GÜNEY KIBRIS
okuma süresi: 3 dak.

Anket... Kıbrıslı Rumlar hiç kimseye güvenmiyor

Anket... Kıbrıslı Rumlar hiç kimseye güvenmiyor

Güney Kıbrıs'ta yapılan bir anket sonucunda Kıbrıslı Rumların, siyasi partilere, bankalara ve de yargıya yönelik güvenlerinin az olduğu ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 11/08/13 10:27
okuma süresi: 3 dak.
Anket... Kıbrıslı Rumlar hiç kimseye güvenmiyor
A- A A+

Simerini gazetesi, LS Prime Market Research&Consulting Ltd'in, gazete adına, 640 kişinin katılımıyla yapmış olduğu ankete geniş bir şekilde yer verdi.

Gazete, Kıbrıslı Rumların, skandalları, yolsuzlukları, ekonomik suçları ve adaletin dağıtılmamasını teyit etmekle birlikte hiçbir şeye ve hiç kimseye güvenmediklerini yazdı.

Anket sonucunda, Hükümet'in, ilk altı ayda aldığı zor kararların bedelini ödediğinin görülmekte olduğunu, yazan gazete geçtiğimiz Mayıs ayına göre gerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in şahsına yönelik olumlu görüşlerin gerekse ekonomi konusundaki icraatların kabul edilmesi derecesinin azaldığına dikkati çekti.

Gazete Anastasiadis hakkında olumlu görüş oranının geçtiğimiz Mayıs ayında yüzde 45.2 olduğunu bugün ise bunun yüzde 32.8'e düştüğünü belirtti.

Habere göre siyasiler hakkındaki olumlu veya olumsuz görüşlerin sorulduğu ankette Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis hakkındaki olumlu görüş oranı yüzde 32.8, olumsuz görüş oranı ise yüzde 27.7'dir.

DİSİ Başkanı Averof Neofidu için olumlu görüş yüzde 28.7, olumsuz görüş yüzde 39.1; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu için olumlu görüş yüzde 15.6, olumsuz yüzde 55.3; DİKO Başkanı Marios Karoyan için olumlu görüş yüzde 14.3, olumsuz yüzde 54.6; KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru için ise olumlu görüş yüzde 28.9, olumsuz yüzde 30'dur.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ekonomi konusundaki icraatlarını bugüne kadar nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna, yüzde 30.3'ü "ne olumlu ne olumsuz", yüzde 22.5'i "iyi", yüzde 16.9'u "kötü", yüzde 15.9'u "çok kötü", yüzde 5.6'sı "çok iyi", yüzde 8.8'i ise "bilmiyorum/yanıt yok" şeklinde cevap verdi.

Kıbrıs sorununda, kısa zamanda gelişmeler olacağına inanıyor musunuz sorusuna ise yüzde 33.1'i "muhtemelen (belki)evet", yüzde 29.7'si "kesinlikle hayır", yüzde 16.8'i "muhtemelen hayır", yüzde 14.1'i "kesinlikle hayır" yanıtını verdi.

Milletvekilliği seçimleri gelecek Pazar yapılması durumunda hangi partiye oy vereceksiniz sorusuna, yüzde 25'i DİSİ, yüzde 16.1'i AKEL, yüzde 7'si DİKO, yüzde 5.6'sı KS EDEK, yüzde 0.6'sı EVRO.KO, yüzde 2.4'ü Çevreciler, yüzde 6.7'si Vatandaşlar İttifakı, yüzde 1.9'u ELAM, yüzde 2.2 başka partilere, yüzde 25.3'ü hiç kimseye, yüzde 7.2'si ise bilmiyorum/yanıt yok şeklinde yanıtladı.

Gazete mevcut hükümet içerindeki en iyi bakanın kim olduğu sorusuna, yüzde 31.6'sının Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis şeklinde yanıt verdiğini, bunu, yüzde 15.9 ile Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in takip ettiğini yazdı.

Gazete en iyi bakan sorusuna ayrıca ankete katılanların yüzde 15.6'sının "hiç kimse" yanıtını verdiğini de belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.