Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan işbirliği memorandumu bugün imzalanıyor

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.72

8.90

$

7.63

Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan işbirliği memorandumu bugün imzalanıyor

Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan işbirliği memorandumu bugün imzalanıyor

Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında, enerji konuları ve su kaynaklarına ilişkin karşılıklı anlayış memorandumu, üç ülkenin enerji bakanları tarafından bugün Lefkoşa'nın Rum kesiminde imzalanıyor.

A- A A+

Politis gazetesi "İlk ve Tarihi Anlaşma… Yeni Bir İttifak Doğuyor" başlıklı haberinde, Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis ile İsrail Enerji Bakanı Silvan Shalom'un, Rum kesimi, Yunanistan ve İsrail arasındaki ilk anlaşma olduğundan, memorandumun imzalanmasını tarihi ve siyasi açıdan büyük öneme sahip olarak nitelendirdiklerini yazdı.

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, İsrail Enerji Bakanı Silvan Shalom ve Yunanistan Enerji Bakanı Yannis Maniatis'in, bugün tarihi bir imza atacaklarını kaydeden gazete, Tarım Bakanı Kuyalis ile İsrail Enerji Bakanı'nın dün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında söylediklerine yer verdi.

Konuşmasında, Güney Kıbrıs'ta, enerji ve su konuları yanı sıra, üç ülkenin elektrik sistemlerinin deniz altı elektrik kablolarıyla birbirine bağlanması konusunun ileriye götürülmesine katkı yapmak için bulunduğunu dile getiren İsrailli bakan, İsrail ile Güney Kıbrıs ilişkilerine de değinerek, bunun her zamankinden iyi olduğunu savundu.

Memorandumun üç ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine katkısı olacağını ifade eden Shalom, Rum kesimi ile İsrail arasındaki ilişkilerdeki büyük değişikliğe de atıfta bulundu ve iki hükümetin karşılıklı yardım konusundaki iyi niyetine vurgu yaptı.

İsrail'in su konularında ihtiyacı olan her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu da dile getiren Shalom, Tarım Bakanı Kuyalis'i, yakın gelecekte İsrail'i ziyaret etmeye de çağırdı.

Gazeteye göre Tarım Bakanı Kuyalis ise konuşmasında, Shalom ile dün gerçekleştirdikleri görüşmenin, su kaynaklarının geliştirilmesi, idaresi ve korunması alanındaki çeşitli ortak ilgi konularına odaklandığını söyledi.

İki ülkenin deniz suyu arıtma konularında başarıyla işbirliğinde bulunduklarını da anlatan Rum bakan, Rum kesiminin sahip olduğu dört deniz suyu arıtma tesisinin üçünde, İsrailli şirketlerin de yer almakta olduklarını ifade etti.

Fileleftheros gazetesi ise "Boru Hatları Arkada, Kablolar Önde" başlıklı haberinde, bugün Lefkoşa'nın Rum kesiminde imzalanacak olan memorandum ile birlikte, Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan'ın, üç ülke arasında deniz altından elektrik kablosu döşenmesi olarak bilinen "EuroAsia Interconnector" projesini resmi olarak da desteklediklerini açıklayacaklarını haber verdi.

Rum kesiminin, Vasiliko'da inşa edilecek olan doğal gaz sıvılaştırma terminali konusunda işbirliği aramakta olduğunu yazan gazete, Yunanistan'ın ise Avrupa'ya yönelik doğal gaz ihracatı şebekesinde rol almak istediğini belirtti.
İsrail Enerji Bakanı Shalom'un, dün gerçekleştirdiği görüşmeler ve açıklamalarında, Güney Kıbrıs ziyareti sırasında bu projeye verilecek öneme işaret ettiğini kaydeden gazete, iki bakanın, Kudüs ve Güney Lefkoşa arasında değişimli olarak yılda iki kez siyasi ve teknokratik aşamada görüşmeler yapılacağı konusunda mutabık kaldıklarını iletti.

Gazete, üç ülkenin bakanlarının, "EuroAsia Interconnector" projesi hakkındaki tüm veriler ve bugüne kadarki gelişmeler hakkında bilgilendirileceklerini de ekledi.

Alithia gazetesi ise "Tarihi Anlaşma" başlığıyla manşete çektiği haberinde, memorandumun imzalanmasıyla birlikte, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail arasındaki enerji doktrininin de "mühürleneceğini" yazdı.

Haravgi gazetesinin haberine göre ise, Enerji Bakanı Lakkotripis, Rum hükümetinin, üç ülke arasındaki memorandumun imzalanmasına büyük yatırım yapmakta olduğunu söyledi.

Arzu ettikleri şeyin, üç ülke arasındaki ilişkilerin derinleşmesi olduğunu söyleyen ve ele alınacak birçok konuya değinen Lakkotripis, yapılacak görüşmelerde, Rum kesimi ile İsrail arasındaki MEB'de bulunan doğal gaz yataklarından ortaklaşa istifade edilmesi konularının yanı sıra, çevre korumasıyla ilgili konuların da ele alınacağını sözlerine ekledi.

Simerini ise bakanların açıklamasını "İki Ülke Arasındaki İlişkiler Her Zamankinden Daha İyi Aşamada" başlığıyla aktardı.

ANASTASİADİS İSRAİL'E DOĞAL GAZI RUM KESİMİ ÜZERİNDEN İHRAÇ ETMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Simerini gazetesi ise "Başkan Taahhüt Bekliyor" başlıklı haberinde, dün Limasol kazasına bağlı Episkopi (Yalova)'daki deniz suyu arıtma tesisinin açılışında konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, İsrail hükümetini, sahip olduğu doğal gazı Rum kesimindeki terminal üzerinden ihraç etmeye çağırdığını ve Rum kesiminin Tel Aviv'in bölgedeki en istikrarlı ortağı olduğunu söylediğini bildirdi.

Gazeteye göre, İsrail Enerji Bakanı Shalom'un da katıldığı açılış töreninde konuşan Anastasiadis, İsrail hükümetini, İsrail doğal gazını Rum kesimindeki doğal gaz sıvılaştırma terminalinden ihraç etmeye dair potansiyelini ciddi şekilde gözden geçirmeye çağırdı.

Enerji işbirliğinin, iki ülke arasındaki güçlendirilmiş işbirliği açısından, ivme kazandırıcı bir güç haline gelebileceğini söyleyen Anastasiadis, bütün bunların, Rum kesiminin İsrail'in bölgedeki belki de en istikrarlı ortağı olması dikkate alındığında, birbiriyle daha da çok bağlantılı olduğunu ifade etti.

Anastasiadis, doğal gazın Akdeniz ülkelerinden yalnızca Avrupa'ya değil, Uzak Doğu'ya nakledilmesi açısından, Süveyş Kanalına olan yakınlıklarının, Rum kesiminde bölgesel bir enerji merkezi meydana getirilmesini uygun gören, önemli bir etken olduğunu da dile getirdi.

Haravgi'nin haberine göre ise Anastasiadis, Rum kesiminin, Doğu Akdeniz'in enerji merkezi haline gelme olanağını hayata geçirmek için, Rum hükümetinin doğal gaz sıvılaştırma terminalinin inşası için kararlı bir şekilde ilerlemekte olduğunu sözlerine ekledi.

RUM YÖNETİMİ, SİYASİ PARTİLER VE YUNANLI BAKANIN DEĞERLENDİRMELERİ

Fileleftheros'un haberine göre ise, Rum hükümeti ile siyasi partilerinin, Rum kesiminin jeostratejik rolünün yükseltilmekte olduğu konusunda hem fikir oldukları haber verildi.

Gazete, Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan arasında bugün imzalanacak olan işbirliği memorandumu dolayısıyla açıklamalarda bulunan hükümet ve siyasi partilerin ortak görüşünün, bugün şekillenmekte olan koşulların, Rum kesiminin jeostratejik rolünü yükseltmekte ve bunun milli çıkarların yararına olacak şekilde kullanılmasına imkân tanıdığı şeklinde olduğunu belirtti.

Gazeteye göre, Rum devlet televizyonuna açıklamada bulunan Rum Hükümeti Sözcüsü Hristos Stilyanidis, hükümetin, bu memorandumun imzalanmasıyla, üç ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmekte olduğuna inanmakta olduğunu söyledi.
Stilyanidis, Rum kesiminin, bölgede büyük çaplı belirsizliklerin hüküm sürmekte olduğu bir dönemde özel bir role sahip olmasının, ülke açısından sahip olduğu büyük öneme de değindi.

Altihia'nın haberine göre ise, üç ülke arasındaki memoranduma imza koymak amacıyla, Rum kesiminde bulunan Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Yannis Maniatis, işbirliğinin kuşkusuz önemli bir adım teşkil ettiğini söyledi ve bunu, üç ülkenin ekonomisinin birçok sektöründe atılacak benzer adımların takip edeceğini dile getirdi.

Rum Haber Ajansı KİPE'ye demeç veren Yunan bakan, Rumların tek yanlı ilan ettiği MEB'indeki gelişmelere de değindi ve tüm komşu ülkelere, ileri sürdükleri "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tartışılamaz egemenlik haklarıyla" ilgili mesaj verdi.

Ekonomik krizle ilgili gelişmeler ışığında, Kıbrıs sorunundaki yeni tur müzakerelere de değinen Yunan bakan, Rum kesimi ile Yunanistan'ın ortaklaşa bir şekilde, doğal gaz kaynaklarının Kıbrıs sorununun çözümünden önce dağılımına dair Türk tarafı ve diğer yönlerden gelecek baskılarla başa çıkmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

KANADALILAR RUM KESİMİNE İSRAİL'DEN SIKIŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ TEDARİK ETMEK İSTİYOR

Politis gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in dün Kanadalı "Sea NG" şirketi CEO'su ve şirketin başka bir üst düzey yetkilisiyle, Kanada'nın Rum kesimindeki konsolosunun da hazır bulunduğu bir görüşmede bir araya geldiği haber verildi.

Kanadalı şirketin, Rum kesimine İsrail'den sıkıştırılmış doğal gaz tedarik etmekle ilgilendiğini ve görüşmenin de bu konuda yapıldığını yazan gazete, Kanadalıların, İsrail'in Rum kesimine ara çözüm çerçevesinde Tamar parselinden doğal gaz tedarik etmeye istekli olduğunda ısrarcı olduklarını da ekledi.

RUSLAR ARA ÇÖZÜM KONUSUNDA ENDİŞELİ

Simerini gazetesi ise "Rus Endişeleri…" başlıklı haberinde, Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) tarafından yürütülmekte olan doğal gazla ilgili ara çözüm sürecine değindi ve DEFA'nın, Rus ITERA şirketinin en iyi teklifi veren şirket olarak seçildiği ara çözüm süreciyle ilgili teklif sürecini yeniden başlatma olasılığını gözden geçirmekte olduğunu yazdı.

Bu durumun Rum kesimindeki Rus iş dünyası tarafından mercek altına alındığını ve Rusların endişeli olduklarını kaydeden gazete, Rum kesimindeki Rus İşadamları Derneği Başkanı Yuri Pianykh'nin, bunun önemli bir konu olduğunu ve Rumların Rus işletmeleri karşısındaki niyetlerine dair net bir mesaj teşkil edeceğini söylediğini aktardı.

Fileleftheros ise haberinde, Rus ITERA şirketinin, bir mektupla, DEFA Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine, ara çözüm sürecine Rum Sayıştay Başkanının da müdahil olmasını önerdiğini iletti.

Gazeteye göre Rus şirketi mektubunda, DEFA'nın müzakere grubunun, müzakerelerde yapıcı bir tavır takınmadığı konusundaki şikâyetlerini de dile getirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri