yolunda olduğu iddiasında da bulundu.

Türkiye'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği ileri sürülen faaliyetlerinin, bölgedeki istikrar ve barış çabasını güçlendirmekten uzak olduğunu ileri süren Fotiu, Türkiye'nin bölgedeki "kargaşacı" olarak davranmakta olduğunu ve sözde Rum MEB'indeki doğal zenginlikten faydalanılmasını engellemeye çabaladığını iddia etti.

Türkiye'nin, Rum Yönetimi ile (özellikle de enerji alanında) işbirliğinde bulunanları, her aşamada sindirmek istediğini öne süren Fotiu, bu kritik gelişmeler, aynı zamanda Türklerin ileri sürülen rutin tehditleri ve tahrikleri ölçüt alındığında, halkın haklı taleplerinden geri çekilmenin, kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Ülkenin içerisinden geçtiği zorluklardan bağımsız olarak, bu tahrikler ve gerginliklerin, kendilerini egemenlik haklarından ödün vermeye mecbur edemeyeceğini savunan Fotiu, kendilerinin uluslar arası meşruluk çerçevesinde faaliyette bulunmakta olduklarını söyledi.

"Yasa tanımaz olanın" Türkiye olduğu iddiasını yineleyen Fotiu, Rum hükümetinin BM ve AB'ye yolladığını düşündüğü mesajın bu olduğunu da sözlerine ekledi.

Gazeteye göre Fotiu, konuyla ilgili başka bir açıklamasında ise, Rum kesiminin ekonomik kriz ile sınanmakta olduğu bir zamanda, Türkiye'nin ise çeşitli numaralarla, Rum Yönetimi'ni kendi çıkarlarının tutsağı yapmaya çalıştığını iddia etti.

Fotiu'nun açıklamaları diğer gazetelerde şu başlıklarla yer aldı:

Fileleftheros: "Çıkarlarımızın Siyasi Anlamda Güvenceye Alınması… İşbirliklerinin Talebi; İstikrarın Korunması"

Politis: "Fotiu: Türkiye Tedhişçi"

Alithia: "Türkiye'nin Tehditleri Yüzünden MEB'de Hiçbir Ödün Verme Yok"

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri