Kallis'in Başsavcı Yardımcısına ilişkin raporu Güney Kıbrıs'ta krize neden oldu

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.75

$

6.86

Kallis'in Başsavcı Yardımcısına ilişkin raporu Güney Kıbrıs'ta krize neden oldu

Kallis'in Başsavcı Yardımcısına ilişkin raporu Güney Kıbrıs'ta krize neden oldu

Güney Kıbrıs'ta kısa bir süre önce, Rum Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis ve Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun adlarının karıştığı skandalı araştıran bağımsız cezai soruşturma memuru Panayiotis Kallis'in, dün hazırladığı raporu sunması ve bu rapor içerisinde Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotoktritu'nun suçlu olarak gösterilmesiyle birlikte Güney Kıbrıs'ta "kriz" yaşandığı belirtildi.

Kallis'in Başsavcı Yardımcısına ilişkin raporu Güney Kıbrıs'ta krize neden oldu
A- A A+

Bilindiği üzere geçtiğimiz söz konusu skandal geçtiğimiz Mart ayı içerisinde, Rum Meclisi Kurumlar ve Değerler Komitesi toplantısı sırasında Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Stelios Kiliaris'in "Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis'in, bankanın yönetim kurulu toplantısında, birçok milletvekilinin bankaya ödemedikleri borçlarının bulunduğu ve Başsavcı Yardımcısı'nın da rüşvet aldığı" şeklinde açıklama yapmasının ardından ortaya çıkmıştı. Bu olayın ardından Rum Başsavcı Kostas Kliridis, Başsavcı Yardımcısı hakkında cezai soruşturma başlatma kararı almıştı.

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, skandala ilişkin cezai soruşturmanın dün açıklanmasının ardından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bunu görmezden gelerek Bakanlar Kurulu'nun, bugün gerçekleştirilecek olan toplantısında ortaya çıkan yeni unsurları araştıracak soruşturma memurları atanacağı şeklinde açıklama yapmasının, Başsavcı Kostas Kliridis'i "kızdırdığını" yazdılar.

Gazete Güney Kıbrıs'ta dün yaşanan gelişmeler çerçevesinde Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu'nun da kendisine yönelik iddialara yanıt verdiğini, siyasi partilerin de açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

KALLİS'İN RAPORU

Bağımsız soruşturma memuru Panayiotis Kallis, dün açıkladığı raporunda, Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu aleyhine yolsuzluk ve rüşvet olaylarından dolayı muhtemelen cezai suçların ortaya çıkacağını belirtti.

Kallis açıklamasında, Erotokritu'ya ilişkin cezai suçların, Providencia şirketi ve Laiki Bankası'ndaki mevduat ve kredilerin birleştirilmesine yönelik olduğunu ifade etti.

Rum Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu daha sonra bir açıklama yaparak hakkındaki tüm suçlamaları ret ederek bu iki konunun ilişkilendirilmesinin nasıl mümkün olduğunu anlayamadığını ifade etti.

Erotokritu açıklamasında ayrıca Başsavcı Kostas Kliridis'i, Pampu Yoannidis'in avukatının telefonundan sonra Providencia konusunu araştırmaktan vazgeçmekle suçladı.

Cezai suç olabilmesi için bir de şikayetçinin olması gerektiğini belirten Erotokritu, bunun kim olduğunu sordu.

Bu komplo karşısında açıklamalar yapmak zorunda kaldığını ifade eden Eroktritu görevinden istifa etmeyeceğini de belirtti.

BAŞSAVCI KLİRİDİS: "UTANÇ VERİCİ SAYIN BAŞKAN"

Başsavcı Kostas Kliridis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Bakanlar Kurulu'nun ortaya çıkan yeni unsurlar için soruşturma memurları atayacağı şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Kliridis yaptığı kısa açıklamada "ülkenin en yüksek makamı tarafından, suçlular, itham edenlere dönüştürülüyor. Utanç duyun (utanın)!" ifadesini kullandı.

Kliridis gazeteye yaptığı özel açıklamada, Başsavcı Erotokritu hakkındaki davanın mahkemeye götürüleceğini ve polis tarafından başka bir araştırmanın yapılmayacağını söyledi.

PARTİLER AÇIKLAMA

Politis gazetesi ve diğer gazeteler Rum siyasi partilerin dünkü gelişmeler hakkındaki açıklamalarına yer verdiler.

Habere göre DİSİ yaptığı açıklamada partinin, yapılan tüm açıklamaları inceleyeceğini ve daha sonra düşüncelerini ortaya koyacağını belirtti.

AKEL açıklamasında Erotokritu'nun görevinde kalmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

DİKO, Hukuk Dairesi kapsamında olanlara ilişkin olarak toplumun hayal kırıklığı yaşadığını belirterek Hukuk Dairesi'nin korunması ve işlevinin garanti altına alınmasını istedi.

KS EDEK suçlamaların çok ciddi olduğunu belirterek tüm gidişatlar için bağımsız bir soruşturma memuru atanmasını istedi.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi gerek Başsavcı gerekse Başsavcı Yardımcısı'nın açığa alınması gerektiğini ifade etti.

EVRO.KO ise Anastasiadis'in soruşturma memurlarının atanması kararını memnuniyetle karşılarken Rum Vatandaşlar İttifakı Hareketi ise Anastasiadis'e ciddi şekilde siyasi sorumluluklar yükledi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri