Rum Sözcü: “Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Genel Sekreter’den bir girişim bekliyoruz”

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

Rum Sözcü: "Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Genel Sekreter'den bir girişim bekliyoruz"

Rum Sözcü: “Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Genel Sekreter’den bir girişim bekliyoruz”

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için hükümetin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres' den bir girişim arzu ettiğini ve beklediğini söyledi.

Rum Sözcü: “Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için Genel Sekreter’den bir girişim bekliyoruz”
banner
A- A A+
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prodromou, "Süreç üzerine bir görüşme yok. Görüşme, ilgili tüm tarafların müzakerelerin başlamasına yardımcı olmak için durumlarını ve konumlarını öğrenmeyi amaçlıyordu" dedi.

Rum Sözcü, Anastasiadis'in parti liderlerin Guterres'in temsilcisi Jane Holl Lute'yle yaptığı görüşme, ayrıca Kıbrıs sorunuyla ilgili genelde son gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini bildirdi.

Prodromou, Anastasiadis'in parti liderlerine, Lute'ye Kıbrıs Rum tarafının görüşlerini nasıl anlattığı konusunda bilgi verdiğini, Kıbrıs Rum tarafının Crans-Montana'da tamamlanmayan Kıbrıs Konferansı'nda kalınan yerden müzakerelere başlamaya hazır olduğunu anlattığını belirtti.

Kıbrıs sorunuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Prodromos Prodromou, Lute'nin Rum lidere, Genel Sekreter'in yazılı olarak söylediği gibi, "temsilcinin, Genel Sekreterin gelecek adımlara karar verebilmek için çeşitli tarafların görüşlerini tespit etmek ve ortaya çıkarmaya çalıştığını söylediğini ifade etti.

Dolayısıyla Lute'nin, Kıbrıs Rum tarafının görüşlerinin ne olduğunu sorduğunu anlatan Sözcü, Anastasiadis'in cevabının bilindiğini, yani kendi taraflarının hazır olduğunu, Guterres çerçevesi esasında başlamasını istediğini ve her zaman tabii ki BM kararları esasında, iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyona dayalı olması gerektiğini vurguladı.

Bir başka soruyu yanıtlayan Prodromou, Lute'nin, Kıbrıs sorununu iyi bildiği, kesinlikle ve iyi bir nedenle şu an her iki tarafın görüşünün ne olduğunu bulacak sorular sorduğunu ifade etti.

Rum Hükümet Sözcüsü şöyle devam etti:

"Bizim görüşümüz, başkalarının başka görüşmelerinden bağımsız olarak, evet öyle, biz BM prosedürü bağlamında geldiğimiz noktadan müzakerelerin başlaması için BM Genel Sekreteri Antonio Guterres' den bir girişim bekliyoruz, bunu diliyoruz. BM prosedürü biliniyor. Kıbrıs sorunu için prosedür üzerinde yıllar önce karara varıldı."

Lute'nin Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeyle ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

"Bize Çavuşoğlu'yla bir görüşme yaptığı konusunda bize bilgi verildi. Bu beklenen bir gelişme idi ve yakın gelecekte, planlama ve elverişliliğe bağlı olarak Lute Ankara, Atina, Londra ve Brüksel'de görüşmeler yapacak. Eylül'e kadar Lute'nin bölgede ziyaretlerini tamamlamasının beklendiğini duyuran Sözcü, "Biz şimdi Birleşmiş Milletleri bekliyoruz" şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer GÜNEY KIBRIS Haberleri