Doğrulama sondajı başarı ile sonuçlandı!

loading
6 Ağustos, Perşembe
£

9.25

8.37

$

7.05

Doğrulama sondajı başarı ile sonuçlandı!

Doğrulama sondajı başarı ile sonuçlandı!

Amerikan Noble Energy şirketi tarafından, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'inde bulunan 12'inci parselde gerçekleştirilmekte olan doğrulama sondajının önemli bir aşamasının geçtiğimiz salı akşamı başarılı bir şekilde tamamlandığı ve sondaj makinesinin, istenen hedefe ulaşarak, deniz tabanı yüzeyinden itibaren 5 bin 665 metre derinliğe indiği haber verildi.

Doğrulama sondajı başarı ile sonuçlandı!
A- A A+

"Doğrulama Sondajı Başarılı… Gazın Kalitesini Belirlemek İçin Ateş Yakacaklar" başlıklı haberinde, Ensco 5006 isimli sondaj platformunun şu an doğal gaz yatağı içerisinde kum ve taş toplamayı sürdürdüğünü yazan Fileleftheros, bunun ise, beklenen sonuçların çıkmasıyla ilgili analizin bir kısmını teşkil edeceğini kaydetti.

Birtakım sonuçlara varılması için erken olsa dahi, uzmanların ihtiyatlı bir şekilde iyimser olduklarını anlatan gazete, yapılan ilk sondajın sonuçlarının miktar ve kalite olarak teyit edilmiş gibi göründüklerini ifade etti.

Gazete, doğrulama sondajının doğal gaz yatağının güneydoğu ucunda yapılması ve buradan asgari düzeyde sonuçlar çıkmasının beklenmesine rağmen, birtakım sonuçlara varılması için erken olsa dahi, şu ana kadarki verilerin memnun edici olduğunu da belirtti.

Doğrulama sondajının 2 Temmuz'da başladığını, ancak ilk aşamada platformun yerinin yaklaşık 500 metre kadar kaydırılması gerektiğini anımsatan gazete, bunun süreçte yaklaşık bir haftalık bir gecikme yaşanmasına yol açtığını yazdı.

Programlamanın, 72 günde, bir diğer ifadeyle önümüzdeki haftanın başında tamamlanmasının beklendiğini de ifade eden gazete, elindeki bilgilere dayanarak, belirleyici olacak ilk sonuçların 15 Ağustos civarında çıkmasının beklendiğini duyurdu.

Doğal gaz yatağının ve doğal gazın kalite özellikleriyle ilgili olarak, yanma işlemiyle platformda gerçekleştirilecek test prosedürlerinin de son derece ilginç olacağı tahmininde bulunan gazete, kalitenin belirlenmesi için, doğal gazın test amaçlı olarak sondaj kulesinin tepesinde yakılacağını ve bunun gözlemlenmesinden, önemli sonuçlar çıkmasının beklendiğini vurguladı.

12'inci parselde 2'inci bir doğrulama sondajı yapılmasının gerekip gerekmeyeceğinin ise 15 gün içerisinde netlik kazanacağını kaydeden gazete, bazı kaynakların, böyle bir şeyin gerekmesi halinde, bunun, ilk sondajda hesaplanandan daha büyük bir doğal gaz yatağına ilişkin çok iyi belirtiler olduğu anlamına geleceğini ekledi.

İSRAİL VE YUNANİSTAN İLE İŞBİRLİĞİ MEMORANDUMU

Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında, enerji ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde gerçekleştirilen yoğun perde gerisi faaliyetlerinin akabinde, üç ülke arasında, enerji konularındaki bir işbirliği memorandumu metni üzerinde mutabık kalındığını haber veren gazete, işbirliği memorandumu metninin, İsrail Enerji Bakanı ile Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı'nın Güney Kıbrıs'a yapacakları ziyarette, önümüzdeki perşembe günü imzalanacağını ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri