GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 11 dak.

Sondaj platformundaki çalışmalar devam ediyor…

Sondaj platformundaki çalışmalar devam ediyor…

Amerikan Noble Energy şirketi hesabına, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki 12'inci parselde, doğrulama sondajı yapmakta olan Ensco 5006 isimli platformdaki çalışmaların, bugünden itibaren önümüzdeki Pazar gününe kadar en üst düzeye ulaşacağı haber verildi.

Yayın Tarihi: 06/08/13 14:06
okuma süresi: 11 dak.
Sondaj platformundaki çalışmalar devam ediyor…
A- A A+

Platformdaki sondaj çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından, şu an değerlendirme, numune alma ve sondajın emniyete alınması çalışmalarının sürmekte olduğunu yazan Fileleftheros, beş özel geminin, şu an platforma hizmet etmekte olduklarını kaydetti.

Gazete, gemilerden üç tanesinin Limasol limanına gidip gelerek, platforma gerekli malzemeler taşıdığını, iki geminin de yardım amacıyla bölgede bulunmakta olduğunu belirtti.

NOBLE ENERGY İLE RUM YÖNETİMİ TERMİNAL KONUSUNDAKİ TEMASLARINA BAŞLIYOR

Haberinin devamında, Güney Kıbrıs'ta önümüzdeki 24 saat içerisinde, enerji konularıyla alakalı olarak 3 aşamada yaşanacak olan hareketliliğin, oldukça yoğun olacağını yazan gazete, ilk olarak, Rum Yönetimi ile Noble ve Delek şirketleri arasında, doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası konusundaki ilk tur temasların, bugün ve yarın gerçekleştirileceğini haber verdi.

Gelişmelerden 2'ncisinin ise, İsrail Enerji Bakanı Silvan Şalom ile Yunanistan Enerji Bakanı Yannis Maniatis'in yarın Güney Kıbrıs'a gelecek olmaları olduğunu kaydeden gazete, iki bakanın Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile hidrokarbon konusu ve İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan arasında, denizaltına elektrik kablosu döşenmesi konusundaki işbirliğiyle alakalı olarak, müzakerelerde bulunmak ve anlaşma imzalamak için adaya geleceklerini kaydetti.

Gazete gelişmelerden 3'üncüsünün ise, doğrulama sondajı çalışmalarının tamamlanması amacıyla, Ensco 5006 isimli platformdaki faaliyetlerin üst düzeye ulaşması olduğuna dikkati çekti.

Rum Yönetiminin, doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası konusunda, Noble ve Delek şirketleriyle gerçekleştireceği müzakerelerle alakalı olarak, Enerji Bakanlığı Genel Müdürü Stelyos Himonas başkanlığındaki Rum müzakere grubunun dün toplandığını yazan gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Noble ve Delek'in müzakerelere hazır bir öneri planıyla geleceklerini belirtti.

Gazete, Rum tarafının ise kendi görüşleri konusunda hazır olmamasından dolayı, bugün ve yarın yapılacak görüşmelerde, yalnızca Noble ve Delek'in önerileriyle planını dinlemesi ve görüş belirtmeden, açıklığa kavuşturulması gereken bütün soruları sorması gerektiğinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Danışma Komitesinin kararlar alamayacağına da dikkati çeken gazete, ancak Komitenin terminal konusunda ortaklarıyla mutabık kaldığı her aşamada, bunun onay için Bakanlar Kuruluna sunulması gerekeceğini ifade etti.

Öte yandan, İsrail Enerji Bakanı Silvan Şalom'un Güney Kıbrıs ziyaretinin, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile gerçekleştireceği temaslarla, Güney Kıbrıs'a İsrail'in niyetleri konusunda daha net bir görüntü sağlayacağını kaydeden gazete, buna paralel olarak, Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan arasında deniz altından elektrik kablosu döşenmesi konusundaki işbirliğinin perde arkasından masaya konacak olmasının, Rum kesimi ile İsrail'in enerji konusundan soyutlanmasını da ortadan kaldıracağını savundu.

İsrail Elektrik Kurumu'ndan uzmanların, bu çerçevede Rum kesiminde bulunduklarını ileten gazete, İsrailli uzmanların bugün Rum Elektrik İdaresi AİK ile temaslarda bulunacaklarını kaydetti.

11 numaralı parsel bölgesindeki sismografik faaliyetlerin, bugünlerde engelsiz ve kesintisiz bir şekilde devam etmekte olduğunu da kaydeden gazete, bu sismografik faaliyetler aracılığıyla, Fransız Total şirketinin, doğrudan petrol araması denemesi yapması beklenen bölgedeki deniz tabanıyla ilgili üç boyutlu resimler elde edilmekte olduğunu ekledi.

"İSRAİL-KIBRIS-YUNANİSTAN ARASINDA İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİ İNŞA EDİLİYOR"

Simerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, İsrail ve Yunanistan Enerji Bakanlarının yarın gerçekleştirecekleri Güney Kıbrıs ziyareti sırasında imzalanması beklenen anlaşmanın, siyasi anlamda sembolik olduğu kadar, özlü bir anlaşma olarak da addedildiğini yazdı.

Anlaşmanın, enerji ve su kaynakları alanlarındaki bir işbirliği memorandumundan ibaret olduğunu kaydeden gazete, bunun, 3 ülkenin deniz altından elektrik kablolarıyla bağlanması, çevre ve su kaynaklarının idaresiyle ilişkili olarak, geniş bir gündem yelpazesine sahip olacağını belirtti.

İki bakanın, Limasol'a bağlı Episkopi (Yalova)'da bulunan deniz suyu arıtma tesisinin açılışına katılacaklarını da kaydeden gazete, bakanların; Enerji, Tarım ve Dışişleri bakanlarının yanı sıra, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile de temaslarda bulunacaklarını ifade etti.

Bahse konu anlaşmanın, üçlü işbirliğinin başlangıç çerçevesi olarak işlev göstermekte olduğunu kaydeden gazete, anlaşmadaki tarafların bunu başka ve daha önemli alanlara da kaydırmak istediklerini; Rum kesiminin ise enerji güvenliği konularında, gelecekteki olası işbirliğine yatırım yapmakta olduğuna dikkati çekti.

Rum Savunma Bakanlığı'na ait temas grubunun, enerji güvenliği konusunda İsrail'deki temas grubuyla görüşmeler yapmasının ardından, birkaç gün önce Rum kesimine döndüğünü kaydeden gazete, benzer temasların, Atina ile de yapılmakta olduğunu ekledi.

Savunma aşamasındaki ilk örneklerin, sonbaharda ortaya çıkmasının beklendiğini de yazan gazete, sonbaharda Rum kesimi ile Yunanistan, Rum kesimi ile İsrail aynı zamanda Rum kesimi, İsrail ve Yunanistan arasında askeri tatbikatlar yapılacağını anlattı.

Noble Energy şirketinin 12'inci parselde gerçekleştirmekte olduğu doğrulama sondajıyla ilgili çalışmaların; Atina ve Tel Aviv ile olan işbirliğinin derinleştirilmesinin bu haftanın gündeminin üst sıralarında bulunmasıyla, devam etmekte olduğunu da kaydeden gazete, sondaj makinesinin, deniz tabanından itibaren 5 bin 600 metre derinliği aşarak, doğal gaz yatağındaki istenen derinliğe ulaştığını anlattı.

Gazete, nihai değerlendirme için hesaplanacak olan verilerin toplanması işleminin başladığını ekledi.

LAKKOTRİPİS

Öte yandan, KRETİK Başkan yardımcılarından Solon Kasinis'in görevinden istifa etmesiyle birlikte, Rum Hidrokarbon Şirketi KRETİK konusunda ne olacağının da gündemi meşgul etmekte olduğunu yazan gazete, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, KRETİK meselesiyle ilgili planlamaların nihai aşamada bulunduğunu söylediğini aktardı.

Gazeteye göre Kasinis, geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada, hem kendisinin hem de KRETİK'in süreçten dışlandığı suçlamasında bulunmuş, aynı zamanda bakanın icra direktörleri (genel müdürler) olmadan, kararları siyasi aşamada alacak olan yeni bir yönetim kurulu kurmaya yönelmekte olduğunu dile getirmişti.

Gazeteye göre, konuyla ilgili açıklamasında, ayrıntıya girmeyen Lakkotripis, planlamalar tamamlandığı zaman, nihai kararların alınması için Bakanlar Kurulu'na sunulacaklarını ifade etti.

Hedeflenen şeyin, hidrokarbon meselesinin idare edilmesi için, devletin siyasi kolu olacak olan güçlü bir devlet şirketi kurulması olduğuna dikkati çeken Rum bakan, olayların, 15 Ağustos'tan sonra daha hızlı gelişeceğini söyledi.

Yaşanan her türlü gecikmenin, DEFA önünde bulunan ara çözüm sürecinden kaynaklanmakta olduğunu anlatan Rum bakan, yeni devlet şirketinin hem KRETİK hem de DEFA hizmetlerini de içerisine alacak olmasından dolayı, ilk önce bu konunun kapanması ve değişikliklerin daha sonra yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

KRETİK Başkanı Haralambos Ellinas da açıklamasında, KRETİK'de şu an bekleme aşamasında bulunduklarını söyledi.

Doğal gaz konusunda daha fazla gecikme yaşanmaması gerektiğini de dile getiren Ellinas, bu gecikmelerin, sözde MEB'lerinden gelecek olan olası kazançları, önemli ölçüde kısıtlayabileceğini sözlerine ekledi.

Politis gazetesi ise haberinde, İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan arasında, deniz altından elektrik kablosu döşenmesi meselesine yer verdi ve bunun yaşayabilirliğine dair ümitlerin kısıtlı olduğu yorumunu yaptı.

Teknik ve ekonomik zorluklara rağmen, "Euroasia İnterconnector" projesinin hala daha masada bulunduğunu ve Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail hükümetlerini meşgul etmeye devam ettiğini ifade eden gazete, konunun üç ülkenin Enerji Bakanları tarafından önümüzdeki Perşembe günü Güney Kıbrıs'ta ele alınacağını yazdı.

Gazeteye göre, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise konuyla ilgili açıklamasında, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın, deniz altından elektrik kablolarıyla bağlanmasının üç hükümeti de fazlasıyla ilgilendirdiğini ve Avrupa Komisyonu'nun, bu projenin, AB tarafından finanse edilebilecek olan ortak çıkara dayalı projeler kapsamına dahil edilmesini kabul ettiğini söyledi.

Komisyon'nun, Rum ve Yunan hükümetleri tarafından, projenin yaşayabilirliğinin tespit edilmesiyle ilgili çalışmaların finanse edilmesi için ikna edildiği takdirde, "yolu açacağı" yorumunda bulunan Lakkotripis, Dei-Quantum şirketinin kısa zaman önce, proje sahibi olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.

Kısa zaman önce doğal gazla ilgili ara çözüm konusunda, Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda alınan yeni kararlar temelinde, 2015–2020 yılları arasında ihtiyaç duyulacağı tahmin edilen yeni doğal gaz oranlarının, Elektrik İdaresi AİK tarafından, Rum Devlet Doğal Faz İşletmesi DEFA'ya teslim edildiği de haber verildi.

Politis gazetesi, DEFA'nın bu yeni oranlara göre, yeni bir ihale belgesi hazırlayacağını ve Rus ITERA şirketi ile muhtemelen bir önceki ihalede ikinci düşük teklifi veren Hollandalı VITOL şirketinden yeni öneriler sunmalarını isteyeceğini ekledi.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.