Rum siyasi partilerin Barış Harekatı'nın ikinci kısmıyla ilgili açıklamaları…

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.03

8.14

$

6.91

Rum siyasi partilerin Barış Harekatı'nın ikinci kısmıyla ilgili açıklamaları…

Rum siyasi partilerin Barış Harekatı'nın ikinci kısmıyla ilgili açıklamaları…

Rum siyasi partilerin, Barış Harekatının ikinci kısmıyla ilgili açıklamalarında, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin çabaların sürdürülmesine dair kararlılıklarını ifade ettikleri haber verildi.

Rum siyasi partilerin Barış Harekatı'nın ikinci kısmıyla ilgili açıklamaları…
A- A A+

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, ileri sürülen "Türk işgalinin kara yıldönümünün, birlik, bütünlük ve milli kaygı meydana getirecek bir dönüm noktasına dönüşmesi, aynı zamanda halkın bölünmesini derinleştiren bir yıl dönümü olmaktan çıkması gerektiğini" savunan DİSİ partisi, gerçek birlik ve bütünlüğün, iç cephede ulusal uzlaşma ve arzu edilen birlik olmadan gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

AKEL partisi ise gün dolayısıyla yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun, insan haklarını ve temel özgürlükleri güçlendirecek olan, iki kesimli-iki toplumlu çözümü konusuna olan bağlılığını ve tutarlılığını vurguladı.

Kıbrıs sorununun çözümü için, doğru içeriğe sahip olacak olan her türlü çabayı desteklemeye hazır olduğunu dile getiren AKEL, üzerinde mutabık kalınan şeylerden vazgeçilmesinin, Rum kesimini telafi edilemeyecek bir şekilde zor durumda bırakacağını belirtti.

Önümüzdeki Sonbahardan itibaren, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir çözüm faslının başlamasının beklendiğini ifade eden DİKO ise, içinde bulunulan anların kritikliğinin, doğru içeriğe sahip olacak olan iki kesimli-iki toplumlu federasyon çözümü için, talepkâr bir strateji ve taktik temelinde, birlik-bütünlük emretmekte ve tayin etmekte olduğunu dile getirdi.

"Ankara'nın toprak üzerindeki koşulları değiştirmek için çeşitli yollar tasarlamakta olduğunu" iddia eden EVRO.KO ise, Ankara'nın, KKTC'de bulunan olabildiğince çok miktarda Rum malının tapusunu ele geçirmek istediğini iddialarına ekledi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi de açıklamasında, Türkiye ve ileri sürülen işgal makamlarının olumsuz tavırlarının, Maraş konusundaki önerinin ileriye götürülmesi çabasını engellememesi gerektiğini, aynı zamanda Ercan Havalimanı'nın meşrulaştırılması tuzağına da düşmemeleri gerektiğini savundu.

Vatandaşlar İttifakı Hareketi ise yaptığı açıklamada, iç cephedeki gerçek bütünlüğün, ulusal açıdan talepkâr bir strateji temelinde ortaya çıkması gerektiğine dikkati çekti.

Politis gazetesi ise "Gözler Maraş'ta… Maraş ve Güzelyurt'un İşgal Edilmesinden Bu Yana 39 Yıl Geçti" başlıklı haberinde, Rum siyasi partilerinin, Barış Harekatının ikinci kısmıyla ilgili açıklamalarında, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması aynı zamanda Maraş'la ilgili mesajlar gönderdiklerini yazdı.

OMİRU

Simerini gazetesinin haberine göre ise, Başpiskopos Makarios'un doğumunun 100'üncü yılı dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikte konuşan Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Rum kesiminin görevinin, yönetim ile halk arasında maksimum fikir birliğini sağlamak olduğunu söyledi.

Omiru, hedeflerinin "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tüm yasal sakinlerinin insanlık haklarını ve temel özgürlüklerini tam anlamıyla tesis edecek, aynı zamanda Uluslar arası hukuk ve AB hukukuna uygun bir çözüm olması gerektiğine" de dikkati çekti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri