Anastasiadis'e göre maraş özellikle Türkiye için "kritik test"

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

Anastasiadis'e göre maraş özellikle Türkiye için "kritik test"

Anastasiadis'e göre maraş özellikle Türkiye için "kritik test"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, "Evagoras'ın kenti (Maraş) herkes, ama özellikle de Türkiye için kritik bir testtir" dedi.

Anastasiadis'e göre maraş özellikle Türkiye için "kritik test"
A- A A+

Fileleftheros "Maraş Kritik Test... İadesi Özlü Bir Güven Yaratıcı Önlem Olarak İşleyebilir... Başkan Nikos Anastasiadis Yeni Strateji Belirlemenin zaruri Olduğuna İşaret Etti" başlıklı haberinde Anastasiadis'in sözde "Maraş Belediyesi" tarafından dün akşam Derinya'da düzenlenen "anti işgal" eyleminde yaptığı konuşmanın satır başlarını aktardı.

Habere göre Anastasiadis, "gerçeğin bilincine varmak, hataları kabul etmek ve tarihimize saygılı bir şekilde geçmişimizi aşmak için samimi diyalog şarttır. Hedeflerimize ancak bu şekilde varabiliriz" dedi, özetle şunları savundu:

"Evagoras'ın kenti herkes için, özellikle de Türkiye için kritik bir testtir. Başka şartlar altında, müzakere masasında uzlaşıcı ve işbirliği yapan bir Türkiye'yle Maraş özlü bir güven yaratıcı önlem, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için gerekli yaratılmasına büyük bir fırsat ve bir cazibedir. Maraş Kıbrıs'taki iki toplumun müşterek geleceği için kritik bir test olabilir, öyle de olmalıdır.

Kıbrıs sorununun çözümü yönünde güçlü iradeye sahibiz. Müzakereler için sürekli hazırlanıyoruz. Müzakerelerin yeniden başlaması için somut neticelere götürecek özlü müzakere için uygun şartların şekillendirilmesi gerekir. Kıbrıs sorununun çözülmesi için daha çok güven ve işbirliği köprülerinin kurulması maksadıyla, hileler, maksatlar ve oyalamalar olmadan daha iyi müzakere şartları gibi önemli hareketlerde bulunulmasına gerek vardır.

Bu istikamette Kıbrıs Rum tarafı Maraş'ın iadesi ve paralelinde, limanının Avrupa Birliği ülkelerine ihracat maksatlı kullanılması olanağı önerdi. Maraş'ın iadesinin iki toplum arasındaki güvenin yeniden tesisine yardımcı olacağına, nihai çözüme inancı ve iyimserliği güçlendireceğine ve Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklerin refah ve barış şartları altında uyum içerisinde birlikte yaşamasının mümkün olduğunu pratikte göstereceğine inanıyorum.

Bütün istikametlere, yeniden birleşme ve işgal askerleri olmayan bir vatan yaratmak için işbirliği çağrısı yapıyorum. İki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde, güvenlik şartları altında işleyebilecek ve yaşayabilecek Avrupalı, barış ve refah içerisinde bir Kıbrıs...

Kıbrıs ile Türkiye arasında, Kıbrıs sorununun çözümünü ve işgal olgularının kaldırılmasını gündeme getirecek yeni bir ilişki inşa etme kararlılığına sahibim.

Enerji zenginliği husumet kaynağı değil, bölgesel düzeyde anlaşmazlıkların da çözüleceği bir araç olmalı.

İç cephede de ulusal idrak, uzlaşı ve anlaşma çabalarını dinamitleyen önyargılardan, aforozlardan ve küfürlerden uzak ciddiyet ve sorumluluk şarttır."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri