GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 13 dak.

Ercan Rum tarafının korkulu rüyası...

Ercan Rum tarafının korkulu rüyası...

AKEL'in Kıbrıs Sorunu Bürosu Başkanı Tumazos Çelebis'in Rum Ulusal Konseyi'ne 14 Haziran 2013'te sunduğu 'non paper'de (belge olmayan belge. Simerini gazetesi "anonim gizli belge" olarak tanımladı) Anastasiadis'in Maraş'ın Rumlara verilmesi önerisine Ercan Havaalanı konusunun da yer almasının, fiili tanınma tehlikesi içerdiği gerekçesiyle yoğun çekince belirttiği haber verildi.

Yayın Tarihi: 09/08/13 12:12
okuma süresi: 13 dak.
Ercan Rum tarafının korkulu rüyası...
A- A A+

Simerini "Meşruiyet Güvence Altına Alınsa Dahi Siyasi Yan Etkileri Büyük Olacak... Fiili Tanınma Tehlikesi... Uluslar Arası Hukuk Açısından Çok Karmaşık Mesele" başlığıyla yansıttığı haberinde, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun 7 Ağustos'ta Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Ulusal Konsey üyelerine ilettiği ve kaygılarını dile getirdiği belgenin zeminini de Çelebis'in bu 'non paper'inin oluşturduğunu yazdı.

Kiprianu'nun 7 Ağustos'ta ilettiği belge ile AKEL'in, Anastasiadis'in Maraş'ın Rumlara verilmesi önerisinden kaynaklanan, Ercan Havaalanı'nın meşruiyet kazanması "tehlikesinden" duyduğu endişeyi dile getirdiğini hatırlatan gazete şöyle devam etti:

"Çelebis Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in 2 Haziran 2013'te RİK'e yaptığı 'Ercan havaalanının işlemesine, uluslar arası meşruiyet konusu halledilmeden, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin denetimi altında olsa dahi izin verilmeyecek' açıklamasını teferruatıyla yorumladı.

Çelebis'in Ulusal Konsey'e sunduğu notta (non paper) Maraş'ın iadesi konusunda geçmişte harcanan bütün çabaların boşa çıkmasındaki ana nedenin, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının, Timbu havaalanının açılmasını pakete ekleme talebi olduğunu hatırlattı. Çelebis meselenin hukuki ve siyasi iki yönü bulunduğuna işaret ederek 'Uluslararası hukuk açısından konu karmaşık ve özellikle hassastır, sahte devletin dolaylı veya fiili tanınmasından kaçınılması için azami dikkat gerektirir' vurgusunu yaptı.

"KIRBIS TÜRK HAVAYOLLARI'NIN ICAO'YA KAYDOLMASINA VEYA BUNUNLA HERHANGİ BAŞKA BİR DİREKT İLİŞKİ KURMASINA ASLA MÜSAADE EDİLMEMELİDİR"

Çelebis'e göre bu tür yan etkilerden kaçınılmasında en güvenli yol olarak, Ercan'ın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin havaalanı olduğuna ilişkin kesin bir taahhüt öneriyor ancak bu Kıbrıs Türk tarafınca kabul edilmesi imkânsız bir şeydir. Dahası hukuki açıdan da Kıbrıs Türk Havayolları'nın nereye kayıtlı olacağı meselesi ortaya çıkacağını vurguluyor.

Çelebis notunda şunları kaydediyor:

'Chicago Sözleşmesi'nin 68. maddesine göre gerek uçuşlar, gerek kullanılan havayolu şirketleri üye devletler tarafından belirlenir ki bu örnekte Kıbrıs Cumhuriyeti'dir. Chicago Sözleşmesi'nin 92'nci maddesi sadece BM üyesi ülkelerinin üye olabileceğini belirtmesi nedeniyle 'KKTC' ICAO'ya üye olamaz. Dolayısıyla "Kıbrıs Türk Havayolları'nın yapabileceği şey, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nden uçuş izni almak için başvuruda bulunmak veya 17. madde uyarınca başka bir ülkeye kaydolmaktır. Bu durumda üçüncü ülke elbette Türkiye'dir.

Benzer bir çaba 1993-1994 döneminde, Kliridis ve Denktaş'ın müzakere ettiği Güven Yaratıcı Önlemler paketi çerçevesinde harcanmıştı ancak eski Başkan Kliridis süreç içerisinde, öze ilişkin müzakere olmadan Güven Yaratıcı Önlemler'in Kıbrıs sorununun çözümü olacağını fark ettiğinden, sonuçlanmamıştı.

Dolayısıyla, her halükârda Kıbrıs Türk Havayolları'nın ICAO'ya kaydolmasına veya bununla herhangi başka bir direkt ilişki kurmasına hiçbir şekilde müsaade edilmemelidir. Benzer şekilde, Kıbrıs Türk Havayolları'nın ikili anlaşma yapmasına veya Uluslar Arası Sivil Havacılık hizmetleri konusunda çok taraflı anlaşmalar yapmasına da müsaade edilmemelidir çünkü böyle bir şey fiili tanınma tehlikesine gebedir.

"ERCAN'IN İŞLEMESİYLE KKTC, PRATİKTE SAHİP OLMADIĞI TEK ŞEYİ, DIŞ DÜNYAYA TAM ERİŞİMİ ELDE EDECEK"

Esasen, Ercan'ın serbest işlemesiyle, sahte devlet dış dünyaya tam erişim elde edecek ki bu pratikte sahip olmadığı tek şeydir. Serbest turist akışına, serbest ürün ticaretine, uluslar arasında serbest reklama kavuşacak, muhtemelen uluslar arası ürün veya turizm fuarlarına katılacak. Ticari temsilcilikler, v.b. tek eksiklikleri de jure tanınma olacak.

"AVRUPA KOMİSYONU BİZİ KAPSAMAYAN ÖNERİYİ SUNARSA NE OLACAK?"

Sonuç olarak, Ercan'ın işletilmesinin, paketin bir parçası olarak, bizim tarafımızdan şartlı da olsa kabul edilmesi havadan ve sadece meşruiyet elde edilmesi şartı ile ilan edilemez. Avrupa Komisyonu, bizi kapsamayan ilgili öneriyi sunarsa ne olacak? Bunun ötesinde, bu örnekte meşruiyetin güvence altına alınması hiç de kolay bir argüman değildir, bu başarılsa bile böyle bir kararın siyasi yan etkileri çok büyük olur. Dolayısıyla meselenin Ulusal Konsey'de görüşülmesi gerekir."

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum tarafında yayın yapan, Sigma TV'ye yaptığı mektupla ilgili açıklamada, meseleyi son Ulusal Konsey toplantısında gündeme getirerek Anastasiadis'e, öneriyi kendilerine vermeyi istemiyorsa, incelemesi için bir temsilci göndermelerine müsaade etmesini istediğini anlattı. Kiprianu "Hedefim, Sayın Başkan ile kamuoyu önünde değil baş başa konuşmaktır. Mektubun hedefi, Başkan Anastasiadis'i, önerinin gebe olduğu tehlikeler hakkında uyarmaktır. Zamansal olarak henüz önerinin nihai tesliminden uzaktayız" dedi.

RUM YÖNETİMİ: "MARAŞ İLE İLGİLİ MASADAKİ TEK ŞEY, FÜLE'YE GÖNDERİLEN ÖNERİDİR"

Fileleftheros "Maraş'la İlgili Masada Sadece Füle'ye Gönderilen Öneri... Partiler Timbu Havaalanı İle Herhangi Bir Bağlantıyı Kesin Dille Reddediyor" başlıklı haberinde Rum hükümet kaynaklarını adres göstererek, şu anda masada Maraş'la ilgili tek şeyin, AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'ye gönderilen öneri olduğunu, önerinin somut olduğunu ve Ercan Havaalanı ile alakalı hiçbir şey içermediğini yazdı.

Habere göre aynı kaynaklar, Füle'ye gönderilen öneride a) Maraş'ın eski sakinlerine verilmesi, b) Mağusa Limanı'nın Avrupa Komisyonu'nun sorumluluğunda açılması, c) "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin tanınması anlamına gelen Ankara Protokolü'nün hayata geçirilmesi ve d) Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerindeki başlıkların açılması ile ilgili olduğuna işaret ettiler. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bu öneri hakkında Rum siyasi partilerine, görüşmeleri sırasında bilgi verdiğine işaret eden kaynaklar, AKEL'in Maraş önerisiyle ilgili analizi vesilesiyle 'var olan verilerden başka bir şey değildir" vurgusunu yaptılar.

Aynı kaynaklar Anastasiadis hükümetinin bu dönemde, Maraş önerisinin ötesinde, Maraş konusuyla ilgili müzakereler sırasında ortaya çıkabilecek başka senaryolarla ilgili de ön hazırlık yapmakta olduğuna işaret ettiler. Yapılmakta olan bu plan tatbikatlarının, hükümetin önüne gelen bilgiler temelinde, müzakereler sırasında gündeme getirileceklerini kimsenin göz ardı edemeyeceği, öngörülen ve öngörülmeyen senaryolarla ilgili olduğunu belirttiler. Müzakere masasına konulması halinde, Anastasiadis hükümetinin hazırlıklı olabilmesi maksadıyla, üzerinde çalışılan senaryolardan birinin de Ercan Havaalanı ile alakalı olduğuna işaret ettiler.

Gazete böyle bir ihtimalin varlığının Anastasiadis-Perdikis görüşmesi sırasında gündeme geldiğini belirtti ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi yetkilisi Yorgos Perdikis'in dün yaptığı açıklamada, Ercan Havaalanı'nın Maraş'ın açılması ile hiçbir bağlantısı olmayacağı teyidi aldığını söylediğine dikkat çekti.

RUM SİYASİ PARTİLER MARAŞ-ERCAN BAĞLANTISINA KESİNLİKLE KARŞI

Rum siyasi partilerinin Maraş'ın Rumlara verilmesi ile Ercan Havaalanı'nın açılması arasında herhangi bir bağlantı olmasına yoğun itirazlarını ortaya koyduklarına işaret eden gazete haberini şöyle sürdürdü:

"Edek ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru Maraş kentinin yasal sakinlerine iade edilmesinin yasadışı Timbu (Ercan) havaalanı ile bağlantılı kılınmasına kesinlikle ve kati surette karşı olduğunu söyledi. Omiru yasadışı Timbu havaalanının herhangi bir şekilde işlemesinin 'sahte devletinin tanınması tehlikesi içerdiğini' kaydetti ve Maraş kentinin yasal sakinlerine iadesinin, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Türkiye-AB müzakerelerinde üyelik başlıklarının açılmasına rıza göstermesiyle bağlantılı kılınmasına da kesinlikle karşı olduğuna işaret etti.

Mihalis Yorgallas (sözcü) EURO.KO'nun Maraş'ın iadesinin 'yasadışı Timbu havaalanının herhangi bir şekilde işleyişinin meşrulaştırılmasına' kesinlikle karşı olduğunu açıkladı. Böyle bir gelişmenin yasadışı sahte devletin meşruiyet kazanması ve tanınmasının ilk basamağını oluşturacağına işaret ederek 'Maraş eksenindeki herhangi bir faaliyetin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına saygılı olması gerekir' vurgusunu yaptı.

Yorgos Perdikis 'AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun gönderdiği mektupla dolaylı yoldan aldığımız, Başkan Anastasiadis'in Maraş'la ilgili öneri hazırladığı bilgisini büyük bir şaşkınlıkla öğrendik. Bu önerinin ne zaman oluşturulduğu da büyük bir şaşkınlık meselesidir çünkü Ulusal Konsey düzeyinde uzlaşılmadı. Maraş, Timbu ve üyelik başlıkları önerisinin bildirilmesi için özellikle AKEL temsilcisinin seçilmesi de şaşırtıcıdır' dedi.

Andros Kiprianu'nun mektubunun bir kopyasını alanlardan biri olan Yorgos Lillikas da, 'Başkan Anastasiadis'in Maraş'la ilgili önerisi Kıbrıs sorunu açısından çok tehlikelidir. Matematiksel olarak sahte devletin ayrı egemenliğinin dolaylı tanınmasını gündeme getirecek, aynı zamanda Türk tarafının Kıbrıs sorununu çözmek istemesiyle ilgili her türlü teşviki de ortadan kaldıracak' dedi.

RUM BAŞKANLIK KÖŞKÜ MESELENİN BASINA SIZDIRILMASINI "MARAŞ ÖNERİSİNİN ALTININ USTACA OYULMASI" OLARAK ALGILADI, ÇOK RAHATSIZ

Politis haberi "Timbu Taslakta... Maraş'la İlgili Her Şey Zor... Hükümet AKEL'den Rahatsız" başlıklı haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Maraş'la ilgili mektubunun içeriğinin basına sızmasının Rum Başkanlık Köşkü tarafından, Maraş'la ilgili önerinin özünün altının ustaca oyulması olarak algıladığını haber verdi.

Gazete Anastasiadis hükümetinin bu durumdan oldukça rahatsız olduğuna vurgu yaparak Kiprianu'nun 7 Ağustos tarihli mektubunun basına "maksatlı olarak sızdırıldığına" inandığını yazdı, özetle şunları aktardı:

"Kiprianu'nun, AKEL'in Maraş'ın açılması ile Timbu havaalanının açılmasının bağlanmasından rahatsızlığının anlatıldığı mektubunun dün Fileleftheros'ta yayınlanması EDEK, Ekologlar ve Yorgos Lillikas gibi siyasi güçlerin çok önceden hazırlanmış tepkilerine neden oldu ki bu hükümetin, müzakerelere kapalı kentle ilgili olumlu bir gelişmeyle başlama çabaları açısından olumsuz bir unsurdur.

Hükümet kaynakları gazetemize yaptıkları açıklamada, rahatsızlığın, Çelebis'in bilgi notundaki Timbu karşılığına itiraz ve çekincelerinin özünden kaynaklanmadığını, havaalanı meselesinin Anastasiadis'in Ulusal Konsey'e sunduğu öneride değil de gayrı resmi taslakta yer almasından kaynaklandığını söylediler.

Aynı kaynaklar, öneriyle ilgili bilgi almak isteyen parti temsilcilerine net bir şekilde, Timbu karşılığının sadece taslakta yer aldığını, resmi öneride yer almadığının söylendiğine işaret ederek hazırlanmakta olan birçok taslak bulunduğunu söylediler.

İkinci ve başlıca rahatsızlık kaynağı AKEL Genel Sekreteri'nin gerek Başkan Anastasiadis'e gerek Ulusal Konsey'in geriye kalan siyasi parti liderlerine mektup göndermesidir. İlaveten Ulusal Konsey'de olmayan Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'a da gönderildi. Hükümet, AKEL'in, konunun bu şekilde basına sızmasının kaçınılmaz olarak –ki sonunda oldu- şu anda, gereksiz gürültüye en azından yorum ve görüşlere neden olacağını bildiğini, en azından bilmesi gerektiğini düşünüyor.

Gazete Rum siyasi partilerinin (Omiru, EURO.KO, Perdikis, Lillikas) konuyla ilgili tepki açıklamalarının tam da Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın ABD Başkanı Barack Obama ile bu konuyu da görüşeceği güne denk geldiğine özellikle işaret etti.

TAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.