"Hükümetler" ifadesi Rum yönetiminin tepkisine yol açtı

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.83

$

6.87

"Hükümetler" ifadesi Rum yönetiminin tepkisine yol açtı

"Hükümetler" ifadesi Rum yönetiminin tepkisine yol açtı

BM Genel Sekreteri Sözcü Vekili Farhan Haq'ın, Kıbrıs'ta görüşmeye ve çözüme ulaşmaya çabalayan "yeni hükümetler" bulunduğuna dair ifadesinin, Rum Yönetiminin tepkisine yol açtığı haber verildi.

"Hükümetler" ifadesi Rum yönetiminin tepkisine yol açtı
A- A A+

Haq'ın bu ifadeyi, Mustafa Akıncı'nın Cumhurbaşkanlığına seçilmesiyle ilgili bir soruya yanıtında kullandığını yazan Simerini gazetesi, "Genel Sekreterliğin Yeni Hataları" başlıklı haberinde, Rum hükümetinin, beklendiği üzere, açıklamanın düzeltilmesi talebiyle hemen BM nezdinde girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Gazeteye göre BM sözcü vekili Haq, bahse konu açıklamasında, "elbette seçimi dikkate alıyoruz ve seçim dönemi sona erip, aralarında görüşme ve nihayetinde de Kıbrıs'taki durumu bir çözüme kavuşturma konusunda isteği olan hükümetler olacağı konusunda her daim umutluyuz" ifadelerini kullanmıştı.

HRİSTODULİDİS

Gazeteye göre, konu hakkında açıklama yapan Rum Hükümeti Sözcüsü Nikos Hristodulidis ise, Rum Yönetimi'nin BM'deki Daimi Temsilciliği aracılığıyla, konuyla ilgili girişimlerde bulunulduğunu söyledi.

Habere göre Hristodulidis, Rum Hükümeti'nin "kendilerinin tek uluslararası tanınmış devlet olduklarına dair, bariz olan şeylerin sorgulanmaması gerektiğini düşündüğünü" söyleyerek, "Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı çıkılmadığını ve kullanılan ifadeler yoluyla hiçbir devlete itiraz edilemeyeceğini" ifade etti.

Rum Yönetiminin girişimlerinin ardından, BM Sözcü Vekili Haq'ın, tepki çeken açıklamasını düzelttiğini yazan gazete, Haq'ın "hükümetler" ifadesinin dil sürçmesinden kaynaklandığını söylediğini iletti.

Gazeteye göre Haq, "bunun dil sürçmesinden ibaret olduğunun açık olduğunu; iki topluma atıf yapılacağına, bir hata yüzünden iki hükümet ifadesinin kullanıldığını" belirtti.

Gazeteye göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün Kıbrıslı Türklere yönelik Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) açıklamasından ötürü memnuniyetini de dile getiren Haq, bunların güven ortamı yaratılmasına katkıda bulunabileceklerini, aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümüne dair yeniden başlamakta olan çabaya yardımcı olabileceklerini ifade etti.

Habere göre, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasıyla ilgili kulis faaliyetlerine de değinen Haq, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin taraflarla defalarca görüştüğünü söyledi ve Eide'nin, tarafların yıllardır aralarında bulunan anlaşmazlıkları çözmek için, ciddi bir şekilde müzakerede bulunmaya istekli olduklarına dair inancını ifade ettiğini aktardı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından herhangi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı sorusuna ise, şu an herhangi bir açıklama olmadığı yanıtını veren Haq, "ancak ilerlememize dair büyük bir irade gösteren herhangi bir gelişmeyi de daima memnuniyetle karşılıyoruz" şeklinde konuştu.

Gazeteye göre, Haq'ın açıklamalarını yorumlayan EDEK Başkan Vekili Kostis Efstathiyu ise açıklamasında, BM Genel Sekreterliği'nin "Kıbrıs'taki iki hükümet konusundaki yakışıksız ifadesinin istisna olmadığını" savundu ve Genel Sekreterliğin "sürekli aynı hataya düştüğünü" iddia etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri