Anastasiadis, destek arayışlarına başladı

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.56

7.73

$

6.86

Anastasiadis, destek arayışlarına başladı

Anastasiadis, destek arayışlarına başladı

Rum Yönetimi, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması arifesinde destek arayışlarına başladı.

Anastasiadis, destek arayışlarına başladı
A- A A+

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, AB zirvesi nedeniyle bulunduğu Brüksel'de dün Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'le görüştü. Anastasiadis'in, 1915 olaylarının yıldönümü nedeniyle gideceği Erivan'da da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Hollande ile görüşeceği haber verildi.

JUNCKER, AB'NİN İLERLEME KAYDEDİLDİĞİNDE PROSEDÜRE KATILIMINDA KARARLI

Fileleftheros'un "Destek Aranıyor" başlıklı manşet haberine göre, dünkü Anastasiadis-Juncker görüşmesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve AB'nin müzakere prosedürüne katılımının artırılması ele alındı.

Konunun daha önce de görüşüldüğü, Juncker'in meseleyi şahsen ele aldığı ve AB'nin katılımının artırılmasına sıcak baktığı kaydedilen haberde, Juncker'in etkin ilgisini, müzakerelerin başlamasından ve ilerleme kaydedilmesinden sonra göstermekte kararlı olduğu da belirtildi.

İNGİLTERE-ABD TEKELİNE KARŞI RUSYA VE FRANSA'DAN DESTEK ARIYOR

Anastasiadis, 1915 olaylarının yıldönümü nedeniyle gideceği Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bugün Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Hollande ile ayrı ayrı görüşecek.

Rum Yönetimi'nin BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Moskova ve Paris'ten Kıbrıs sorununda katkı beklediği, Kıbrıs sorunuyla ilgili çalışmaların İngiltere ve ABD'nin tekeline kalmamasını arzu ettiği vurgulandı.

Gerek Moskova'nın, gerekse Paris'in Güney Kıbrıs'ın BM Güvenlik Konseyi'ndeki ana dayanakları olduğunu ve destek müdahalelerinde bulunduklarını hatırlatan gazete, Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis'in önceki gün temaslarda bulunmak üzere Moskova'da olduğunu da hatırlattı.

Simerini haberi "Önleyici Diplomasi Başladı" başlığıyla aktardı. Anastasiadis'in bugün içerisinde Putin ve Hollande ile yapacağı görüşmelerle ilgili Anastasiadis'e eşlik eden heyetten bir kaynağa dayanarak Anastasiadis'le görüşmelerin Rusya ve Fransa liderlerinin gündemlerine alındığını ve bu görüşmelerin Rum Yönetimi için büyük siyasi önem arz ettiğini yazdı.

RUM TARAFINDAN TÜRKİYE'YE MESAJ...

Habere göre, Anastasiadis, Kerry-Çavuşoğlu açıklamalarının gölgesinde gerçekleştireceği bugünkü görüşmelerde muhataplarından Kıbrıs müzakerelerinde "tavrını değiştirmesi ve kesin çözüm yolunu açması" için Türkiye'ye nüfuz kullanmalarını ve Türkiye'ye "iyi niyet mesajlarının yeterli olmadığı" mesajını vermelerini isteyecek.

Anastasiadis'in heyetindeki bir kaynağa dayandırılan haberde "Ankara'ya, özellikle de Sayın Erdoğan'a Kıbrıs Rum tarafının mesajı olarak iletilmesini istediğimiz şey; Türkiye'nin, Kıbrıs Türk tarafının masaya koyacağı öneriler aracılığıyla –bugüne kadarkinin aksine- Ortak Açıklama uzlaşıları çerçevesinde çözüme hazır olduğunu göstermesidir ki prosedürü bir sonraki aşamaya götürelim" denildi.

Anastasiadis'in Güney Kıbrıs'a döner dönmez Rum Ulusal Konseyi'ni veya Siyasi Parti Başkanları Gayrı Resmi Konseyi'ni toplayıp, yaptığı görüşmelerle ilgili bilgi vermesi bekleniyor.

Gazete, DİKO'nun Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'e Kıbrıs sorunuyla ilgili eleştiriler yönelttiğini yazdı.

DİKO "ANASTASİADİS HANGİ VERİMLİ DİYALOGDAN SÖZ EDİYOR"

Habere göre, Anastasiadis'in "verimli diyalog" sözlerini hatırlatan DİKO Basın Sözcü Vekili Athos Andoniadis, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun "tavrını sertleştirdiğini" savundu ve hal böyleyken Anastasiadis'in hangi verimli diyalogdan söz etti. Andoniadis, şunları söyledi:

"Müzakerelerin yeniden başlaması arifesinde sarf edilen bu sözlerle Başkan Anastasiadis Türkiye'yi ve Eroğlu'nu, güya verimli bir diyaloğun parçası gibi göstererek beraat ettiriyor, Türk tarafının en az aynı uzlaşmaz tezlerle geri dönme iştahını kabartıyor."

ANASTASİADİS ÇÖZÜM KONUSUNDA İYİMSER

Alithia da, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in Kıbrıs sorununun çözüm diyalogunun yeniden başlaması perspektiflerinin açılmakta olduğuna işaret ederek, tehdit ve şantaj olmadan karşılıklı anlayış ve karşılıklı saygıya dayalı diyalog istediğini yazdı.

Habere göre, Rum tarafının hızlandırılmış diyaloga hazır olduğunu söyleyen Anastasiadis, Rum tarafının ve şahsının irade ve kararlılık sahibi olduğunu; Türkiye ve Kıbrıslı Türklerden de aynı yaklaşım gelmesi halinde bir çözüme varılabileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri