Anastasiadis'ten BM ile AB'ye Kıbrıs konusunda mektup

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

Anastasiadis'ten BM ile AB'ye Kıbrıs konusunda mektup

Anastasiadis'ten BM ile AB'ye Kıbrıs konusunda mektup

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin önkoşullarını, göndereceği mektupla BM ile AB'nin önüne getireceği belirtildi.

Anastasiadis'ten BM ile AB'ye Kıbrıs konusunda mektup
banner
A- A A+

Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis'in, yaz tatilinin hemen ardından, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'a, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin görüşlerinin yer alacağı mektup gönderme niyetinde olduğunu yazdı.

Habere göre Anastasiadis, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, göndereceği mektuplarda, hangi önkoşullar altında yeni bir diyaloğun başlamasının mümkün olacağı konusunda değineceğini söyledi.

Anastasiadis açıklamasında ayrıca sırf imaj yaratmak için bir diyaloğa girme niyetinde olmadığını da ifade etti.

Gazete, Anastasiadis'in mektup gönderme girişiminin, müzakerelerin yeninde başlanması ışığında kendi faaliyetlerinde bulunacağı görülen BM Genel Sekreteri Alexander Downer'in olası diğer hareketlerini önlemeyi amaçladığını yazdı.

Bu hareketlerin aynı zamanda, Anastasiadis'in, 22 Eylül'de gideceği New York ziyaretinin hazırlığını da teşkil ettiğini yazan gazete Anastasiadis'in, BM Genel Kurulu'na katılacağını ve 26 Eylül'de konuşma yapacağını da anımsattı.

Gazete Anastasiadis'in, bugünlerde, Rum Başkanlığı'nın Trodos'taki yazlığında bulunduğunu ve burada gerek Kıbrıs sorunu gerekse ekonomi ile iç konulara yönelik ileriki adımları planladığını belirtti.

ANASTASİADİS MARAŞ KONUSUNA DA DEĞİNDİ

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Maraş konusuna da değindi.

Trodos'taki yazlık evde açıklama yapan Anastasiadis, Ercan Havalimanı konusunun, "Lefkoşa"nın resmi önerisi dahilinde bulunmadığını söyledi. Anastasiadis açıklamasının devamında, Türk karşı önerilerinin göğüslenmesi amacıyla kendi direktifiyle hazırlanan çalışma belgesinde de bu konunun bulunmadığını ifade etti.

Anastasiadis, "işgal altındaki toprakların" herhangi bir şekilde yükseltilmesine olanak sağlanmaması ve de egemenliğin teslim edilmemesi amacıyla gerekli senaryolar ile görüşlerin alındığını söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, Maraş konusundaki mektubunun sonucunun yarattığı gürültüden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Anastasiadis, Ulusal Konsey'in ilk andan itibaren bilgilendirildiğine de dikkati çekti.

Anastasiadis'in Kiprianu'nun bu yöndeki hareketinin, gereksiz bir diyaloğa girilmesine neden olduğunu söyledi.

KİPRİANU'DAN YANIT

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise verdiği yanıtta Anastasiadis'in, AKEL'in takındığı sorumluluk tavrını yanlış anladığını ve propagandasını karşı görüş olmadan ilerleteceğini sandığını söyledi.

Mektup konusunda ise Kiprianu, AKEL'in, Ercan Havalimanı ile Maraş konusunun olası ilişkilendirilmesinde ortaya çıkacak tehlikeler konusunda hazırladığı bir önceki belgeyi, soruna katkı koymak amacıyla Anastasiadis'e gönderdiğini ancak Anastasiadis'in kendisine bilgi vermek yerine mektubu tüm partilere bildirdiğini ifade etti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kioprianu katıldığı bir anma töreninde ise yaptığı konuşmada ekonomi konusunda sert bir tavır sergilemeye devam edecekleri mesajını verdi.

Kıbrıs sorununa da değinen Kiprianu, herkesin, tüm gücüyle çözüm için çalışması gerektiğini söyledi. Kiprianu, bu çözümün iki toplumlu, iki kesimli siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm olduğunu belirtti.

Kiprianu, AKEL'in, çözüme yönelik Anastasiadis'in her çabasını desteklemeye de hazır olduğunu söyledi.

DİSİ'DEN YANIT

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Kıbrıs sorununa ve Anastasiadis'e destek verilmesine ilişkin açıklamasını yanıtlayan DİSİ Milletvekili Prodromos Prodromu, AKEL'in somut jestlerde bulunması gerektiğini söyledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri