Fotiu: "Ankara modası geçmiş uygulamalarda ısrar ediyor"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.13

8.24

$

6.97

Fotiu: "Ankara modası geçmiş uygulamalarda ısrar ediyor"

Fotiu: "Ankara modası geçmiş uygulamalarda ısrar ediyor"

Güzelyurt'un kurtuluş yıldönümünde Güzelyurt kökenli Rumlar gelenekselleştirdikleri gibi 16 Ağustos günü BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi ülkelerin Rum tarafındaki büyükelçiliklerini ziyaret ederek, "geri dönme" isteklerinin yer aldığı birer karar sureti verdi.

Fotiu: "Ankara modası geçmiş uygulamalarda ısrar ediyor"
A- A A+

Fileleftheros haberi "Rusya Her Zaman Kıbrıs'ın Yanında... Omorfolulara (Güzelyurt kökenli Rumlar) Teyit ve Kıbrıs Sorununun Çözüm Mesajı... Rus Büyükelçi 1974'te Kıbrıs'ta Diplomattı" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete sözde "Güzelyurt Belediye Başkanı" Haralambos Pittas başkanlığındaki, siyasi partilerden temsilcilerin de katıldığı heyetin ABD ve Rusya büyükelçilikleri ziyaretlerini öne çıkardı.

Habere göre heyet "dünya güçlülerine, insan haklarının tesisi ve ata topraklarına geri dönüş" taleplerini içeren karar suretleri verdi. Rusya'nın Güney Kıbrıs'taki yeni büyükelçisi Stanislav Osadchiy'in heyeti kabul ederek görüştü.

RUS BÜYÜKELÇİ OSADCHIY "KIBRIS HELENİZM'İNİN MÜCADELESİNİ" DESTEKLİYOR

Heyette yer alan Rum Avrupa Milletvekili Antigonis Papadopulos'un Osadchiy'nin Rumca konuştuğu heyete, "Rusya'nın her zaman Kıbrıs'ın yanında olduğunu ve Kıbrıs sorununun mümkün olan en kısa zamanda adilane çözülmesi için elinden geleni yapacağını" söylediğini aktardığını yazan gazete şunları da ekledi:

"Antigonis Papadopulos devamla Rus Büyükelçi'nin, Rus hükümetinin her zaman Kıbrıs Helenizm'inin mücadelesini desteklediğini ve Omorfoluların 39 yıldır kentlerinden uzak kalmalarının haksızlık olduğunu ve Rusya'nın nihai adalete kadar müşterek mücadeleye devam edeceği teyidinde bulunduğunu aktardı.

Avrupa Milletvekili ayrıca Rus büyükelçinin kendilerine, 1974'te Kıbrıs'ta diplomat olduğunu, olayları çok iyi bildiğini ve o zamandan beridir, Rusya Federasyonu'nun Kıbrıs'ı destekleyebilmesi için gelişmeleri takip ettiğini hatırlattığını anlattı. Dahası Papadopulos Osadchiy'in heyete, BM Güvenlik Konseyi'nde Kıbrıs'a destek verdiğini ve gerektiği sürece Kıbrıs'ın yanında olmaya devam edeceğini söylediğini de belirtti."

Gazete sözde "Belediye Başkanı" Pittas'ın ABD Büyükelçiliği çıkışında yaptığı açıklamada "kelimenin tam anlamıyla 39 yıldır dünyayı köşe bucak dolaşarak adalet ve kentimize geri dönüş yolu arıyoruz" dediğini ve şunları da eklediğini yazdı:

"Bugün (dün) saat 08.00'den beridir Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin büyükelçiliklerinin kapısını çalıyor ve süregelen Türk işgali, kültür mirasımızın süregelen yağmalanmasını protesto kararlarımızı veriyoruz. Geçmiş yıllardakinden farklı olarak bir noktanın daha altını çizmek istiyoruz: Türkiye Omorfo'nun ve bölgenin karakterini ve şeklini değiştirmeye, gerek kenti gerek bölgesini Türkleştirmeye çalışıyor. Yollara, kentlere Türkçe isimler verdi ve her yeri hilalli kırmızıya boyadı, kiliseleri yağmalayıp camiye çevirdi ve hazinelerimiz yurtdışına satıldı."

