Hristofyas ifade vermeyi reddetti!

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

Hristofyas ifade vermeyi reddetti!

Hristofyas ifade vermeyi reddetti!

Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, ifade vermek için çağrıldığı, ekonomi konusundaki Araştırma Komitesi'ne, ifade vermeyi reddettiği belirtildi.

Hristofyas ifade vermeyi reddetti!
banner
A- A A+

Gazeteler, Hristofyas'ın, Araştırma Komitesi'nde hazır bulunuşunu "olaylı" olarak da nitelendirdiler.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, ifade vermek için dün Araştırma Komitesi'ne gitmesi haberine ve buradaki gelişmelere geniş şekilde yer verdiler.

Fileleftheros haberi "Hristofyas: Özlü Olarak Sanığım- Hristofyas: 5-6 Siyasi Parti ve Medyanın Büyük Bir Çoğunluğu Bana Asılsız ve Yalanlarla Sataşıyor" başlıklarıyla verirken, Hristofyas'ın, ifade vereceği salonda, aralarında eski Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, eski Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis, eski Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis, bazı AKEL milletvekillerinin hazır bulunduğu, kalabalık bir topluluğun yer aldığını yazdı.

Hristofyas'ın salonda sergilediği tavırların da yadırgandığını yazan gazete, Hristofyas'ın, Araştırma Komitesi yerini almadan, salona girdiğini ve kendisine ayrılan bölüme geçtiğini belirtirken sanıkların, genelde salona, Komite üyelerinin ardından geldiğine dikkati çekti.

Habere göre Araştırma Komitesi Başkanı Yorgios Pikis, Hristofyas'a yönelik olarak, "yemin mi tasdik(onay) mi" verip vermeyeceğini sorarken, bunun üzerine Hristofyas, anayasaya atıfta bulunarak "Komite üyelerinin de yaptığı şekilde tasdik vereceğini" söyledi.

Süreç gereği soru sormaya başlayan Komite Başkanı Pikis'in, ilk sorusuna, Hristofyas'tan yanıt alamadığını yazan gazete, Hristofyas'ın okuması gereken bir metin hazırladığı konusunda ısrar ettiğini de belirtti.

Habere göre Hristofyas sözlerinin devamında "beş veya altı parti ve de medyanın büyük bir çoğunluğu, bana, dört yıldan beridir yalan, asılsız şeylerle küfrediyor" ifadesini kullandı.

Hristofyas, hazırlanmak için istediği zaman diliminin, Komite tarafından kendisine verilmemesini de şikayet etti.

Hristofyas, kendisinin bugün(dün), Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ise 27 Ağustos'ta, Rum Merkez Bankası eski Başkanı Athanasios Orfanidis'in de kendisinden sonra çağrıldığına dikkati çekerek etik meselesinden bahsetti.

Komite'nin, çalışmalarını 28 Ağustos tarihinde (bir başka gazete bu tarihi 28 Eylül olarak verdi) tamamlaması gerektiğini anımsatan Pikis, etik kurallarının ihlal edildiğini reddederek, soru sürecin tamamlanmasının ardından Hristofyas'ın yazılı metini okuyabileceğini söyledi.

Merkez Bankası eski Başkanı Orfanidis'in kendisinden sonra çağrılması konusu üzerinde durmaya devam eden Hristofyas "kendimi herhangi bir tanık olarak görmüyorum. Son beş yılda Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanıydım. Birçok kişi ve birçok şey hakkında suçlanıyorum. Kürsüden sanık olarak karşılandığımı hissediyorum" ifadesini kullandı.

Yazılı metini okumakta ısrarlı olan Hristofyas, bu açıklamayı(metni) basına yapacağını belirterek sorulacak olan sorulara da yazılı cevap vereceğini, soru-cevap sürecine girmek istemediğini; kendisinin ekonomist olmadığını; yanıt vermek için de hazırlığa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Hristofyas, yakın çalışma arkadaşlarının tatilde olduğunu ve onlarla istişarelerde bulunamadığını da belirtti.

Komite Başkanı Pikis, ifade vermemenin suç olduğunu ısrarla söylemesine karşın Hristofyas'ın yazılı metni okumak istediğini söyledi.

Gazete, Hristofyas'ın soruları yanıtlamak istememesi üzerine Komite'nin, 15 dakikalık bir ara verdiğini,bu süre zarfında Hristofyas'ın avukatlarıyla istişarelerde bulunduğunu yazdı.

Aradan sonra Hristofyas'ın, delil olarak yazılı metni sunacağını, kendisine sorulacak soruları kaydedeceğini ve Anastasiadis'in ifadesinden önce bunları yazılı olarak ileteceğini söylediğini belirten gazete, Pikis'in, sürecin böyle bir uygulamayı öngörmediğini, sorulacak soruların soruşturma nitelikli olduğunu belirttiğini de yazdı.

HRİSTOFYAS İFADE VERMEDİĞİ İÇİN CEZAİ KOVUŞTURMA İHTİMALİYLE KARŞI KARŞIYA

Gazete, Hristofyas'ın ifade vermeyi reddetmesi üzerine cezai kovuşturma ile karşı karşıya kalabileceğini, hatta bir yıla kadar hapis cezasının istenebileceğini yazdı.

Alithia gazetesi haberi "(Hristofyas) Araştırma Komitesi'nden Kaçtı- Hristofyas'ın Davranışı Cezai Kovuşturmayı Gerektiriyor" şeklinde aktardı.

Gazete Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Araştırma Komitesi'ne ifade vermeyi reddetmesinin, yasal düzenlemeye itaatsizlik konusunu gündeme getirdiğini yazdı.

Araştırma Komitesi'nin, dün toplanarak Hristofyas'ın bu davranışının, cezai kovuşturma gerektirip gerektirmeyeceğine karar verecek olan Rum Başsavcılığı'na havale edilmesi şeklinde ara karar aldığını yazan gazete, Komite Başkanı Pikis'in, konuya ilişkin dosyayı Rum Başsavcı Petros Kliridis'e gönderdiğini belirtti.

HRİSTOFYAS BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas, Araştırma Komitesi'nden olaylı bir şekilde ayrılmasının ardından basın toplantısı düzenleyerek (Komite'de okumak için ısrar ettiği) yazılı metni okudu.

Alithia gazetesi, Hristofyas'ın, basın toplantısı sırasında, sürecin Araştırma Komitesi'nin önünde bulunduğuna dikkati çekerek, gazetecilerden soru almayı kabul etmediğini yazdı.

Habere göre Hristofyas, kendisinin soruları yanıtlamayı reddetmediğini, Komite Başkanı'nın, kendisinin yazılı metni okumasını kabul etmediğini söyledi.

Gazete, Hristofyas'ın basın toplantısındaki açıklamalarına geniş şekilde yer verdi.

HÜKÜMET VE PARTİLERİN YORUMU

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis ve bazı partiler Araştırma Komitesi'nde dün meydana gelen gelişmeleri yorumladı.

Habere göre Stilyanidis açıklamasında, hiç kimsenin anayasanın üstünde olmadığını, herkesin kurumlara saygı duyması gerektiğini söyledi.

KS EDEK ve EVRO.KO partileri ise açıklamalarında, Hristofyas'ı bu tavrından dolayı eleştirdiler.

AKEL ise açıklamasında "parodi- süreç"ten bahsetti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri