GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Anastasiadis ve Bakanları'ndan mesajlar

Anastasiadis ve Bakanları'ndan mesajlar

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis "Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeni prosedür işgal kuvvetini, müzakere masasına koyduğu önerilerinin sorumlusu haline getirmelidir" dedi.

Yayın Tarihi: 05/08/13 11:23
okuma süresi: 3 dak.
Anastasiadis ve Bakanları'ndan mesajlar
A- A A+

Fileleftheros ve diğer gazetelerin haberine göre 1974'te ölen bir Rum için dikilen büstün açılışında konuşan Anastasiadis herhangi yeni bir prosedürün BM himayesinde olacağını ve 77-79 Doruk Anlaşmaları, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'la ilgili kararları, 8 Temmuz Anlaşması ve "Rum Ulusal Konseyi'nin oy birliğiyle aldığı kararlara dayalı bir çözüm bulunmasını hedeflemesi gerektiğini" iddia etti.

Kapsamlı bir çözüm planı hazırlanmasında Rum Ulusal Konseyi'nin belirleyici, role sahip olacağını söyleyen Anastasiadis "Kıbrıs sorunu hepimizin meselesidir. Talepkâr strateji temelinde birlik şarttır" ifadesini kullandı.

Başlayacak herhangi bir prosedürün Güney Kıbrıs'ın "Avrupa devleti olma sıfatını" görmezden gelmemesi gerektiğini, bu nedenle AB'nin de katılım göstermesi gerektiğini savunan Anastasiadis "Önemli olan Kıbrıs müzakerelerinin, olumlu sunucu gündeme getirmesi için ön hazırlığı iyi yapılmış olarak başlamasıdır. Hedefimiz, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında yeni bir başarısızlık olamaz" dedi.

Anastasiadis Güney Kıbrıs'ın yaşamakta olduğu ekonomik krize karşın hükümeti için "milli dava" olarak nitelediği Kıbrıs sorununun çözülmesini birinci öncelik olduğunu ve bu yönde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Aynı gazete "Güçlü Müttefik Dokusu İnşa Etmek" başlıklı haberinde Anastasiadis hükümetinin iki bakanının da dün düzenlenen çeşitli etkinliklerde, Rum Yönetimi'nin kararlılığını vurgulayan mesajlar verdiğini yazdı.

Gazeteye göre, Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tasos Mitsopulos Türkiye'nin "küstah tahrik ve tehditlerde bulunduğunu" iddia ederek Anastasiadis hükümetinin ve Rum siyasi liderliğinin bunlara teslim olmamakta ve baskılara boyun eğmemekte kararlı olduğunu savundu. Mitsopulos "Zamansal ve siyasi konjonktürü değerlendiriyor vatanımızı, güçlü müttefik dokusu ile zırhlandırıyoruz" ifadesini kullandı.

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu Türkiye'nin "askeri gücünün arkasına gizlediği terör politikası ve ileri derecede yayılmacılık sendromu olduğunu" iddia etti ancak Rum halkının "direnişini kıramayacağını" öne sürdü. Bölgede cereyan eden siyasi karışıklıklar ve doğal gazın kullanılması perspektifi nedeniyle Güney Kıbrıs'ın artık jeopolitik açıdan yükseldiğini de söyleyen Fotiu "Türkiye, istila ve işgalin oldubittilerinin tanınması, sahte devlete varlık kazandırılması ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin MEB'inde hak talep etmek için şeytani planlarını ileri götürmek istiyor görünüyor" da dedi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.