Aynı gazete Güzelyurt kökenlilerin büyükelçiliklere birer suretini verdikleri karar metninde yer alanları "İşgal Bölgelerinde Benzeri Görülmemiş İnşaat Patlaması... Omorfolular Türklerin Kıbrıs Rum Mallarını Gasp Ettiğinden Şikâyetçi" başlığı altında aktardı.

Habere göre karar metninde, geçmiş yıllardaki metinlerden farklı olarak, KKTC'de benzeri görülmemiş bir inşaat patlaması yaşandığı ve "Rumlara ait malların satılmakta olduğu, KKTC'nin de bu mal satışlarından hızlı para kazanmak isteyen işadamlarının sığınağı haline geldiği," iddiası yanında Türkiye'nin, Rum yönetimi tarafından tek taraflı ilan edilen münhasır ekonomik bölgeyle ilgili "tehditlerde bulunduğu" şikayeti yer aldı.

FOTİU: "ANKARA ŞÜPHELİ TAVRINDA VE MODASI GEÇMİŞ UYGULAMALARDA ISRAR EDİYOR"

Gazete "Ankara Modası Geçmiş Uygulamalarda Israr Ediyor... Savunma Bakanı Türkiye'yi Kıbrıs Sorunundaki Tavrından dolayı Şikayet Etti" başlıklı haberinde ise Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun, Türkiye'nin Kıbrıs sorununda "şüpheli tavır sergilemek ve modası geçmiş uygulama ve taleplerde ısrar ettiğini" öne sürdüğünü yazdı.

Habere göre Güzelyurt'un kurtuluş yıldönümü olan dün sözde "Omorfo (Güzelyurt) Belediyesi" tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Fotiu, Güney Kıbrıs'ın içerisinde bulunduğu kötü ekonomik duruma karşın Anastasiadis hükümetinin "Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için samimi çabaya bağlılığı öncelikli milli görev addettiğini" savundu.

Anastasiadis'in, müzakerelerin yeniden başlaması arifesinde, Rum Ulusal Konseyi'yle istişare içerisinde milli bir strateji belirlemek istediğine de işaret eden Fotiu, özetle şu iddialarda bulundu:

"Maalesef, yoğun ön hazırlık aşamasında olmamıza rağmen Türkiye, istilanın oldubittilerinin tanınmasını gündeme getiren modası geçmiş uygulama ve talepleriyle şüpheli tavır sergilemektedir.

Doğal uzlaşıcı yaklaşım yerine, kabul edilemez tezlerini dayatma aracı olarak askeri gücünü gösteriyor. Geriye kalan projeler aracılığıyla sahte devletin tanınmasını istiyor ve bölgedeki barış ve güvenliği dinamitliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çabalarının kabul edilmediğini belirterek, istila ve işgal ile kendisinin işlediği savaş suçlarını Ada'mızdaki gerçeklerin göstergesi olarak öne çıkartıyor."

Simerini "Omorfolular Güvenlik Konseyi'ne İşgalin Uluslar Arası Meşruiyete Hakaret Olduğunu Vurguladı" başlığıyla yansıttığı haberinde, Güzelyurt kökenlilerin Türk askerinin Ada'dan çekilmesi taleplerini yineleyerek Türk tarafının, Güzelyurt'a "geri dönmeleri konusunda uzlaşmaz tavır sergilediğini" savunduklarını ve "kapalı kapılar ardında her ne konuşulursa konuşulsun Güzelyurt'u pazarlık konusu yapmayacaklarını" öne sürdüklerini yazdı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri