Rum Yönetimi, Maraş konusundaki sessizliğini bozdu

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.43

8.49

$

7.23

Rum Yönetimi, Maraş konusundaki sessizliğini bozdu

Rum Yönetimi, Maraş konusundaki sessizliğini bozdu

Rum Yönetimi, Rum kamu oyunda Maraş konusunda sürdürülen diyalog konusundaki sessizliğini bozdu. Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis ile Başpiskopos II.Hrisostomos'un açıklamalarına yer verdi.

Rum Yönetimi, Maraş konusundaki sessizliğini bozdu
A- A A+

Habere göre Rum Yönetimi, Maraş konusunun, Ercan Havalimanı ile ilişkilendirilmediğini ayrıca Rum tarafının, müzakerelere yönelik hazırlığının bir bölümü olan iç belgenin, kamu oyu tartışmasının konusu olmaması gerektiğine dikkati çekti.

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, yaptığı yazılı açıklamada, konu hakkında müzakere henüz ortaya çıkmadan kendi aralarında tartışma yapılmasının üzücü olduğunu belirtti.

Stilyanidis, Rum Yönetimi'nin görüşlerinin, gerek Nikos Anastasiadis tarafından Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'a, gerekse Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis tarafından muhataplarına iletildiği gibi, bu konunun herhangi bir şekilde Ercan ile ilişkilendirilmemesi yönünde olduğunu ifade etti.

Stilyanidis açıklamasının devamında Dışişleri Bakanlığı'nın, kendi taraflarının görüşlerini dile getirmek ve karşı önerileri göğüslemek için hazırladığı, iç belgelerinin, kamu oyu diyaloğu konusu, yapılmaması gerektiğini de belirti.

II.HRİSOSTOMOS

Habere göre Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos konu hakkında yaptığı açıklamada Türklerin, Maraş'ı vermeleri için, "sahte devletin" tanınmasına yol açacak karşılıklar alması çabalarından, kaçınması için Rum Yönetimi'ne tavsiyede bulundu.
"Dillirga" bölgesi çatışmalarının 48.yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikten sonra açıklamalarda bulunan Başpiskopos II.Hrisostomos, Maraş konusunun, Rum Yönetimi Başkanı tarafından, Kıbrıslı Türklerin 40 yıldır kapalı olan Maraş şehrini verme konusunda iyi niyete sahip olup olmadığını görmek için ortaya koyduğunu söyledi.

Hrisostomos, Türklerin iyi niyete sahip olmadığını ve olmayacağını iddia etti.

Rum tarafının, dikkatli olması gerektiğini belirten II.Hrisostomos "Eğer iyi niyet göstermek ve bize, yıkılmış olsa da Maraş'ı vermek istiyorlarsa bu, bizce hoş karşılanır. Sahte devletin tanınmasını veya sahte devlete varlık kazandıracak bu tür karşılıklar istiyorlarsa, Hükümet'in böyle bir şey yapmasını tavsiye etmiyorum" şeklinde konuştu.

II. Hrisostomos açıklamasında ayrıca çok dikkatli olunması gerektiğini zira Türklerin "Her zaman almayı istediğini" ileri sürdü.

OMİRU

KS EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru, yaptığı açıklamada (Hükümet Sözcüsü Stilyanidis'in açıklamasından önce), Maraş konusundaki sessizliğin anlaşılmaz olduğunu söyledi.

Partisinin, Maraş ile ilgili "Package Proposal" başlıklı belgeden haberdar olduğunu belirten Omiru, iki kişilik EDEK heyetinin, Rum Başkanlık Sarayı'na 30 Temmuz'da yaptıkları ziyarette belgenin içeriği konusunda bilgi aldığını ifade etti.

Omiru, belgenin içeriğinden bağımsız olarak Rum Yönetimi'nin Maraş konusundaki çeşitli temaslarında, "yasa dışı" Ercan Havalimanı'nın meşrulaştırılmasıyla herhangi bir ilişkilendirme yapılıp yapılmadığı konusunu gündeme getirdiklerini ve getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde ise Omiru'nun, bir büst açılış töreninde yaptığı açıklamalarına yer verdi.
Omiru, kargaşa yaratma ve uluslararası hukuku çiğneme davranışından vazgeçmesinin tavsiye edilmesi amacıyla Türkiye'ye, kararlılıkla müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası hukuk düzenine uyması konusunda Türkiye'ye çağrı yapılması gerektiğini söyleyen Omiru, özellikle AB'nin, Türkiye'ye, Deniz Hukuku'na ilişkin anlaşmayı sürekli olarak ret etmesinin, AB katılım müzakerelerinin sona ermesine neden olacağı şeklinde telkinde bulunması gerektiğini ifade etti.

ÇEVRECİLER

Politis gazetesine göre Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Kıbrıs sorunu Komitesi üyesi Andreas Masuras, Hükümet Sözcüsünün, kamu oyu diyaloğundan kaçınılması bahanesiyle, Maraş konusunun özünü yorumlamaktan kaçındığını söyledi.
Masuras, hazırlanan öneriler konusunda partilerin bilgilendirilmesi için derhal Ulusal Konsey'in toplanmasını da talep etti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri