Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki değişiklikler

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki değişiklikler

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki değişiklikler

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından görevinden alınan, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Kıbrıslı Rum üyesi Aristos Aristotelus'un, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin yapısının güçlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, komitenin, bugünkü koşullarla, çalışmalarını tamamlamak için 10 yıldan fazla bir zamana ihtiyacı olduğunu söylediği haber verildi.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki değişiklikler
banner
A- A A+

Hükümet tarafından yapılan ve Aristotelus'un yerine, 1 Eylül'den itibaren eski büyükelçi Theofilos Theofilu'nun atanacağına dair açıklamaların ardından, Aristotelus'un yetkili birimlere bugüne kadarki işbirlikleri için teşekkürlerini sunduğu mektuplar gönderdiğini yazan Politis, Aristotelus'un yetkili birimleri, yerine başkasının geçeceği konusunda bilgilendirdiğini de kaydetti.

Aristotelus'un, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin faaliyetleri ve geleceğiyle ilgili bir çalışma yürüttüğünü de anımsatan gazete, Aristotelus'un, bu yılki performanslar temelinde, kimlik tespitlerinin tamamlanması için Komitenin ihtiyaç duyacağı zamanı hesapladığını ifade etti.

"SAYILAR KONUŞUYOR"

Komite önünde bulunan kayıpların toplam rakamının 2.001 (1.508 Kıbrıslı Rum ve 493 Kıbrıslı Türk) olduğunu yazan gazete, Komitenin bugüne kadar 984 kişiye ait oldukları düşünülen kemikler tespit ettiğini kaydetti.

Bunlardan henüz 415 kayıp kişinin (340 Rum ve 75 Türk) kimliklerinin tespit edildiğini ifade eden gazete, 138 kişiye ait numunelerin de DNA testine gönderildiğini belirtti.

Yapılan hesaplamanın, bugünkü yapıyla birlikte, Komitenin yılda en kötü durumda 105, en iyi durumda da 130 kimlik tespitine sahip olacağını öngörmekte olduğunu ileten gazete, kimlikleri tespit edilmeyen kişilerin sayısının (1.586), 120'ye (ortalama olarak hesaplanan kimlik tespitlerine) bölünmesi durumunda, Komitenin 13 yıldan fazla çalışmaya ihtiyacı olduğunun görüldüğünü belirtti.

Aristotelus'un bu çalışmada, Komitenin insan dinamiği, bütçe ve doğru bilgi sağlanması açılarından güçlendirilmesi gerektiğini vurguladığını kaydeden gazete, Komitenin bugüne kadar 754 noktada kazı yaptığını ve bunlardan 491 tanesinin yanlış olduğunun ortaya çıktığını ekledi.

Alithia gazetesi ise "Aristotelus'un Yerine Theofilu Geçiyor" başlıklı haberinde, Aristotelus'un gazeteye yaptığı açıklamalara yer verdi.

Gazeteye açıklamasında, görevinden 31 Ağustos'ta ayrılacağını dile getiren Aristotelus, Komitenin işleyişiyle ilgili olumlu sonuçların, kimlik tespitlerinin sayısının artmasıyla, benzeri görülmemiş bir şey olduğunu anlattı.

Aristotelus, kimlik tespitlerindeki bugünkü sonuçların, Komitenin bugünkü kaynaklar, araçlar ve altyapıyla yapabileceği maksimum şey olduğunu da ifade etti.

Anastasiadis'in yerine başkasını atamasını, alelacele bir faaliyet olarak da niteleyen Aristotelus, Anastasiadis'in Kayıp Şahıslar Komitesi'nde olup bitenlerden haberdar olmadığını öne sürdü.

Gazeteye göre, Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopulos da açıklamasında, ülke siyasetinde bunca yıllık tecrübesi bulunan Anastasiadis'in, Kayıplar konusuyla ilgili olarak da oldukça bilinçli olduğunu söyledi.

Aristotelus'un yerine geçecek olan kişinin, uluslar arası prestije sahip bir kişi olduğuna da dikkati çeken Papadopulos, Aristotelus'u bu hususta endişe etmemeye de çağırdı.

Haravgi gazetesi ise "Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki Rum Üyenin İşine Son Verilmesinin Sebepleri Önemsiz" başlığıyla yayımladığı haberinde, Aristotelus'un yerine, Anastasiadis'in kişisel bir dostunun terfi ettirilmekte olduğu yorumunda bulundu.

Anastasiadis'in Aristotelus'un görevine son vermesi, aynı zamanda başka teknokratların da buna zorlanmasının, endişeler ve soru işaretlerine yol açtığını yazan gazete, bazı kişilere iş ayarlanması için, Rum Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Kayıplar Birimi'ndeki kişilerin de değiştirilmekte olduklarını da ekledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri